Agnieszka Szegda: "Nie spoczniemy na laurach. Chcemy bardziej zintegrować środowisko doktorantów na politechnice"

Anna Grudzka
Anna Grudzka
Fot. Aechiwum prywatne
Z Agnieszką Szegdą, nową przewodniczącą Samorządu Studenckiego Doktorantów na Politechnice Opolskiej.

Od stycznia obejmuje pani funkcję przewodniczącej Samorządu Studenckiego Doktorantów. Czy na uczelni, która otrzymała nagrodę PRODOK, czyli za „prodoktoranckość” jeszcze coś do zrobienia?
Uczelnia jest w dobrym stanie, ale osobiście uważam, że nie możemy – mam na myśli siebie i Radę Doktorantów - osiąść na laurach. Będziemy nadal ciężko pracować, aby nasza Politechnika utrzymała status najbardziej prodoktoranckiej uczelni w kraju, a doktoranci czuli się na niej prawie jak w domu.

Czym na początku chce się pani zająć?
Pierwsze plany to kontynuacja działań moich poprzedników Agnieszki Łagody i Rafała Gasza na arenie lokalnej i krajowej. Chciałabym jeszcze bardziej zintegrować środowisko doktorantów, aby byli oni grupą bardziej rozpoznawalną w Opolu, a nie tylko na konferencjach krajowych i międzynarodowych. Ponadto chciałabym stworzyć naszą doktorancką stronę na facebooku, żeby doktoranci mogli się szybciej kontaktować z samorządem w razie potrzeby.

Ma pani jakieś doświadczenia w pracy w samorządzie?
Tak, wcześniej działałam w samorządzie doktorantów. Od samego początku moich studiów doktoranckich byłam członkiem Rady Doktorantów. W roku akademickim 2016/2017 byłam też przedstawicielem doktorantów w Radzie Wydziału Mechanicznego Politechniki Opolskiej.

Chcemy jeszcze bardziej zintegrować środowisko doktorantów

Jak można się z samorządem skontaktować i w czym możecie pomóc?
Kontaktować się można zawsze drogą e-mailową. Do kontaktu z nami zapraszamy nie tylko doktorantów ale również studentów, którzy w przyszłości chcieli by iść na studia III stopnia – chętnie wytłumaczymy im, jak te studia wyglądają. Od stycznia w nagłych przypadkach zapraszam do mojego pokoju, który znajduje się na Wydziale Mechanicznym. A po uruchomieniu naszej strony, kontaktować się będzie można również przez fanpage`a. Samorząd chętnie pomaga doktorantom w problemach bieżących, jakie mają np. w sprawie niejasności w regulaminie studiów doktoranckich, punktacji za czasopisma oraz problemów, jakie wynikają w trakcie ich studiów.

Poza nauką, jakie ma pani zainteresowania?
Jestem doktorantką na III roku na kierunku budowa i eksploatacja maszyn. W obszarze moich zainteresowań naukowych leży głównie diagnostyka pneumatycznego koła samochodowego na podstawie zmian jego pola magnetycznego. W praktyce badam, jak zmienia się pole magnetyczne opon i kół samochodowych. Na tej podstawie można stwierdzić, kiedy badany element jest uszkodzony. W wolnym czasie uwielbiam chodzić po górach i fotografować krajobrazy górskie oraz czytać książki, a jak tylko zdarza się okazja, to piekę ciasta i ciasteczka dla znajomych i przyjaciół.

Zobacz OPOLSKIE INFO [15.12.2017]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska