Pod taśmociągiem na drodze krajowej nr 45 w Zimnicach Małych budują rondo. Droga będzie zamknięta

Sławomir Draguła
Sławomir Draguła
Budowa ronda na DK45 w Zimnicach Małych. Postęp prac
Budowa ronda na DK45 w Zimnicach Małych. Postęp prac GDDKiA Opole
Przebudowa skrzyżowania w Zimnicach Małych obejmuje odcinek drogi krajowej nr 45 o łącznej długości około 0,5 km wraz z budową ronda o średnicy 65 m z pięcioma wlotami oraz przebudową odcinków wlotowych dróg. Koszt inwestycji to ponad 11 milionów złotych. Zakończenie robót budowlanych zaplanowane jest jeszcze w 2024 roku.

Budowa ronda na drodze krajowej nr 45. Zmiana organizacji ruchu

W najbliższy poniedziałek 22 kwietnia, planowane jest zamknięcie wlotu w ciągu drogi krajowej nr 45 do drogi wojewódzkiej nr 429 w kierunku Prószkowa. Wprowadzenie zmian w organizacji ruchu ma związek z budową ronda w Zimnicach Małych w powiecie opolskim (trasa Opole - węzeł autostradowy Opole Południe - Krapkowice).

- Dla kierowców jadących z Opola w kierunku Prószkowa zalecana jest podróż drogą wojewódzką nr 414. Utrudnienia potrwają dwa miesiące - mówi Agata Andruszewska z opolskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Budowa ronda na DK45. Postęp prac

Poza korektą dwóch wlotów, wybudowano połowę tarczy ronda, gdzie podobnie jak na wlotach zakończono prace przy układaniu warstwy podbudowy z kruszywa.

- Gotowe są prace brukarskie związane z układaniem krawężników. W najbliższym czasie rozpoczną się na tym odcinku prace bitumiczne - dodaje Agata Andruszewska.

Budowa ronda na DK45. Planowany zakres prac

Rozbudowa skrzyżowania obejmuje odcinek drogi krajowej nr 45 o łącznej długości ok. 0,5 km wraz z budową ronda o średnicy 65 m z pięcioma wlotami oraz przebudową odcinków wlotowych dróg:

  • DK45,
  • DW429 w kierunku Prószkowa,
  • DW415 w kierunku Rogowa Opolskiego
  • DP1716O w kierunku Zimnic Małych.

Inwestycja przewiduje również budowę oświetlenia, kanału technologicznego, odwodnienia, zatok autobusowych, a także przebudowę infrastruktury niezwiązanej z drogą (sieci energetyczne, telekomunikacyjne, wodociągowe, kanalizacyjne).

- Powstaną też elementy bezpieczeństwa ruchu drogowego – ścieżki pieszo-rowerowe i przejścia dla pieszych. Realizacja zadania nie wpłynie na funkcjonowanie istniejącego taśmociągu transportującego urobek z kopalni, zlokalizowanego nad skrzyżowaniem - mówi Agata Andruszewska.

Budowa ronda na DK45. Przede wszystkim bezpieczeństwo

Inwestycja ma na celu podniesienie poziomu bezpieczeństwa ruchu drogowego poprzez zmniejszenie prędkości najazdowej w okolicach ronda oraz poprawę płynności ruchu dla użytkowników dróg podporządkowanych, co wpłynie także na komfort jazdy kierowców.

- Dokumentacja projektowa dla tego zadania była współfinansowana przez Zarząd Województwa Opolskiego, Zarząd Powiatu Opolskiego oraz Gminę Prószków - wylicza Agata Andruszewska.

Zadanie realizuje firma TRANSKOM Białdyga z umową na kwotę blisko 11,3 mln zł. Zakończenie robót budowlanych planowane jest jeszcze w 2024 roku.

od 7 lat
Wideo

Ukraina rozpocznie oficjalne rozmowy o przystąpieniu do UE

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska