Bakterie coli wykryto w ujęciu wody w Prószkowie

Sławomir Draguła
Sławomir Draguła
Podczas badania próbek wody z ujęcia w Prószkowie okazało się, że są w niej bakterie coli.
Podczas badania próbek wody z ujęcia w Prószkowie okazało się, że są w niej bakterie coli. sxc.hu
Ujęcie wody w Prószkowie zasila też trzy inne gminy: Komprachcice, Dąbrowę i Krapkowice.

Podczas badania próbek wody z ujęcia w Prószkowie okazało się, że są w niej bakterie coli - przyznaje Józef Panpuch, prezes Związku Gmin Prokado z Prószkowa, który zajmuje się wydobyciem i dostarczaniem wody dla czterech gmin: Dąbrowa, Komprachcice, Krapkowice i Prószków.

Dlatego mieszkańcy tych gmin muszą teraz stosować podstawową zasadę: zawsze przed użyciem do celów spożywczych przegotowywać wodę. Specjaliści podkreślają, że także mycie zębów powinno odbywać się z użyciem przegotowanej wody.

Owoce i warzywa także należy myć taką wodą. Aby w pełni zabezpieczyć się przed bakterią, trzeba najpierw doprowadzić wodę do wrzenia i następnie gotować ją jeszcze przez przynajmniej minutę.

Przeczytaj też: Pili skażoną wodę, bo nikt ich w porę nie ostrzegł!

Na razie nie wiadomo, dlaczego ujęcie wody w Prószkowie zostało zanieczyszczone.
- Robimy wszystko, by temu zaradzić - zapewnia prezes Panpuch. - Myślę, że do środy w wodociągu powinna wrócić czysta woda. Oczywiście będziemy o tym informować. Do tej pory mieszkańcy powinni zastosować się do naszych wytycznych.

- Przeczytałam o tym na stronie internetowej naszej gminy, zaraz pobiegłam do sklepu i kupiłam kilka butelek wody mineralnej - mówi Barbara Nielot, mieszkanka gminy Dąbrowa. - Gotowanie, gotowaniem, ale ja wolę mieć stuprocentową pewność, że żadna bakteria ani mnie, ani moim dzieciom nie zagrozi.

- Teraz zresztą bieżącej wody nie dałoby się pić, jest mocna chlorowana i naprawdę nieprzyjemnie pachnie - mówi Anna Koszyk, sołtys Komprachcic. - Z drugiej strony kłopoty z zanieczyszczoną wodą mamy w gminie na tyle często, że zaczyna to być niepokojące - dodaje jeden z mieszkańców wsi.

Najczęściej zakażenie bakterią coli kończy się zatruciem pokarmowym. Jeśli jednak bakteria przedostanie się do układu moczowego, dróg żółciowych czy płuc, może dojść do groźnej infekcji. Szczególnie narażone są osoby starsze, noworodki i dzieci oraz osoby przewlekle chore. Niektóre szczepy mogą powodować zapalenia otrzewnej, czego powikłaniem może być sepsa.

Do sprawy zanieczyszczonej wody wrócimy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska