Nowa poradnia specjalistyczna otwarta w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu. Kto będzie mógł z niej skorzystać?

Mateusz Majnusz
Mateusz Majnusz
Na zdjęciu kardiolog i lipidolog Aleksandra Kamińska-Kegel oraz Szymon Warzecha, dietetyk kliniczny i lipidolog
Na zdjęciu kardiolog i lipidolog Aleksandra Kamińska-Kegel oraz Szymon Warzecha, dietetyk kliniczny i lipidolog USK Opole
Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu uruchomił Poradnię Lipidową, dedykowaną pacjentom z zaburzeniami lipidowymi, którzy nie osiągnęli celów terapeutycznych w dotychczasowym leczeniu.

Poradnia skupia się na pacjentach z wysokim poziomem cholesterolu i trójglicerydów. Dr Agnieszka Kamińska-Kegel, specjalista kardiolog i lipidolog, podkreśla, że przyczyny zaburzeń lipidowych mogą być zarówno genetyczne, jak i wynikać z niezdrowego stylu życia czy chorób współistniejących. Właśnie dlatego oferowane są konsultacje dietetyczne, które są kluczowym elementem w zapobieganiu poważnym komplikacjom, takim jak miażdżyca, zawały serca czy udary.

Rekomendacje dietetyczne opierają się głównie na modelu diety śródziemnomorskiej, zwracając uwagę na jakość tłuszczów i zwiększenie spożycia błonnika pokarmowego. Zmiany te mogą znacząco wpłynąć na ograniczenie ryzyka sercowo-naczyniowego.

- Medycyna stylu życia jest jednym z najważniejszych elementów zapobiegania i leczenia zaburzeń lipidowych: modyfikacja nawyków żywieniowych, aktywność fizyczna, unikanie używek oraz suplementacja żywności funkcjonalnej wpłyną na ograniczenie ryzyka sercowo-naczyniowego. – komentuje Szymon Warzecha, dietetyk kliniczny i lipidolog.

Pacjent, kierowany do tej poradni, powinien otrzymać od lekarza prowadzącego (np. rodzinnego lub kardiologa) skierowanie do Poradni Kardiologicznej, z adnotacją „leczenie zaburzeń lipidowych” lub z kodem E78.

Jak wyjaśnia dyrekcja USK, uruchomienie poradni lipidowej w szpitalu jest odpowiedzią na zapotrzebowanie na takie usługi medyczne. Według danych Polskiego Towarzystwa Lipidologicznego w Polsce jest 255 certyfikowanych lipidologów. W województwie opolskim takich specjalistów jest ośmioro, w tym dwoje z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu.

Nowa poradnia w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Komary - co je wabi a co odstrasza?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska