Aktywa na macie

Andrzej Szatan
Dżudoczki i dżudocy AZS-u Opole zanotowali na swoim koncie kilka udanych występów w kraju i za granicą.

W turnieju najwyższej rangi, Grand Prix Polski, startowała w Gdańsku Marzena Węgrzyn. Podopieczna trenera Edwarda Faciejewa uplasowała się na 5. pozycji. Walcząca w kategorii do 63 kg Węgrzyn była w tych zawodach najwyżej sklasyfikowaną zawodniczką z naszego regionu. Opolanka wygrała trzy pojedynki, walkę o wejście do finału przegrała (decyzją sędziów) z późniejszą triumfatorką Beatą Wolską (AZS Gdańsk), a o brąz z Kingą Jurek (również AZS Gdańsk). - Mogło być lepiej, ale Marzena walczyła z zabandażowaną nogą po skręceniu stawu skokowego i po miesięcznej rekonwalescencji - powiedział szkoleniowiec AZS-u. Kolejną szansę na potwierdzenie swej przynależności do krajowej czołówki Węgrzyn będzie miała już w najbliższą sobotę i niedzielę podczas finałowego turnieju Grand Prix Polski, który odbędzie się w hali Gwardii. W zawodach wystąpią także jej klubowe koleżanki - Jolanta Wojnarowicz (kat. 48 kg), Małgorzata Pokorczak i Dorota Harmo (obie w wadze do 52 kg).

Bardzo udany występ zanotowali na swym koncie opolscy dżudocy w eliminacjach do ogólnopolskiego turnieju juniorek i juniorów młodszych. W zawodach, które rozegrane zostały w Lesznie, nasi reprezentanci wywalczyli osiem kwalifikacji. W dwóch żeńskich kategoriach wagowych finały były wewnętrzną sprawę opolanek. W wadze do 44 kg Agnieszka Jasiurkowska (AZS Opole) pokonała przed czasem (rzut) Martynę Martynowicz (Gwardia Opole), a w kat. do 48 kg złota medalistka niedawnej Ogólnopolskiej Spartakiady Młodzieży Joanna Maciej (AZS) w podobnym stylu zwyciężyła Martę Licznar (Gwardia). Awans wywalczyła również Sandra Goszczyńska, która w wadze do 52 kg uplasowała się na 3. pozycji.
Wśród chłopców najwyższą formę zaprezentował Tomasz Ozdoba (AZS), zwyciężając w kat. do 50 kg. W tej samej wadze jego klubowy kolega Bartosz Zachara sklasyfikowany został na 3. miejscu, podobnie jak kolejny zawodnik AZS-u Marcin Kośniewski (kat. do 73 kg).

Agnieszka Jasiurkowska reprezentowała Polskę w Europejskich Młodzieżowych Dniach Olimpijskich, gospodarzem których była Hiszpania. Rywalizowali juniorzy młodsi z 40 państw. Zawodniczka AZS-u była jedną z czterech polskich dżudoczek. Najlepiej spośród nich spisała się Joanna Wróbel (Błękitni Tarnów), która zdobyła zloty medal. Jasiurkowska zajęła 5. lokatę. - To jej życiowy sukces na arenie międzynarodowej - ocenia trener Faciejew. - Jeszcze na dziesięć sekund przed końcem walki o medal prowadziła z reprezentantką Belgii, ale w końcówce "wpadła" w trzymanie, z którego nie potrafiła już wyjść. Wcześniej odniosła trzy zwycięstwa i zanotowała porażkę z późniejszą zwyciężczynią swej kategorii.