Mówicie, że polityka samorządowa jest zabetonowana? To popatrzcie na powiat oleski i wyniki wyborów

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
Oto zwycięzcy wyborów, od lewej: Agnieszka Hurnik (Dobrodzień), Piotr Gręda (Olesno), Włodzimierz Kierat (Radłów), Patryk Swoboda (Zębowice).
Oto zwycięzcy wyborów, od lewej: Agnieszka Hurnik (Dobrodzień), Piotr Gręda (Olesno), Włodzimierz Kierat (Radłów), Patryk Swoboda (Zębowice). Kolaż MD
Wystarczy wspomnieć, że 7 kwietnia wygrał tylko jeden z włodarzy z 7 gmin tworzących powiat oleski, którzy rządzili po wyborach w 2018 roku! Niektórzy stracili władzę po ponad 20 latach.

Spis treści

W roku 2018, kiedy były poprzednie wybory, w 7 gminach tworzących powiat oleski rządzili: Sylwester Lewicki (Olesno), Jarosław Tkaczyński (Praszka), Andrzej Jasiński (Dobrodzień), Artur Tomala (Gorzów Śląski), Włodzimierz Kierat (Radłów), Grzegorz Domański (Rudniki) i Waldemar Czaja (Zębowice).

Z tego grona tylko jeden w wyborach w ostatnia niedzielę (7 kwietnia) zapewnił sobie kolejną kadencję. To wójt Radłowa. Aż 4 włodarzy przegrało, a jeden będzie musiał walczyć w drugiej kadencji.

Wyniki wyborów na burmistrzów i wójtów w powiecie oleskim

Wyniki wyborów na burmistrza Olesna

 1. Piotr Gręda (OOL - Nasze Oleskie) – 52,7 procent (3362 głosy)
 2. Sylwester Lewicki (Ziemia Oleska - Nasza Przyszłość) - 42,3 procent (2700)
 3. Monika Wieczorek (Autobusy, Dość Podatku za Liswartę) – 4,97 procent (317)

Sylwester Lewicki rządził w Oleśnie przez 18 lat i chciał także przejąć władzę w powiecie. Tymczasem przegrał z jedynym radnym opozycyjnym już w pierwszej turze. Monika Wieczorek była kandydatką mało znaną i nie dostała nawet 5 procent. Ba, nie udało jej się nawet wygrać wyborów na radną w jej Bodzanowicach, gdzie mieszka.

Nowy burmistrz Piotr Gręda jest nauczycielem w szkole podstawowej nr 1 w Oleśnie, a także radnym miejskim. W ostatnich latach jako jedyny krytykował Sylwestra Lewickiego. W 2018 roku rządzący od 2006 roku Lewicki nie miał nawet kontrkandydata. W tym roku miał aż dwoje, w tym radnego opozycyjnego, którego większość głosujących mieszkańców gminy wybrała na nowego burmistrza.

Wyniki wyborów na burmistrza Dobrodzienia

 1. Agnieszka Hurnik (KWW Agnieszki Hurnik) - 54,23 procent (1655 głosów)
 2. Andrzej Jasiński - (Nowy Dobrodzień) - 45,76 procent (1396)

Pięć lat temu mieszkańcy Dobrodzienia po prawie 30 latach odsunęli od władzy Mniejszość Niemiecką. Wygrał komitet pod wiele mówiącą nazwą Nowy Dobrodzień. Mieszkańcy miasta stolarzy chcieli zmian. Jednak nowa ekipa nie zdobyła sobie w ciągu 5,5 lat poparcia. Andrzej Jasiński przegrał wybory, a wiceburmistrz Michał Tul i przewodniczący rady miejskiej Piotr Kapela przepadli w wyborach do rady powiatu.

Nową burmistrz została Agnieszka Hurnik, dyrektorka domu kultury w Dobrodzieniu. Kojarzona była z Mniejszością Niemiecką, ale do wyborów startowała z własnego niezależnego komitetu.

Wyniki wyborów na burmistrza Praszki

 1. Jarosław Tkaczyński (Koalicja Obywatelska) – 28,95 procent (1633 głosy)
 2. Włodzimierz Stochniałek (Trzecia Droga) – 21,73 procent (1226)
 3. Leszek Grygiel (Wspólnie dla Gminy Praszka) – 21, 45 procent (1210)
 4. Agnieszka Karlak-Bartkowska (Nowa Energia dla Gminy) – 13,97 procent (788)
 5. Łukasz Bilski (KWW Łukasza Bilskiego) – 13,9 procent (784)

W Praszce tradycyjnie burmistrza wyłoni dopiero druga tura. Zmierzą się w niej: Jarosław Tkaczyński i Włodzimierz Stochniałek. Pierwszy rządzi Praszką od 2006 roku. W tym roku skończył 65 lat, ale na emeryturę się nie wybiera. Drugi to sołtys Strojca i koordynator ds. planowania produkcji w fabryce motoryzacyjnej Neapco. II tura wyborów odbędzie się 21 kwietnia.

Kto wygra wybory na burmistrza Praszki w drugiej turze? Zagłosuj w sondzie internetowej:

Trwa głosowanie...

Kto wygra wybory na burmistrza Praszki w drugiej turze?

Wyniki wyborów na burmistrza Gorzowa Śląskiego

 • Rafał Kotarski (Współpraca) – 93,71 procent (2369 głosów za, 159 przeciw)

Rafał Kotarski najtrudniejsze wybory wygrał w 2021 roku. Po śmierci wieloletniego burmistrza Artura Tomali w wyborcze szranki stanęło 5 rywali. Faworytami byli ówczesny wiceburmistrz Tomasz Olejnik oraz radny Tomasz Stefan.

Tymczasem wygrał Rafał Kotarski, menedżer restauracji. W ciągu trzech lat tak zapracował sobie na poparcie, że tym razem nie zgłosił się żaden rywal, a prawie 94 procent poparło jego kolejną kadencję.

Wyniki wyborów na wójta Radłowa

 1. Włodzimierz Kierat (Śląscy Samorządowcy) – 62,61 procent (1023 głosy)
 2. Justyna Szoprun (KWW Justyny Szoprun) – 33,54 procent (548)
 3. Radosław Zaręba (Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy) – 3,86 procent (63)

Włodzimierz Kierat jest jednym z najdłużej rządzących włodarzy w całym województwie opolskim. Rządzi gminą od 2002 roku. W tegorocznych wyborach wygrał pewnie w pierwszej turze, mimo iż miał dwoje rywali.

Wyniki wyborów na wójta Rudnik

 1. Mariusz Stanek (Aktywni i Gospodarni) 54,22 procent (1811)
 2. Grzegorz Domański (Wspólna Gmina) 45,78 procent (1529 głosów)

Do poprzednich wyborów wójt Rudnik był rekordzistą co do stażu rządów. Andrzej Pyziak rządził nieprzerwanie od 1990 roku. Później rozpoczęła się jednak wolna polityczna w Rudnikach. Od kilku lat po Rudnikach krążą anonimowe artykuły w internecie, doniesienia do prokuratury i procesy sądowe. W 2018 roku ofiarą tej wojny politycznej padł Andrzej Pyziak, a w tegorocznych wyborach Grzegorz Domański. Nowym wójtem został radny opozycyjny Mariusz Stanek.

Wyniki wyborów na wójta Zębowic

 1. Waldemar Czaja (Koalicja 15 Października - Działamy Lokalnie) - 45,22 procent (567 głosów)
 2. Patryk Swoboda (Śląscy Samorządowcy) - 54,78 procent (687)

Waldemar Czaja był wójtem od 2002 roku. Rządził Zębowicami żelazną ręką. Zwalniał bez skrupułów najbliższych współpracowników: wicewójta, sekretarz gminy czy dyrektorkę domu kultury. Kiedy Mniejszość Niemiecka wycofała mu poparcie, to założył konkurencyjny komitet i wygrał wybory. Kiedy radni opozycyjni obniżyli mu pensję, pozwał gminę, którą sam rządził.

W tegorocznych wyborach przegrał jednak z 25-letnim przedsiębiorcą Patrykiem Swobodą i po 22 latach rządów przestanie być wójtem.

Będą też zmiany w starostwie powiatowym w Oleśnie. Nowy układ sił w radzie powiatu oleskiego.

Rozmowy o utworzeniu nowej koalicji w radzie powiatu oleskiego dopiero ruszają. Nieoficjalnie ustaliliśmy, jakie są scenariusze, kto może być starostą oleskim, a kto wicestarostą. W grze jest kilka nazwisk.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Studio Euro odc.4 - PO AUSTRII

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska