Apetyt na mleko

Redakcja
Jeśli dziecku brakuje w pożywieniu żelaza, gorzej się rozwija. Jest drażliwe, brakuje mu apetytu.

Źródła żelaza

Źródła żelaza

mięso wołowe (zwłaszcza nerki i serce, polędwiczki), wątroba wieprzowa, mięso indycze i kurze, cielęcina
kiełki zbożowe, płatki owsiane
szpinak, sałata, szczypiorek, zielony groszek, fasola szparagowa, natka pietruszki, buraki
żółtka jaj
orzechy
kakao
UWAGA: W leczeniu niedoboru żelaza poleca się też owoce bogate w witaminę C (kiwi, jabłka, cytrusy, porzeczki). Warto bowiem wiedzieć, że równoczesna podaż witaminy C i kwasu foliowego z żelazem, sprzyja jego wchłanianiu. Picie soków owocowych jest jak najbardziej wskazane.

W zapobieganiu niedokrwistości u malutkich dzieci wywołanej niedoborem tego pierwiastka, znaczącą rolę pełni karmienie ich piersią. Z mleka matki organizm niemowlęcia wchłania bowiem aż 50 proc. zawartego w nim żelaza, gdy tymczasem z tzw. mleka modyfikowanego, które kupuje się w sklepie lub aptece - czerpie tylko 12 proc.

- Niedokrwistość wynikająca z niedoboru żelaza u niemowląt i przedszkolaków negatywnie wpływa na ich rozwój i powoduje zaburzenia w zachowaniu - podkreśla doc. Janusz Księżyk, specjalista pediatra. - Jeżeli stan ten utrzymuje się długo, to dziecko nie będzie się prawidłowo rozwijać także w wieku szkolnym. Niedokrwistość powoduje umiarkowane opóźnienie umysłowe. Dlatego też należy ją uznać za zagrożenie dla zdrowia.

Wśród głównych objawów niedokrwistości wymienia się: drażliwość, apatię, brak łaknienia, a nawet wstręt do jedzenia oraz - wspomniane wyżej - zaburzenia rozwoju. Można u dziecka zaobserwować spadek wydolności fizycznej i tolerancji wysiłku. Osłabiają się mięśnie. Mogą dołączyć się objawy w postaci kołatania serca i niepokoju. Skóra przybiera blady kolor, jest słabo napięta i szorstka.
Należy jednak pamiętać, że mleko kobiece zawiera 0,5 mg żelaza w litrze, a mleko modyfikowane, dostępne w Polsce, od 5 do 8 mg na litr oraz 8-13 mg na litr. Dlatego w siódmym miesiącu życia niemowlęcia karmionego piersią, potrzebne jest wprowadzenie do jego codziennej diety dodatkowych źródeł żelaza,w postaci innych, nie-mlecznych produktów (podajemy je w ramce). Od tej pory powinny one już wzbogacać dietę każdego dziecka.

Dzieci karmione od urodzenia mlekiem modyfikowanym, zdaniem doc. Książyka, wcale nie muszą rozwijać się gorzej niż ich rówieśnicy, otrzymujący pokarm matki. Istotne jest bowiem nie tylko to, czym dziecko jest żywione, ale też jak się to odbywa. Pozycja leżąca może sprzyjać np. wystąpieniu utajonego zapalenia ucha środkowego i wywołać okresową głuchotę, która obniży zdolności poznawcze dziecka. W testach zostanie to ocenione jako niski iloraz inteligencji. Zdarza się, że okresowa głuchota wywołuje zaburzenia w zachowaniu. Zdaniem pediatrów niemowlęta karmione w nocy butelką lub piersią - w pozycji leżącej - prawdopodobnie w jednakowym stopniu narażone są na tego typu ujemne tego skutki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska