Andrzej Buła: Jestem zadowolony ze swojego wyniku i zdobytych 13 mandatów przez radnych koalicji w sejmiku

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
Andrzej Buła podczas konferencji prasowej podsumowującej wyniki wyborów do sejmiku województwa.
Andrzej Buła podczas konferencji prasowej podsumowującej wyniki wyborów do sejmiku województwa. Edyta Hanszke
Sam Andrzej Buła zdobył w tych wyborach ponad 13 tysięcy głosów i będzie dziś wnioskował u przewodniczącego Platformy Obywatelskiej, Grzegorza Schetyny, żeby nadal pełnić funkcję marszałka województwa opolskiego.

Na wstępie chciałbym podziękować wszystkim, którzy wzięli udział w wyborach, bo to wielki sukces, że poszło do urn ponad 40 tys. więcej mieszkańców i tyle samo mniej było głosów nieważnych w porównaniu z poprzednimi wyborami samorządowymi. Jeśli zsumujemy te dwie dane, to obrazuje skalę sukcesu - podkreślił marszałek.

Andrzej Buła był zadowolony nie tylko z własnego wyniku (ponad 13 tys. głosów), ale i Koalicji Obywatelskiej (Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej), która zdobyła w sejmiku 13 mandatów. 10 wygrał Prawo i Sprawiedliwość, 5 - Mniejszość Niemiecka, a 2 - Polskie Stronnictwo Ludowe.

W ocenie marszałka dobre efekty przyniosła wspólna kampania wyborcza Koalicji Obywatelskiej. - W jednym czasie uruchomiliśmy stronę internetową z prezentacją wszystkich kandydatów, wydrukowaliśmy papierowe prezentacje wszystkich kandydatów, postawiliśmy też mocno na promocję w mediach społecznościowych, w której się nawzajem wspieraliśmy - wyjaśniał Andrzej Buła. - Startując w wyborach nie nastawiałem się na wynik, ale żeby zrealizować plan, który sobie założyliśmy w ramach koalicji. Udało się. Kandydaci się polubili. Zrealizowaliśmy trudny proces integracji z Nowoczesną. Chcieliśmy jako koalicja zdobyć jak najwięcej głosów.

Marszałek zapowiedział, że zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami, KO chce utworzyć w opolskim sejmiku koalicję razem z przedstawicielami MN i PSL-u, bez względu na liczbę uzyskanych mandatów.

Pytany o dobry wynik PiS w sejmiku (dwa razy więcej radnych niż w kadencji 2014-2018) marszałek mówił, że szanuje decyzje wyborców, choć koalicji z tym ugrupowaniem sobie nie wyobraża. - Będziemy przekonywać osoby głosujące na PiS, żeby w wyborach parlamentarnych i do europarlamentu wybierały naszych kandydatów - zaznaczył.

O personaliach w zarządzie województwa i prezydium sejmiku Andrzej Buła mówić dziennikarzom nie chciał. Odpowiedział, że trwają rozmowy, a ich finał spodziewany jest do końca tygodnia.

Przypomnijmy, że dotychczas zarząd województwa tworzyli Stanisław Rakoczy, prezes PSL w regionie jako wicemarszałek, Roman Kolek z MN jako wicemarszałek, Szymon Ogłaza z PO jako członek zarządu województwa i Antoni Konopka z PSL jako członek zarządu województwa.

W tych wyborach mandatu nie zdobył Stanisław Rakoczy z PSL, za to bardzo dobrym wynikiem (9 725 głosów) może się pochwalić Zbigniew Kubalańca z PO, który jest równocześnie dyrektorem departamentu w urzędzie marszałkowskim. Nie będzie on jednak mógł godzić roli pracownika urzędu i radnego.

Przewodniczącym sejmiku w kadencji 2014-2018 był Norbert Krajczy z PSL-u, a wiceprzewodniczącymi Bogusław Wierdak i Elżbieta Kurek z PO oraz Józef Kotyś z MN.

W tych wyborach Norbert Krajczy zdobył 9 599 głosów poparcia, a Antoni Konopka 2 914.

W latach 2014-2018 w opolskim sejmiku było 9 radnych PO, 8 radnych PSL-u, 7 - z MN, 5 z PiS i 1 z SLD.

WIECZÓR WYBORCZY nto.pl i radia Opole

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska