Choroba cywilizacji

Małgorzata Fedorowicz [email protected]
W Polsce około 1,8 mln osób cierpi na astmę, która zaczyna być w naszym kraju poważnym problemem społecznym.

Astma oskrzelowa ma zazwyczaj podłoże alergiczne, a sprzyja jej rozwój cywilizacji i wzmagające się zanieczyszczenie środowiska. W większości przypadków jednym z czynników wywołujących objawy tej choroby jest wysiłek fizyczny. Nie oznacza to jednak wcale, że astmatycy muszą bezwzględnie z niego zrezygnować. Zdaniem lekarzy - wręcz odwrotnie, powinni korzystać z ruchu, ale pod odpowiednią kontrolą.

- Przy astmie oskrzelowej jest szczególnie wskazane stosowanie regularnych ćwiczeń fizycznych o charakterze treningu zdrowotnego - zaznacza dr Henryk Kuński, specjalista medycyny sportowej i chorób wewnętrznych. - Przebieg astmy u większości chorych ma charakter "błędnego koła". Niska wydolność fizyczna i mała tolerancja wysiłkowa z łatwo narastającą dusznością wysiłkową powodują małą aktywność ruchową oraz narastające upośledzenie sprawności oddechowej i krążeniowej. Dodatkowo bardzo negatywnym czynnikiem niesprzyjającym osiągnięciu zdrowia jest izolacja społeczna, wzrastające poczucie osamotnienia osoby chorej i gorsze przystosowanie do życia w rodzinie, grupie koleżeńskiej, pracy zawodowej. Jedynie świadome podjęcie ćwiczeń fizycznych może temu przeciwdziałać.

Dzięki szybkiemu postępowi w medycynie i pojawianiu się preparatów coraz to nowszej generacji astmę można skutecznie i bezpiecznie leczyć. Gdy jest ona właściwie kontrolowana, nie musi ograniczać normalnego, aktywnego życia. Zdaniem specjalistów zajmujących się astmatykami, ogromnie ważne jest, aby już od najmłodszych lat przedstawiać chorym realne możliwości pełnego korzystania z życia mimo choroby. Prawidłowo leczone dzieci powinny być zachęcane do aktywności, powinny się ruszać. Okazuje się bowiem, że osoby sprawne fizycznie lepiej znoszą napady duszności.Co można ćwiczyć
Prawidłowo leczeni astmatycy mogą uprawiać wszystkie rodzaje sportów, ale wybór dyscypliny oraz poziomu wysiłku musi zostać dokonany indywidualnie, w zależności od kondycji pacjenta, jego wydolności oddechowej, rodzaju i stopnia zaawansowania choroby, stosowanych leków oraz osobistych preferencji. Bez względu jednak na te wszystkie uwarunkowania, jako formę ćwiczeń zaleca się tym osobom przede wszystkim:
w pływanie w gry zespołowe w biegi krótkie, skoki w turystykę pieszą.
Najlepiej, gdy ćwiczenia odbywają się w ciepłym, wilgotnym otoczeniu, jak np. klimatyzowane pływalnie o stałej temperaturze wody, środowisko nadmorskie w ciepłym klimacie. Z kolei przy uprawianiu turystyki pieszej zaleca się, aby nie rozpoczynać marszu zbyt intensywnie i robić częste krótkie przerwy.

Czym ją leczyć
Podstawą leczenia astmy jest podawanie leków drogą wziewną. Na początku lat 90. stwierdzono, że schorzenie to, jako choroba zapalna, powinna być leczona preparatami przeciwzapalnymi, w tym steroidami wziewnymi. Doskonałym źródłem aktualnych informacji nt. astmy i nowoczesnych metod jej leczenia jest strona internetowa www.astma.edu.pl.

Przystąp do konkursu
Wielu chorych przyjmuje na siebie piętno astmatyka i podporządkowuje życie chorobie. Na szczęście coraz więcej chorych nie godzi się na to i przełamuje tę barierę. Firma GlaxoSmithKline od lat burzy zakorzeniony stereotyp astmatyka i prowadzi dla tych osób szereg działań edukacyjnych, w tym otwarty konkurs pod hasłem "Moje aktywne życie z astmą". Akurat została ogłoszona jego czwarta edycja. W konkursie mogą wziąć udział wszyscy chętni cierpiący na to schorzenie - wystarczy przysłać pracę literacką lub plastyczną, w dowolnej technice, na następujący adres: Jatrejon public relations sp. z o.o., 00-676 Warszawa, ul. Marszałkowska 55/73 lok.1a (adres internetowt:[email protected], z dopiskiem "Moje aktywne życie z astmą".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska