Burmistrz Prudnika apeluje do premiera o poluzowanie przepisów finansowych

Krzysztof Strauchmann
Krzysztof Strauchmann
Krzysztof Strauchmann
Burmistrz Prudnika Grzegorz Zawiślak napisał apel do premiera Mateusza Morawickiego. Prosi go o przeanalizowanie ustawy o finansach publicznych, aby dać gminom więcej możliwości zarządzania swoim budżetem.

Burmistrz Grzegorz Zawiślak zaapelował do premiera o wprowadzenie czasowych zmian w ustawie o finansach publicznych. Szczególnie chodzi o artykuły 242 i 243.

Pierwszy ogranicza możliwość dysponowania nadwyżką budżetową z poprzednich lat. Drugi zasadniczo ogranicza możliwość zadłużania gmin i powiatów.

Argumentując potrzebę zmian burmistrz Prudnika powołał się na sytuację nadzwyczajną związaną z epidemią korowirusa i związaną z tym trudną sytuacją lokalnych firm. Przypomniał jednak wiele decyzji władz centralnych, które już wcześniej ograniczyły dochody samorządów, a nałożyły na nie kolejne wydatki.

- Wszystkie nasze działania z jednej strony będą pomocą dla przedsiębiorców na ratowanie miejsc pracy, z drugiej strony spowodują zmniejszenie naszych dochodów - napisał w liście Grzegorz Zawiślak. - Sytuacja staje się patowa, dla gmin takich jak Prudnik można powiedzieć, że decydująca o zakresie i ciągłości usług komunalnych.

Jak ostrzega burmistrz Prudnika: Spadek dochodów bieżących spowoduje drastyczne ograniczanie wydatków np. na utrzymanie dróg, wynagrodzenia, utrzymania substancji komunalnej, oświatowej.

- Musimy zdawać sobie sprawę, że liczne zmiany, które weszły w życie od początku 2020 r. spowodowały zmniejszenie dochodów bieżących gmin - komentuje Grzegorz Zawiślak. - W czasach epidemii, ale szczególnie po jej zakończeniu, chcemy w sposób kompleksowy pomagać mieszkańcom naszych gmin. Jednak musimy mieć na ten cel odpowiednie środki. Stąd mój apel odnośnie wprowadzenia czasowych zmian w ustawie o finansach publicznych. Mam nadzieję, że wielu włodarzy podpisze się pod moim apelem.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska