"Antidotum" nie tylko na 20-lecie

  "Antidotum" nie tylko na 20-lecie

  Krzysztof Ogiolda

  Aktualizacja:

  Nowa Trybuna Opolska

  "Antidotum" nie tylko na 20-lecie
  Do czytania. Związek Młodzieży Mniejszości Niemieckiej wydał kolejny numer kwartalnika.
  "Antidotum" nie tylko na 20-lecie
  Pierwszy tegoroczny numer "Antidotum" nieprzypadkowo podejmuje sporo tematów związanych z jubileuszem 20-lecia organizacji młodzieży mniejszości niemieckiej.

  Obecni i dawni członkowie BJDM znajdą tu nie tylko zaproszenie na obchody 20-lecia w Dobrzeniu Wielkim 12 maja, ale i minutowy program tej imprezy. Nie zabraknie w nim sportowej miniolimpiady, możliwości wyrażenia się przez sztukę, rozmów, wspomnień i anegdot o historii i dniu dzisiejszym organizacji, ani okolicznościowej wystawy. Wszystko zakończy się występem "Brand New Cadillacs" oraz - w poźnych godzinach nocnych - zabawą taneczną.

  Do jubileuszu nawiązują też inne teksty w tym numerze: Piotr Koziol snuje wspomnienia z 15 lat swej obecności w ZMMN i stawia pytanie: Co dalej? O swojej wrażliwości, źródłach pseudonimu "Elvis", miłości do rock&roll’a i niewinnych flirtach opowiada Krzysztof Graca, członek Zarządu Krajowego BJDM. Manuela Leibig zebrała najmilsze i najzabawniejsze - sprowokowane 20-leciem - wspomnienia swych koleżanek z organizacji.

  W nowym numerze "Antidotum" znalazło się też miejsce na odnotowanie ciekawych i udanych imprez, jakie w ostatnim czasie Związek przeprowadził. Martyna Ziemba, laureatka Polsko-Niemieckiego Konkursu Dziennikarskiego "Czas prawdziwych bohaterów" opublikowała nagrodzony esej o małych wielkich, którzy tworzą oblicze świata i są bohaterami codzienności.

  Czytelnik znajdzie tu także portret Fritza Bauera - nieustraszonego prokuratora, który w powojennych Niemczech upomniał się o historyczną prawdę i o moralność w życiu publicznym. (BJDM pokazał w Opolu film Ilony Ziok o tej postaci)

  Są też zapowiedzi zbliżających się imprez - bliższych - jak zaplanowana na dzisiaj w Bibliotece Miejskiej w Opolu "Żywa Biblioteka" (od 14.00 do 20.30) ucząca poszanowania dla inności. I dalszych. W czerwcu w Budziszynie rusza Europeada 2012 - turniej piłkarski drużyn mniejszości narodowych z całej Europy z udziałem zespołu mniejszości niemieckiej w Polsce.

  Całość uzupełniają m.in.: poradnik dla studentów organizujących na uczelni wyjazd studyjny, newsy z Niemiec i z Polski, wywiad z Joanną Handel studiującą w Poczdamie oraz wspomnienie o Wisławie Szymborskiej.
  "Antidotum" można otrzymać w opolskiej siedzibie BJDM na wszystkim imprezach organizowanych przez tę organizację w regionie.

  Czytaj treści premium w Nowej Trybunie Opolskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Forum tylko dla zalogowanych.

  Załóż konto / Zaloguj się

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Warto zobaczyć

  Walentynki w rytmie DISCO POLO

  Walentynki w rytmie DISCO POLO

  Koncert niezwykłej Anny Marii Jopek w Filharmonii Opolskiej

  Koncert niezwykłej Anny Marii Jopek w Filharmonii Opolskiej

  MISTRZOWIE FOTOGRAFII - zobacz kto zwyciężył!

  MISTRZOWIE FOTOGRAFII - zobacz kto zwyciężył!

  Poznaj laureatów plebiscytu Nauczyciel na Medal

  Poznaj laureatów plebiscytu Nauczyciel na Medal