70 lat nto i Radia Opole. W Strzelcach Opolskich rozmawialiśmy o butach, zabytkach i... skandalach

Radosław Dimitrow
Radosław Dimitrow
Studio plenerowe Nowej Trybuny Opolskiej i Radia Opole w Strzelcach Opolskich.
Studio plenerowe Nowej Trybuny Opolskiej i Radia Opole w Strzelcach Opolskich. Radosław Dimitrow
Z okazji 70-lecia Nowej Trybuny Opolskie i Radia Opole, studio plenerowe stanęło na placu Żeromskiego w Strzelcach Opolskich.

Strzelce Opolskie to jedno z nielicznych miast w kraju (obok Krapkowic), które może pochwalić się pomnikiem w kształcie buta. Czółenko na obcasie można podziwiać na strzeleckim rynku tuż obok kamienicy, w której około 100 lat temu powstał słynny zakład szewski Piusa Gabora.

Niemiecka fabryka, którą pod marką „Gabor” rozwijali później synowie Piusa, ma na swoim koncie już ponad 300 mln wyprodukowanych butów. Tradycja szycia butów przetrwała w Strzelcach Opolskich, ale dziś zajmuje się tym inna fabryka - PPO.

Ze Strzelcami Opolskimi kojarzona jest jeszcze jedna postać - Stefan Żeromski. Co prawda, pisarz najprawdopodobniej nigdy nie miał okazji być tym mieście, ale jego imię nosi plac, na którym zaparkowało w czwartek plenerowe studio Radia Opole i Nowej Trybuny Opolskiej.

Radiowy program nadawany był zarówno z samego Placu Żeromskiego, jak i spod ziemi. Henryk Mielcarz z PTTK Centrum Edukacji Ekologicznej, otworzył bowiem dla zainteresowanych szczelinę przeciwlotniczą, która przebiega pod placem. To ciąg korytarzy o wysokości 185 cm i łącznej długości 88 metrów.

- Szczelina powstała jeszcze w czasie II wojny światowej - opowiada Henryk Mielcarz. - Kiedyś dawała schronienie mieszkańcom, a dzisiaj to jedna ze strzeleckich atrakcji turystycznych. Co ciekawe, pod ziemią zawsze jest kilka stopni chłodniej niż na powierzchni.

O atrakcjach i tajemnicach skrywanych przez ruiny strzeleckiego zamku opowiadał z kolei Marek Gaworski, autor ponad 50 książek o zamkach i pałacach. Jedna z jego ostatnich publikacji „Śmierć, bale i skandale - arystokraci, kolekcjonerzy, skandaliści” opowiada historię ważnych osobistości, które nie przynosiły im chluby.

- Jednym z bohaterów jest hrabia Georg von Schlieffen, który zasłynął z licznych romansów z kucharkami - mówi Marek Gaworski. - Ten hrabia w fatalny sposób obchodził się także ze strzeleckim zamkiem. Wiedział, że jego córki nie mają szans odziedziczyć zamku, więc w pewnym momencie wyprzedał sporą część jego wyposażenia.

Na mieszkańców Strzelec Opolskich czekała także gra terenowa. Najbardziej uważni słuchacze, wyszli z plenerowego studia obładowani gadżetami.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska