Budżet obywatelski 2016. Pomysłowe projekty opolan

Artur  Janowski
Artur Janowski
Wycieczkowe meleksy jeżdżą już ulicami Gdańska. Może zobaczymy je także w Opolu.
Wycieczkowe meleksy jeżdżą już ulicami Gdańska. Może zobaczymy je także w Opolu. Fot. Karolina Misztal
Blisko 200 projektów złożyliśmy w tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego. Chcemy m.in. meleksów na Bolko, okna życia dla zwierząt, czy... miejskiego ducha...

W poniedziałek minął termin składania wniosków do budżetu obywatelskiego, w którym do podzielenia jest 2,5 mln złotych.

Choć w tym roku każdy składający musiał zebrać pod projektem minimum 20 podpisów, to złożonych wniosków jest 193, czyli znacznie więcej niż w ubiegłym roku.

- Nie mamy samych wniosków inwestycyjnych, ale sporo takich, które dotykają spraw społecznych, czy szeroko rozumianej promocji lub uatrakcyjnienia przestrzeni w Opolu - mówi Dorota Piechowicz-Witoń, naczelnik Centrum Dialogu Obywatelskiego.

Jak co roku dużą liczbę wniosków złożyło stowarzyszenie „Opole na Tak”, z którym związany jest obecny prezydent. Tym razem członkowie stowarzyszenia proponują np. przygotowanie miejskiej wypożyczalni meleksów na wyspie Bolko, czy zatrudnienie ducha.

- Meleksy to ekologiczne pojazdy, które byłyby atrakcją na wyspie, a jednocześnie pomagałby w jej zwiedzaniu osobom starszym - tłumaczy Waldemar Matuszek, wiceprezes stowarzyszenia. - Jeśli chodzi o pomysł z duchem, to ja też na początku się uśmiechnąłem, ale jak zacząłem ten temat zgłębiać to uważam, że to strzał w dziesiątkę. Chodzi o to, aby np. na murach miejskich, czy wzgórzu uniwersyteckim pojawiała się postać księcia Bolko I Opolskiego. To byłaby nie tylko atrakcja turystyczna, ale też frajda dla dzieci z Opola.
Stowarzyszenie złożyło aż 26 wniosków, w tym także takie związane z ekologią np. dotyczące polewania ulic w mieście.

- Jestem na etapie czytania wniosków, ale już mogę powiedzieć, że spora grupa z nich dotyczy właśnie działań związanych z ekologią, czy zwierzętami jak choćby ten zakładający utworzenie okna życia dla zwierząt - mówi Piechowicz-Witoń.

Nie jest przesądzone, że na wszystkie wnioski będziemy głosować. Już zaczęło się ich sprawdzanie także po względem możliwości do zrealizowania. Część wniosków może się powielać i wówczas urząd miasta będzie zachęcał autorów do ich łączenia.

Warto pamiętać, że tegoroczna edycja budżetu obywatelskiego jest nieco inna niż poprzednie. Wprawdzie nadal opolanie będą głosować na duże i małe wnioski, ale w przypadku małych projektów ich maksymalną wartość podniesiono z 50 do 100 tys. zł.

Głosowanie odbędzie się pomiędzy 10 a 23 października.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska