Bilingua nie tylko dla dzieci

Redakcja
- Zapraszamy do korzystania z wydawnictw i filmów promujących dwujęzyczność - mówi Julianna Pawleta z DWPN.
- Zapraszamy do korzystania z wydawnictw i filmów promujących dwujęzyczność - mówi Julianna Pawleta z DWPN. Paweł Stauffer
Projekt Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej jest adresowany do uczniów, rodziców i nauczycieli. Dwa języki są nie tylko kluczem do kultury, pomagają też na rynku pracy.

Nasze hasło: “Bilingua. Łatwiej z niemieckim" ma przypominać, że warto uczyć się języka niemieckiego, bo to przyniesie w przyszłości korzyści - mówi Julianna Pawleta, koordynatorka projektu kampanii Bilingua na rzecz polsko-niemieckiej dwujęzyczności. - Chcemy przekonywać członków mniejszości niemieckiej, ale nie tylko ich, że warto uczyć się dwóch języków, używać ich na co dzień i w dwóch językach wychowywać dzieci.

Codziennie w opolskiej siedzibie Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej można skorzystać z pomocy Katarzyny Czech, która jest doradcą ds. dwujęzyczności. Osobiście, telefonicznie lub pocztą elektroniczną (tel. 77 402 51 05, [email protected] ) udzieli informacji m.in. na temat wychowania dwujęzycznego, warunków i terminów, jakich trzeba dotrzymać, by możliwe było objęcie dziecka w szkole nauczaniem niemieckiego jako języka mniejszości itd.

- Doradca chętnie spotyka się także z uczniami klas VI i gimnazjalistami - dodaje pani Pawleta. - Pokazując zalety dwujęzyczności. Można go też zaprosić do szkoły na wywiadówkę.

Już w kwietniu ukaże się nowy numer adresowanego do uczniów klas IV-VI miesięcznika “Keks", zachęcającego w formie zabawowej do poznawania niemieckiego. Można go zamawiać bezpośrednio w DWPN (archiwalne numery dostępne są w internecie).

Na wszystkich zainteresowanych dwujęzycznością czeka bowiem strona internetowa www.bilingua.haus.pl - można tu znaleźć informacje o polskich i europejskich aktach prawnych wspierających dwujęzyczność oraz pomoce adresowane do uczniów i do dorosłych. Jeszcze w tym półroczu ta podstrona strony internetowej Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej zostanie gruntownie zmodernizowana.

- Znajdą się tam gry, zabawy językowe i rebusy dla dzieci, a w osobnych zakładkach treści adresowane do rodziców i nauczycieli - zapowiada Julianna Pawleta. - Chcemy też już w rzeczywistości realnej kontynuować kierowane do dorosłych, w tym członków mniejszości niemieckiej, spotkania z ekspertami, choć w nieco innej formule niż poprzednio - trzy w województwie opolskim, dwa w śląskim.

DWPN po wakacjach ogłosi konkurs fotograficzny, którego tematem będzie “Moje spotkanie z Niemcami" z cennymi nagrodami. Jeszcze wiosną odbędzie się spotkanie rodzin dwujęzycznych. Już teraz można nieodpłatnie wypożyczyć wystawę: “Znaczenie polsko-niemieckiej dwujęzyczności w moim życiu" obejmującej 12 banerów ze zdjęciami.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska