70-lecie PSM w Opolu. "Rozwijamy talenty i pasje naszych uczniów"

Anna Konopka
Anna Konopka
Magdalena Czercowy: - Szkoła muzyczna uwrażliwia i wychowuje.
Magdalena Czercowy: - Szkoła muzyczna uwrażliwia i wychowuje. Anna Konopka
Rozmowa z Magdaleną Czercowy, dyrektor PSM w Opolu.

Przed nami jubileusz 70-lecia PSM. Jakie atrakcje czekają na opolan?
Świętowanie właśnie się rozpoczęło i potrwa właściwie aż do czerwca 2017 roku. Już dziś wszystkich zainteresowanych zapraszam na koncert absolwentów i uczniów pt. „Jazz wokalnie i instrumentalnie” zaplanowany na 17 października oraz na grudniowe występy uczniów i nauczycieli z okazji 260. rocznicy urodzin Mozarta. W styczniu włączymy się w organizację Międzynarodowych Warsztatów Orkiestrowych z młodzieżą z Mainz, a naszych absolwentów ponownie usłyszymy w koncercie w ramach obchodów 800-lecia lokacji miasta Opola w lutym oraz koncercie muzyki patrona szkoły, Fryderyka Chopina w marcu.

Dlaczego warto stawiać na edukację muzyczną?
Po pierwsze dlatego, że muzyka - podobnie jak inne sztuki - uwrażliwia młodego człowieka nie tylko na piękno, ale również na drugiego człowieka. Zatem rozwijając zdolności i umiejętności uczniów, czy to w zakresie instrumentalistyki, kameralistyki, rytmiki, wokalistyki czy przedmiotów ogólnomuzycznych, jednocześnie wychowujemy. Po drugie – muzyka to język uniwersalny, który pozwala porozumiewać się bez słów i daje ogromne możliwości współdziałania w tworzeniu.

Szkoła współorganizuje największe imprezy kulturalne w Opolu, ale także ważne na muzycznej mapie Polski...
Mowa oczywiście m.in. o Międzynarodowym Festiwalu Perkusyjnym Drum Fest, Ogólnopolskim Konkursie Instrumentów Dętych Blaszanych, Letniej Akademii Instrumentów Dętych Blaszanych, Międzynarodowym Kursie Muzycznym im. J. Hellera oraz wielu konkursach i przeglądach o zasięgu ogólnopolskim i regionalnym. Nie sposób pominąć szerokiej aktywności koncertowej solistów, orkiestry szkolnej, zespołów kameralnych i wokalnego, big-bandu, chóru oraz udziału uczniów w licznych koncertach na rzecz środowiska, m.in. koncertach w ramach projektu Aleja Gwiazd Polskiej Piosenki podczas opolskiego festiwalu.

Najważniejsze wydarzenia w szkole muzycznej to...
Wyjątkowy jest coroczny koncert naszych dyplomantów z Orkiestrą Filharmonii Opolskiej. Dzięki tej współpracy młodzież ma możliwość zadebiutować na profesjonalnej scenie z towarzyszeniem zawodowych muzyków. Cenię sobie także cykl koncertów „Galeria Muzyki czyli muzyka w galerii” w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej, który uświetnia spotkania z literatami, aktorami teatralnymi. Każdego miesiąca nasi uczniowie mogą zaprezentować się szerszej publiczności.

Z czego jest Pani najbardziej dumna jako dyrektor szkoły?
Ponad 40 procent naszych absolwentów podejmuje studia muzyczne. Bardzo cieszy nas fakt, że nasi absolwenci są obecni w życiu szkoły – zasiadają za pulpitami szkolnej orkiestry, są widoczni w chórze, organizują audycje muzyczne dla młodszych kolegów, występując w roli solistów. Wielu z nich nadal utożsamia się ze szkołą, niektórzy traktują ją nawet trochę jak drugi dom - to daje ogromną satysfakcję.

Jakie są najbliższe plany PSM?
Do 2020 roku MKiDN oraz CEA zaplanowało przeprowadzenie kompleksowej termomodernizacji wybranych publicznych placówek szkolnictwa artystycznego, w tym budynku szkoły przy ul. Strzelców Bytomskich oraz Filii przy ul. Bytnara Rudego. Każdego roku występujemy również w programach ministerialnych starając się o uzupełnianie bazy instrumentalnej szkoły oraz zakup multimediów. Najistotniejszym jednak zadaniem pedagogów PSM jest rozwijanie zdolności uczniów, przekazywanie pasji muzycznych oraz jak najlepsze przygotowanie młodzieży do podjęcia kształcenia na kolejnym etapie edukacji muzycznej.

Dziękuję za rozmowę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska