Archeolodzy wracają do katedry opolskiej. Będą pracowali w kilkunastu wykopach

Marcin Żukowski
Marcin Żukowski
Wznowiono prace archeologiczne w katedrze opolskiej. O planowanych działaniach poinformowano na konferencji prasowej w opolskiej kurii biskupiej.
Wznowiono prace archeologiczne w katedrze opolskiej. O planowanych działaniach poinformowano na konferencji prasowej w opolskiej kurii biskupiej. Marcin Żukowski
Po ponad półrocznej przerwie wznowiono prace archeologiczne w opolskiej katedrze. Najważniejsza świątynia Opola stanowi cenne źródło wiedzy o przeszłości i może skrywać jeszcze liczne ślady minionych wieków, dlatego nad prowadzonymi pracami czuwa zespół kilkudziesięciu specjalistów z różnych dziedzin. Wierni wrócą do świątyni najwcześniej w przyszłym roku.

W katedrze opolskiej wznowiono badania archeologiczne. Przerwa w prowadzeniu prac trwała 7 miesięcy. Badacze wrócili do działania już 5 lipca, ale obecnie trwające prace mają charakter porządkowy. Dopiero w przyszłym tygodniu ruszy proces eksploracji w kilkunastu wykopach.

Celem prowadzonych działań jest dobre i prawidłowe rozpoznanie i udokumentowanie historii kościoła i społeczności żyjącej w Opolu na przestrzeni dziejów.

- Reaktywacja badań była możliwa m.in. dzięki opracowaniu profesjonalnego programu badań archeologicznych. Jest to program interdyscyplinarny. Godne podkreślenia jest, że te badania prowadzone w katedrze opolskiej muszą skupiać specjalistów z różnych dziedzin – tłumaczy Elżbieta Molak, wojewódzki konserwator zabytków.

Wspomniani specjaliści pracują w trzech specjalnie powołanych radach naukowych: Radzie Naukowej Biskupa Opolskiego, Radzie Naukowej Uniwersytetu Opolskiego i Radzie Archeologiczno-Konserwatorskiej.

Zakres prowadzonych działań jest znaczny. We wcześniejszych etapach udało się odkryć wiele zabytków, m.in. zlokalizowano prawdopodobnie groby opolskich książąt Jana Dobrego i Kazimierza I Opolskiego. Katedra może skrywać jeszcze wiele cennych śladów przeszłości. Jak zaznacza dr Magdalena Przysiężna-Pizarska, archeolog z Uniwersytetu Opolskiego, opolska katedra jest wspaniałym reliktem.

- Będzie na pewno świadectwem bytności ludzi tutaj w przeszłości, ale też świadectwem dla przyszłych pokoleń - mówi.

Podejmowane prace będą prowadzone zarówno wewnątrz świątyni, jak i poza nią. Badacze maja nadzieję odkryć m.in. kolejne pochówki.

Zgoda wojewódzkiego konserwatora zabytków na prowadzenie badań archeologicznych obowiązuje do końca roku. W tym okresie powinny zakończyć się prace ziemne, a miejsce powinno zostać przywrócone do stanu pierwotnego. Jeśli badacze dokonają jakiegoś niespodziewanego odkrycia, wtedy możliwe jest wydłużenie czasu trwania prac. Nie wiadomo, kiedy świątynia zostanie ponownie udostępniona wiernym. Ostrożne założenia wskazują, że być może stanie się to do przyszłej Wielkanocy.

Obecnie opolska katedra to nie tylko największe stanowisko archeologiczne w Polsce, ale w całej Europie.

Sensacyjne odkrycie w opolskiej katedrze! Tego nikt się tuta...

od 7 lat
Wideo

Krzysztof Bosak i Anna Bryłka przyjechali do Leszna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska