Antoni Macierewicz: "Trzeba za wszelką cenę umożliwić społeczną kontrolę wyborów"

Joanna Grabarczyk
Joanna Grabarczyk
Antoni Macierewicz odznaczony został przez prezydenta Andrzeja Dudę Orderem Orła Białego.
Antoni Macierewicz odznaczony został przez prezydenta Andrzeja Dudę Orderem Orła Białego. Fot. Adam Jankowski
- To jakieś zupełne nieporozumienie. Jeśli będą połączone wybory samorządowe i parlamentarne, może dojść do zagrożeń dla tych, co głosują i co liczą głosy. Nie dążymy do tego, by tu cokolwiek podważyć. Chodzi po prostu o inny termin. To konieczne ze względu na skuteczność i przejrzystość wyborów. To nie jest żadne majstrowanie. Chodzi o zagwarantowanie rzeczywistego bezpieczeństwa i wiarygodności liczenia głosów - zdementował Antoni Macierewicz, kawaler Orderu Orła Białego, były minister obrony narodowej i były marszałek Sejmu w rozmowie z Dorotą Kanią w Polskim Radiu 24.

Marszałek Senior Sejmu RP skomentował zarzuty Donalda Tuska wobec propozycji Zjednoczonej Prawicy, by wybory samorządowe przełożyć o pół roku w stosunku do obowiązującego kalendarza, zgodnie z którym wybory samorządowe miały pokrywać się terminem z wyborami parlamentarnymi.

Przerażenie pana Donalda Tuska to rzecz naturalna. Odpowiada on za różne fałszerstwa i oszustwa. Kiedy my dajemy jakieś gwarancje prawne uniemożliwiające wprowadzenie bałaganu, to on jest przerażony. Trzeba za wszelką cenę przyjąć takie rozwiązania prawne, które umożliwią pełną społeczną kontrolę wyborów - powiedział Antoni Macierewicz.

Kolejny atak hybrydowy na Polskę

Dorota Kania zapytała marszałka seniora o rzesze młodych ludzi, którzy chcą przekroczyć granicę polsko – rosyjską w związku z ucieczką przed mobilizacją, którą ogłosił Władmir Putin. Antoni Macierewicz nie ma wątpliwości, że mamy do czynienia z atakiem hybrydowym.

- Trzeba brać pod uwagę, że to będzie atak nieporównania lepiej przygotowany i szerszy niż ten, który miał miejsce przed rokiem. To poważna sytuacja. Zostały stworzone specjalne oddziały WOT-u, które będą wspierać Straż Graniczną. Mamy do czynienia z nową akcją ze strony Federacji Rosyjskiej. Lepiej być przygotowanym na gorszą sytuację wcześniej niż wtedy, gdy już nastąpi

– ostrzegał były minister obrony narodowej. Zapytany o Wojska Obrony Terytorialnej i ich wsparcie w sytuacji niepokojów na granicy wskazał, że wbrew zarzutom opozycji, po 5 latach od powołania nie jest to prywatna armia PiS-u.

- To jest armia Narodu Polskiego. Tak została powołana. Jak widzimy w ciągu tych 5 lat, skutecznie powstrzymuje działania antypolskie, te związane z zagrożeniami codziennymi i nie tylko

– wskazał Macierewicz.
Wiceprezes PiS wskazał również, co jest praprzyczyną sytuacji na rosyjskich granicach w kontekście wojny z Ukrainą i zbrodni, których dopuszczają się rosyjskie wojska na okupowanych terenach.

- To jest wiedza, którą posiadają Polacy i cała Europa Zachodnia, ale nie posiadają jej Rosjanie. Propaganda kłamstwa i oszustwa dominuje tam nad wiadomościami. Oni tego nie przyjmowali do siebie – całej wojny. Dopiero, kiedy dotknęło ich to osobiście przez mobilizację, dopiero kiedy przyszli żołnierze, żeby ich zaprowadzić do wojska, wtedy dopiero to poczuli.

Zapytany o to, czy powinniśmy pozwolić uciekającym Rosjanom na przekroczenie polskiej granicy, Macierewicz odparł:

- Ta fala może służyć do wprowadzenia ludzi, którzy nie będą mieć czystych intencji wobec państwa polskiego. Ta sytuacja powinna być tak rozwiązana, żeby mogli przejść, ale byli usytuowani zupełnie gdzie indziej. Z dala od granicy z Rosją.

Wybory we Włoszech zwycięstwem Europy

- Nie sądzę, żeby Mussolini miał coś wspólnego z przeciwstawianiem się nielegalnej imigracji

– zażartował minister słysząc zarzuty wobec Giorgi Meloni, której ugrupowanie „Bracia Włosi” wygrali w ostatnią niedzielę wybory parlamentarne, uzyskując większość parlamentarną, ale nie konstytucyjną.

- Program pani Meloni jest programem, jaki dzisiaj jest potrzebny Europie: to program narodowy, przywracający tożsamość państwom narodowym; program, który sprawia, że UE jest tym, do czego przystępowaliśmy. Z drugiej strony Meloni mówi wyraźnie o wsparciu dla Ukrainy i o sojuszu ze Stanami Zjednoczonymi, czyli wskazuje słuszny kierunek, w jakim to wszystko powinno zmierzać.

- Zagrożeniem, z którym mamy teraz do czynienia, to próba przekształcenia Europy w państwo niemieckie. Dlatego to jest zwycięstwo nie tylko Włoch, ale i Europy – wyjaśniał marszałek senior.
Dodał również, co jest największym problemem Europy.
- Trzeba się liczyć z tym, że Niemcy i Francja muszą być modyfikowane. Musimy wywierać maksymalną presję, żeby Niemcy nie dążyli do sojuszu z Rosją, bo to obecnie największe zagrożenie, z jakim Europa ma do czynienia. Nasze podstawowe działanie musi polegać na tym, żeby blokować dążenie Niemiec do sojuszu z Rosją. W swojej propagandzie głosi, że to Niemcy najbardziej pomagają Ukraińcom. Scholz oszukuje Ukraińcow.

Otwarcie gazociągu Baltic Pipe

W związku z planowanym dzisiaj na godzinę 11:00 uroczystym otwarciem gazociągu Baltic Pipe, wiceprezes PiS przypomniał, jak wyglądały starania o niezależność energetyczną Polski.

- Walka o Baltic Pipe trwała blisko 30 lat, żeby bezpieczeństwo energetyczne Polski było zagwarantowane. Dzisiaj jesteśmy świadkami podsumowania tego dążenia. To wielki sukces. To, że rzekomo gazociąg będzie pusty, to propaganda kłamstwa. Cena gazu rosła w ostatnich miesiącach bardzo gwałtownie, co spowodowało pewne trudności, ale jesteśmy do tej operacji dobrze przygotowani od strony technicznej i gospodarczej

– powiedział Macierewicz.

Tajemnicze śmierci w Rosji i kłamstwo smoleńskie

Antoni Macierewicz odniósł się również do doniesień medialnych z Rosji, wedle których w nieszczęśliwych okolicznościach tracą życie osoby z otoczenia Władimira Putina. Wśród nich są m. in. manager Gazpromu oraz Anatolij Gieraszczenko, były szef Moskiewskiego Instytutu Lotnictwa.

- Putin jest znany z działań punktowych - ktoś z polityków PO tak to nazwał. Rzeczywiście śmierć tego rektora instytutu lotniczego, który podobno spadła ze schodów z wielu pięter i zginął, daje do myślenia. On był szefem instytucji, która modyfikowała przekazy z czarnych skrzynek wydobytych z TU-154M po katastrofie smoleńskiej. Ten człowiek nie tylko był szefem instytutu, gdzie skrzynki były przechowywane, on nadzorował także ich badanie. On miał olbrzymią wiedzę na temat fałszowania danych z nich pochodzących. Być może był gotów przekazać prawdę w tej sprawie i stąd ta śmierć – zastanawiał się były minister obrony narodowej.

Zapytany o to, co sądzi o zarzutach opozycji, że jest rzekomo autorem kłamstwa smoleńskiego, Macierewicz odparł:

To jest sowiecka propaganda. Od czasu okupacji sowieckiej jesteśmy do tego przyzwyczajeni. Naszych rodziców walczących z Sowietami nazywano zaplutymi karłami reakcji, nazywano bandytami. Oni powtarzają te same słowa i ten sam sposób działania, i tak samo będą nieskuteczni.

Odniósł się również do głośnego materiału TVN, w którym podważano prace komisji Macierewicza nad raportem mającym ustalić prawdę w sprawie katastrofy smoleńskiej.

- To, co opublikował TVN, to nieprawdopodobne oszustwo. Nie pokazali wyników badań, które zostały opublikowane w państwowym raporcie – podsumował polityk.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Reportaż Śląski Związek Rolników Strajk

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Antoni Macierewicz: "Trzeba za wszelką cenę umożliwić społeczną kontrolę wyborów" - Portal i.pl

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska