Bernard Gaida : - Jest zgoda co do celów, nie co do realizacji strategii oświaty

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Bernard Gaida
Bernard Gaida KSW
Bernard Gaida, przewodniczący zarządu Związku Niemieckich Stowarzyszeń w Polsce.

Wczoraj w Urzędzie Wojewódzkim odbyły się z pana udziałem rozmowy o strategii oświaty mniejszości...
...jest ona obecnie jednostronnie przyjęta przez ministra. Zgadzamy się z nim co do celów, nie ma zgody, gdy idzie o rozłożenie akcentów i możliwości realizacji. Zgodziliśmy się na rozmowę nie o zmianach strategii, ale by zwrócić uwagę na brak precyzji niektórych zapisów i trudności w jej realizowaniu na co dzień.

Jakie zapisy są nieprecyzyjne?
Z systemu informacji oświatowej wynika, że działają jakieś szkoły z wykładowym niemieckim, choć my wiemy, że ich nie ma.

Na które oświatowe problemy mniejszość zwracała uwagę?
Po raz kolejny mówiliśmy o problemie matur. Uczniowie, którzy uczą się niemieckiego jako języka mniejszości w podstawówce i w gimnazjum, w liceum rezygnują. Nie mogą zdawać matury z niemieckiego jako języka obcego, a dodatkowy egzamin z języka mniejszości jest utrudnieniem, które nie przekłada się wcale na większą wartość maturalnego świadectwa.
Kto był waszym partnerem w rozmowie?
M.in. przedstawiciele ministerstw administracji i cyfryzacji oraz kuratoriów opolskiego, śląskiego i warmińsko-mazurskiego. Nie przybyli mimo zaproszenia przedstawiciele Uniwersytetu Opolskiego, choć wg strategii tam powinni się kształcić przedmiotowcy do szkół dwujęzycznych i na UO powinna zostać otwarta etnofilologia germańska (jest kaszubska w Gdańsku i łemkowska w Krakowie). Była obecna przedstawicielka PWSZ w Nysie, gdzie funkcjonuje specjalizacja: język mniejszości narodowej i pierwsze absolwentki wkrótce skończą te studia.

Co jeszcze mniejszość boli?
Choćby nieuregulowana sprawa wycofywania deklaracji do nauki języka mniejszości w środku roku szkolnego, wskazaliśmy też na brak środków wsparcia na etapie tworzenia szkół stowarzyszeniowych, wreszcie podnieśliśmy sprawę przeznaczenia budynku Kolegium Języków Obcych na Centrum Edukacyjne. Dziś sejmik przegłosował likwidację NKJO. Mówi się, że będą tam biura.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska