Pytajcie skąd wezmą pieniądze na realizację obietnic

Mirosław Pietrucha
Przy okazji pojawiających się informacji o planach inwestycyjnych poszczególnych samorządów warto na chwilę zastanowić się nad źródłami finansowania tych bardzo ambitnych celów.

Przyjmując nawet założenie, że część tych deklaracji ma charakter wyłącznie strategii wyborczej, to i tak to co pozostaje musi robić wrażenie. Problemem w realizacji tych ambitnych zamierzeń może być i często jest dosyć wysoki poziom wydatków bieżących praktycznie w każdym samorządzie, który mocno ogranicza te plany.

Wydatki bieżące to nic innego jak pieniądze, które samorządy muszą przeznaczyć na utrzymanie i funkcjonowanie własnych instytucji, opłacenie niezbędnych kosztów w tym rachunków za media.

Pojawiają się co prawda pierwsze zapowiedzi, że w najbliższej przyszłości może zmienić się sposób finasowania samorządów, co z pewnością byłoby rozwiązaniem dobrym pod warunkiem, że dałoby możliwość dodatkowego wspierania podejmowanych w gminach i województwach inwestycji, z drugiej strony wprowadzając ograniczenia, dotyczące swobodnego zwiększania wydatków bieżących.
Zwiększanie finansów samorządów przez nieograniczone dorzucanie pieniędzy na wydatki bieżące byłoby działaniem ryzykownym i nie sądzę, aby taka możliwość się pojawiła.

Zdaję sobie sprawę, że trwająca kampania wyborcza to nie jest dobry czas dla zapowiedzi jak zmniejszać koszty funkcjonowania samorządów, szczególnie w tych obszarach, których finansowanie nie wynika z obowiązków ustawowych i jest wyłącznie wyborem włodarzy gmin. To truizm ale czasem odnoszę wrażanie, że zapominamy o tym, że tych kosztów nie można zwiększać w nieskończoność

Proponuję, aby wizualizację każdej inwestycji prezentowanej w kampanii podpisywać również danymi skąd pieniądze na jej realizację, a jeśli nie ma tej informacji , to dopytywać o to kandydatów. Bez tego taka wizualizacja będzie jedynie ładnym obrazkiem, za który ktoś zapłacił kilkaset złotych.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska