Były burmistrz Byczyny: - Ja nie zatrudniłem nikogo z mojej rodziny

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
- Kiedy ja byłem burmistrzem, nikt z mojej rodziny nie był przyjmowany do żadnej gminnej jednostki  - krytykuje Ryszard Grüner, poprzedni burmistrz.
- Kiedy ja byłem burmistrzem, nikt z mojej rodziny nie był przyjmowany do żadnej gminnej jednostki - krytykuje Ryszard Grüner, poprzedni burmistrz. Mirosław Dragon
Kiedy burmistrz Robert Świerczek objął rządy w Byczynie, pracę w jednostkach gminnych dostały jego żona i siostra zastępcy burmistrza. Krytykuje go za to jego poprzednik Ryszard Grüner.

Kiedy Robert Świerczek w 2014 roku wygrał wybory na burmistrza Byczyny, krytykował poprzednika za kumoterstwo. Obiecywał dobrą zmianę w gminie.

Teraz pracę w gminnych instytucjach dostały żona burmistrza oraz siostra wiceburmistrz Katarzyny Zawadzkiej.

Patrycja Zawadzka, siostra wiceburmistrz Katarzyny Zawadzkiej, wygrała konkurs na stanowisko p.o. kierownika Byczyńskiego Inkubatora Gospodarki Społecznej.

Burmistrz Robert Świerczek w niedawnym wywiadzie dla „NTO” podtrzymywał swoje obietnice, że zwalcza wszelkie przejawy kumoterstwa, marnotrawstwa i korupcji. Dodał, że złożył kilka zawiadomień do prokuratury w sprawie rządów swojego poprzednika. Sobie nie ma nic do zarzucenia.

- Tak wygląda zapowiadana walka burmistrza z kumoterstwem: pracę w gminnym inkubatorze dostała siostra wiceburmistrz, wcześniej w gminnej szkole pracę dostała żona pana burmistrza (pracuje w szkole podstawowej w Byczynie – red.). Kiedy ja byłem burmistrzem, nikt z mojej rodziny nie był przyjmowany do żadnej gminnej jednostki. Pracy nie dostał także nikt z rodziny moich zastępców, a przez lata miałem ich kilku - krytykuje Ryszard Grüner, poprzedni burmistrz.

Komentarz
Grunt to rodzinka
Burmistrzowi Byczyny jako radnemu opozycyjnemu przeszkadzało kumoterstwo, które zarzucał poprzednikowi.
Ale kiedy wygrał wybory, nie przeszkadza mu nepotyzm - zatrudnianie w gminnych jednostkach siostry wiceburmistrz Katarzyny Zawadzkiej i własnej żony.
Robert Świerczek tłumaczy się, że decydowały kompetencje, a nie więzi rodzinne.

Nie wątpię, że Patrycja Zawadzka jest wykształconą, kompetentną osobą. Tylko że w tej sprawie chodzi przede wszystkim o to, czy burmistrzowie, ich zastępcy i wszyscy inni szefowie instytucji publicznych powinni zatrudniać swoją bliską rodzinę.

Czy mieszkańcy gminy, którzy kończą studia i chcą znaleźć pracę, wierzą w to, że ich szanse w konkursach są takie same, jak członków rodziny i znajomych szefa? Niestety, większość mówi wprost, że bez znajomości w urzędzie dostać pracę nie ma szans.

To jest wielki problem, nie tylko w Byczynie. Tylko że to Robert Świerczek zapowiadał, że urząd pod jego rządami będzie przejrzysty, wzorcowy. Teraz zaś potrafi tylko wysuwać pretensje, że „intensywnie interesujemy się rodziną pani wiceburmistrz”...

Mirosław Dragon

Wideo

Komentarze 40

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

M
Mirek
W dniu 05.03.2016 o 11:44, byczynianin napisał:

A jakie kompetencje zadecydowały , że Gruner został v-ce dyr. KRUS w Opolu? Mam nadzieję , że to stanowisko będzie piastował już niedługo. Rolnik , który ma ponad 100 ha powinien uprawiać ziemię i prowadzić jakąś produkcję ( roślinną lub zwierzęcą) , skoro przestał być burmistrzem po 12 latach ciągłej władzy. Nie trzeba zatrudniać rodziny - wystarczy, że się kombinuje przez 12 lat z "dobrymi " znajomymi( nazwiska mieszkańcy Byczyny znają) to ich dzieci i oni dorobili się i stanowisk i majątków w gminie. Pan red Dragon mógłby zacząć pisać dobre rzetelne teksty i prowadzić dziennikarskie " śledztwa",  solidnie a nie na przysłowiowe odp......., szukając taniej sensacji i wspierając przy tym skończonego w Byczynie Grunera.

dokładnie popieram. rodziny swojej nie zatrudniał, ale kolegów

A
Anonim

Pan Ryszard nie zatrudniał też tych co tego bardzo potrzebowali.

G
Gieniu Z.

Rysiu możne orłem nie był, ale obecny włodarz miasta to totalna porażka !!!! Jeśli ktoś bacznie obserwuje jego dokonania( a raczej ich brak ), to chyba nie ma wątpliwości co do jego kompetencji na tym stanowisku.

A
AIDA

Najbardziej przykre w tym wszystkim jest to, że ludzie wybierając Świerczka chcieli zmiany na lepsze, przejrzystości, transparentności, a dostali krętactwa, mataczenie, nepotyzm i osobę na stanowisku wiceburmistrza, która już kiedyś pracowała w gminie i odeszła z pracy z jeszcze jedną z pracownic z wiadomych powodów.

 

j
jola
W dniu 06.03.2016 o 22:11, Gość napisał:

Rysiu pakuj się- bo nadchodzi wietrzenie w KRUS!Kolesi z zsl będą od koryta odrywać!Czas na was boście za długo tam żerowali! kwi, kwiiiiiiiiiiiiii

a tobie żal bo sie nawet do segregacji śmieci nie nadajesz???

G
Gość
W dniu 08.03.2016 o 17:48, gość napisał:

Sprawa przedstawia się następująco wg mojej wiedzy.1.Przetarg zaprojektuj i wybuduj wygrał Kozdra i to on winien przedstawić projekt i uzyskać pozwolenia budowlane.2.Gruner musiał wyrazić zgodę na wyburzenie istniejących budynków, a co za tym idzie wg mnie wszedł w konflikt z ustawą o zamówieniach publicznych, gdyż zamówienie ( przetarg) dotyczył istniejących budynków. W związku z tym Kozdra musiał zmienić całkowicie koncepcję na budowę nowych hal. 3.Widząc to , że Kozdra nie wywiąże się z tej budowy w terminie winien aneksować umowę, zmieniając zarówno termin, zakres,i wszystkie szczegóły- ale tego nie zrobił bo prawdopodobnie się bał tej decyzji( a już wokół niego(Grunera) robiło się gorąco w związku z innymi wpadkami Kozdry( Przychodnia, Kostów itp).4.Zamiast zerwać umowę z kozdrą zwlekał z jakimikolwiek decyzjami, pozorując solidność urzędniczą, naliczając Kozdrze odsetki za nieterminowe przedłożenie dokumentacji, brak pozwoleń itp.5. Bez wątpienia Kozdra ponosi winę za prowadzenie budowy( wyburzenie hal i rozpoczęcie budowy ław fundamentowych bez pozwoleń.6.Dziwi fakt, że wczesniej wystawione przez gminę noty odsetkowe zostały przez Grunera wycofane tuż przed zakończeniem jego kadencji.7.Nie wiem, czy Świerczek podpisał aneks do umowy , czy zrobił to Gruner ale jestem bliższy twierdzeniu , że podpisał ten aneks Gruner więc Świerczek musiał kontynuować opóźnioną budowę, źle wycenioną po zmianie koncepcji, na którą wyraził zgodę Gruner.8.trzymając sie jednak zapisów przetargu wygranego przez Kozdrę i ustalona w nim cenę za wybudowanie inkubatora Kozdra powinien ją wybudować za cenę podaną w ofercie, plus ewentualnie roboty dodatkowe tj.ok max 20%więcej.9. Nie rozumiem dlaczego budowa ma kosztować 100% więcej czyli ok 5 mln zł na co gminy nie stać.10.Zupełnie nie rozumiem zgody Świerczka i rady na wypłatę całości wynagrodzenia dla Kozdry w sytuacji kiedy inwestycja nie została zakończona( tak w terminie jak i w kwocie wynikającej z przetargu?

Ja wszystko rozumiem i wiem o co chodzi odpowiedz brzmi Zawadzka.

g
gość
W dniu 07.03.2016 o 14:36, Agia napisał:

Nie znamy treści umowy i jej warunków,za jakie prace i do kiedy miały być wypłacone pieniądze wykonawcy.Nie wiemy również czy wykonawca nie miał prawa domagać się odsetek jeśli wywiązał się z zakresu prac, wiec mogłoby kosztować to gminę więcej jeśli nie zapłacono by wykonawcy. TEGO NIE WIEMY, BO NIKT O TYM NIE PISZE.Jedno co WIEMY BUDOWA ZOSTAŁA ROZPOCZĘTA BEZ ZEZWOLENIA W 2014 ROKU W LUTYM,widziałem jak wkopano zbrojenie i widziałem jak je usuwano,było to przed wyborami i przed zmianą władzy. Więc ten artykuł powinien rozliczać inne osoby. Dlaczego nie pojawił się w kwietniu 2014 roku,kiedy to hala miała stanąć do końca marca 2014 roku.Za zezwolenia odpowiada inwestor nie wykonawca, czy Robert Świerczek nic nie robił w tej sprawie?! Tego też NIE WIEMY, może robił i dlatego tak go OPISANO. Uważam, że jest burmistrzem wielu kadencji, należy dać mu szanse,jeśli nawet popełnił błąd to nie naraził gminy na takie straty jakie narażali ją jego poprzednicy, obecnie spija piwo,którego sam nie naważył.Jeśli chodzi o zatrudnienie jego żony w szkole,to już wcześniej, prowadziła tam różnego rodzaju zajęcia. A Z TEGO CO WIEM TO ZA ZATRUDNIENIE W PLACÓWCE SZKOŁY CZY PRZEDSZKOLA ODPOWIADA DYREKTOR,więc należało zapytać Pana Dyrektora czym się kierował zatrudniając żonę burmistrza,PANIE REDAKTORZE chyba nie kompetentnie opisał Pan tę HISTORIĘ!!!

Sprawa przedstawia się następująco wg mojej wiedzy.

1.Przetarg zaprojektuj i wybuduj wygrał Kozdra i to on winien przedstawić projekt i uzyskać pozwolenia budowlane.

2.Gruner musiał wyrazić zgodę na wyburzenie istniejących budynków, a co za tym idzie wg mnie wszedł w konflikt z ustawą o zamówieniach publicznych, gdyż zamówienie ( przetarg) dotyczył istniejących budynków. W związku z tym Kozdra musiał zmienić całkowicie koncepcję na budowę nowych hal. 

3.Widząc to , że Kozdra nie wywiąże się z tej budowy w terminie winien aneksować umowę, zmieniając zarówno termin, zakres,i wszystkie szczegóły- ale tego nie zrobił bo prawdopodobnie się bał tej decyzji( a już wokół niego(Grunera) robiło się gorąco w związku z innymi wpadkami Kozdry( Przychodnia, Kostów itp).

4.Zamiast zerwać umowę z kozdrą zwlekał z jakimikolwiek decyzjami, pozorując solidność urzędniczą, naliczając Kozdrze odsetki za nieterminowe przedłożenie dokumentacji, brak pozwoleń itp.

5. Bez wątpienia Kozdra ponosi winę za prowadzenie budowy( wyburzenie hal i rozpoczęcie budowy ław fundamentowych bez pozwoleń.

6.Dziwi fakt, że wczesniej wystawione przez gminę noty odsetkowe zostały przez Grunera wycofane tuż przed zakończeniem jego kadencji.

7.Nie wiem, czy Świerczek podpisał aneks do umowy , czy zrobił to Gruner ale jestem bliższy twierdzeniu , że podpisał ten aneks Gruner więc Świerczek musiał kontynuować opóźnioną budowę, źle wycenioną po zmianie koncepcji, na którą wyraził zgodę Gruner.

8.trzymając sie jednak zapisów przetargu wygranego przez Kozdrę i ustalona w nim cenę za wybudowanie inkubatora Kozdra powinien ją wybudować za cenę podaną w ofercie, plus ewentualnie roboty dodatkowe tj.ok max 20%więcej.

9. Nie rozumiem dlaczego budowa ma kosztować 100% więcej czyli ok 5 mln zł na co gminy nie stać.

10.Zupełnie nie rozumiem zgody Świerczka i rady na wypłatę całości wynagrodzenia dla Kozdry w sytuacji kiedy inwestycja nie została zakończona( tak w terminie jak i w kwocie wynikającej z przetargu?

A
Agia
W dniu 06.03.2016 o 19:59, Anonim napisał:

Chyba juz nikt nie pamięta jakie nie pochlebne artykuły byky na Grunera niecałe 2 lata temu - oczywiście wszystkie opłacane przez Zawadzka i Swierczka , wtedy jakoś nikt nikomu nie współczuł . Teraz kiedy został napisany artykuł na podstawie zaistniałych faktów to każdy widzi w tym nagonkę na biednego Swierczka - obecna władza Byczyny sama sobie ma to zasłużyła !!! Faktem jest iz zarówno Zawadzka jak i Swierczek robią co chcą i nie przejmują sie niczym . Zatrudnianie własnych zon , córek , gachow tudzież partnerów seksualnych jest przejawem braku szacunku do swoich wyborców !!! Minęły prawie 2 lata ich rządów wiec czas odpowiadać za swoje czyny a nie zasłaniać sie wiecznie niekompetencje poprzedniej władzy !!!

NAWIĄZUJĄC DO TEJ WYPOWIEDZI   "Faktem jest iz zarówno Zawadzka jak i Swierczek robią co chcą i nie przejmują sie niczym . Zatrudnianie własnych zon , córek , gachow tudzież partnerów seksualnych jest przejawem braku szacunku do swoich wyborców !!!"  UWAZAM ŻE NAPISAŁ/ŁA TO ZAZDROSNY/NA GACH LUB PARTNERKA SEKSUALNA,KTÓRY/RA SIĘ NIE ZAŁAPAŁ/ŁA NA TEN ZASZCZYT

A
Agia
W dniu 06.03.2016 o 22:26, Kasia napisał:

Wszyscy są siebie warci po jednych pieniądzach nachapać się ile da znajomości poszerzyć a ludzie niech podatki na wasze utrzymanie płacą i gówno z tego mają. Wszystkich wywalić i tak nic nie robią to poco tam siedzą i kasę biorą darmozjady

Nie znamy treści umowy i jej warunków,za jakie prace i do kiedy miały być wypłacone pieniądze wykonawcy.Nie wiemy również czy wykonawca nie miał prawa domagać się odsetek jeśli wywiązał się z zakresu prac, wiec mogłoby kosztować to gminę więcej jeśli nie zapłacono by wykonawcy. TEGO NIE WIEMY, BO NIKT O TYM NIE PISZE.

Jedno co WIEMY BUDOWA ZOSTAŁA ROZPOCZĘTA BEZ ZEZWOLENIA W 2014 ROKU W LUTYM,widziałem jak wkopano zbrojenie i widziałem jak je usuwano,było to przed wyborami i przed zmianą władzy. Więc ten artykuł powinien rozliczać inne osoby. Dlaczego nie pojawił się w kwietniu 2014 roku,kiedy to hala miała stanąć do końca marca 2014 roku.

Za zezwolenia odpowiada inwestor nie wykonawca, czy Robert Świerczek nic nie robił w tej sprawie?! Tego też NIE WIEMY, może robił i dlatego tak go OPISANO. Uważam, że jest burmistrzem wielu kadencji, należy dać mu szanse,jeśli nawet popełnił błąd to nie naraził gminy na takie straty jakie narażali ją jego poprzednicy, obecnie spija piwo,którego sam nie naważył.

Jeśli chodzi o zatrudnienie jego żony w szkole,to już wcześniej, prowadziła tam różnego rodzaju zajęcia. A Z TEGO CO WIEM TO ZA ZATRUDNIENIE W PLACÓWCE SZKOŁY CZY PRZEDSZKOLA ODPOWIADA DYREKTOR,więc należało zapytać Pana Dyrektora czym się kierował zatrudniając żonę burmistrza,PANIE REDAKTORZE chyba nie kompetentnie opisał Pan tę HISTORIĘ!!!

A
Agia

Nie znamy treści umowy i jej warunków,za jakie prace i do kiedy miały być wypłacone pieniądze wykonawcy.Nie wiemy również czy wykonawca nie miał prawa domagać się odsetek jeśli wywiązał się z zakresu prac, wiec mogłoby kosztować to gminę więcej jeśli nie zapłacono by wykonawcy. TEGO NIE WIEMY, BO NIKT O TYM NIE PISZE.

Jedno co WIEMY BUDOWA ZOSTAŁA ROZPOCZĘTA BEZ ZEZWOLENIA W 2014 ROKU W LUTYM,widziałem jak wkopano zbrojenie i widziałem jak je usuwano,było to przed wyborami i przed zmianą władzy. Więc ten artykuł powinien rozliczać inne osoby. Dlaczego nie pojawił się w kwietniu 2014 roku,kiedy to hala miała stanąć do końca marca 2014 roku.

Za zezwolenia odpowiada inwestor nie wykonawca, czy Robert Świerczek nic nie robił w tej sprawie?! Tego też NIE WIEMY, może robił i dlatego tak go OPISANO. Uważam, że jest burmistrzem wielu kadencji, należy dać mu szanse,jeśli nawet popełnił błąd to nie naraził gminy na takie straty jakie narażali ją jego poprzednicy, obecnie spija piwo,którego sam nie naważył.

Jeśli chodzi o zatrudnienie jego żony w szkole,to już wcześniej, prowadziła tam różnego rodzaju zajęcia. A Z TEGO CO WIEM TO ZA ZATRUDNIENIE W PLACÓWCE SZKOŁY CZY PRZEDSZKOLA ODPOWIADA DYREKTOR,więc należało zapytać Pana Dyrektora czym się kierował zatrudniając żonę burmistrza,PANIE REDAKTORZE chyba nie kompetentnie opisał Pan tę HISTORIĘ!!!

 

G
Gość
W dniu 07.03.2016 o 09:50, Ostatni sprawiedliwy napisał:

Wszyscy oceniają pana Roberta przez pryzmat jego poprzednika. To jest niesprawiedliwe. Patrząc na to co robił jego poprzednik, to Robert musi niewiele zrobić, żeby być tym lepszym. Wystarczył audyt po wygranych wyborach. Dokładne prześwietlenie sprawy Inkubatora. Dlaczego pan Robert tego nie zrobił? Dlatego, że wtedy oberwałoby się Pani Katarzynie za nieprawidłowości przy budowie Inkubatora. Dlaczego pan Robert wypłacił pieniądze przed ukończeniem inwestycji? Może odpowie komisja budżetowa z jej przewodniczącym na czele. Druga sprawa, to dogadanie się przed wyborami kandydatów. Już w tym punkcie objawia się wyrachowanie i cynizm obojga kandydatów. Robert jest burmistrzem jednej kadencji. Nie jest godny tego mandatu zaufania jaki otrzymał przy wyborach. Dobrze, że możemy to poprzednie i urzędujące towarzystwo rozliczyć przy następnych wyborach.

 

- E -
W dniu 07.03.2016 o 12:41, Mariusz napisał:

Ciekawe kto przy następnej kadencji będzie startował ? Bo jak znowu będzie taki sam wybór jak ostatnio to chyba sam się zgłoszę żeby mieć na kogo głosować.

Nie wiem, czy Panowie Robert i Ryszard będą startować. Słyszałam, że do wyborów szykują się dwaj nowi kandydaci. Zdradzę tylko, że to mężczyźni.   

R
Rysio

Do pracowników Urzędu Gminy proszę nie przeglądać forum w godzinach pracy. pozdrowienia.

M
Mariusz

Ciekawe kto przy następnej kadencji będzie startował ? Bo jak znowu będzie taki sam wybór jak ostatnio to chyba sam się zgłoszę żeby mieć na kogo głosować.

O
Ostatni sprawiedliwy

Wszyscy oceniają pana Roberta przez pryzmat jego poprzednika. To jest niesprawiedliwe. Patrząc na to co robił jego poprzednik, to Robert musi niewiele zrobić, żeby być tym lepszym. Wystarczył audyt po wygranych wyborach. Dokładne prześwietlenie sprawy Inkubatora. Dlaczego pan Robert tego nie zrobił? Dlatego, że wtedy oberwałoby się Pani Katarzynie za nieprawidłowości przy budowie Inkubatora. Dlaczego pan Robert wypłacił pieniądze przed ukończeniem inwestycji? Może odpowie komisja budżetowa z jej przewodniczącym na czele. Druga sprawa, to dogadanie się przed wyborami kandydatów. Już w tym punkcie objawia się wyrachowanie i cynizm obojga kandydatów. Robert jest burmistrzem jednej kadencji. Nie jest godny tego mandatu zaufania jaki otrzymał przy wyborach. Dobrze, że możemy to poprzednie i urzędujące towarzystwo rozliczyć przy następnych wyborach.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3