Biznes buduje drogi i skrzyżowania w Opolskiem

Tomasz Kapica
Prywatne firmy coraz częściej dokładają się do budowy dróg i rond na Opolszczyźnie. Samorządom, które ledwo wiążą koniec z końcem, jest to rękę. Podobnie, jak przedsiębiorcom.

Za kilka tygodni ruszy budowa obwodnicy Pawłowiczek. Droga, która będzie także dojazdem do tamtejszych pól,  kosztuje około miliona złotych. Trzysta tysięcy złotych da gmina, drugie tyle Urząd Marszałkowski w Opolu. A resztę prywatna firma Karol Kania i Synowie, jeden z największych w Polsce producentów podłoży pod uprawę pieczarek.

- Podczas rozmów z tym lokalnym przedsiębiorcą okazało się, że chętnie dołożyłby się do drogi, bo sam będzie z niej korzystał - tłumaczy Jerzy Treffon, wójt Pawłowiczek.

Z kolei w Korzonku (gmina Bierawa) tamtejsza firma transportowa Rinnen dorzuci się do remontu fragmentu przebiegającej przez wieś drogi powiatowej. Cała inwestycja będzie kosztować niecałe 60 tysięcy złotych, z czego Rinnen daje 20 tys. zł. - Co prawda naszym obowiązkiem jest utrzymać tą drogę, ale wszyscy wiemy, że to ciężarówki Rinnena ją rozjeżdżają. Interes mamy więc wspólny - tłumaczy starosta kędzierzyński Artur Widłak.

W Nysie przy ulicy Asnyka powstanie rondo i restauracja McDonald's. Prace przy budowie bezkolizyjnego skrzyżowania, a także dojazdu do niego mają kosztować 4 miliony złotych.

- Również i w tym przypadku do inwestycji dołoży się koncern McDonald's a także jeszcze jeden przedsiębiorca, który będzie w pobliżu budował stację benzynową - wyjaśnia Artur Pieczarka, rzecznik nyskiego magistratu. 

Pieczarka nie chce mówić o szczegółach, wiadomo jednak, że prywatni przedsiębiorcy poniosą około jednej trzeciej kosztów. To obopólna korzyść i przykład na to, że samorządy potrafią fajnie współpracować z lokalnym biznesem - podkreśla Artur Pieczarka.

Rok temu w Kędzierzynie-Koźlu za prywatne pieniądze powstało rondo na al. Armii Krajowej. Wcześniej było tam zwykłe skrzyżowanie, na którym często dochodziło do wypadków. Zbudowała je firma Pa Nova Gliwice, która tuż obok postawiła galerię handlową.

Wcześniej w podopolskim Karczowie rondo wybudowała firma Clatronic.Dzięki temu ułatwiła sobie zjazd do swojej siedziby. - Średni koszt budowy takiego skrzyżowania to 5 mln zł - wyjaśnia Michał Wandrasz, rzecznik opolskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska