Cmentarzysko sprzed 4 tysięcy lat odkryto w Dzielnicy

Tomasz Kapica
Tomasz Kapica
Szczególną uwagę archeologów zwrócił jeden z grobów. Pochowana w nim osoba z pewnością należała do ówczesnej elity społecznej, być może był to lokalny wódz.
Szczególną uwagę archeologów zwrócił jeden z grobów. Pochowana w nim osoba z pewnością należała do ówczesnej elity społecznej, być może był to lokalny wódz.
Naukowcy przyjeżdżają do wsi Dzielnica w gminie Cisek od wielu lat. Ale tegoroczne badania podczas wakacji były wyjątkowo ciekawe.

Dr Mirosław Furmanek z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego zorganizował konferencję, na której podsumowane zostały najważniejsze ustalenia.

- Należy do nich odkrycie cmentarzyska z końca epoki kamienia i początku epoki brązu - mówi dr Furmanek.

Takie odkrycie to rzadkość w świecie archeologii. Znaleziono groby wojowników i myśliwych.

- Naszą szczególną uwagę zwrócił jeden z grobów, który był bogato wyposażony - mówi dr Furmanek. - Znaleźliśmy w nim między innymi miedziany sztylet. Pochowana tutaj osoba z pewnością należała do ówczesnej elity społecznej, być może był to lokalny wódz.

Kości oraz przedmioty znalezione w grobie tego wojownika, jak również w kilku innych, zostały zebrane i będą poddane badaniom antropologów. Naukowcom być może uda się określić nie tylko kiedy żyły osoby, których szczątki odkopano, ale również inne szczegóły. Na przykład jaką dietę spożywali mieszkańcy tych terenów sprzed 4 tysięcy lat.

Pierwsze badania archeologiczna na tych ziemiach przeprowadzano już w XIX wieku. Osadnictwo na terenie Dzielnicy sięga bowiem co najmniej kilku tysięcy lat wstecz.
- Ziemie te były bardzo żyzne, co zachęcało ludzi do przybywania tutaj - tłumaczy Mirosław Furmanek.

Już dziewięć lat temu grupa archeologów z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego pod przewodnictwem dra Furmanka odkryła ufortyfikowania wielokulturowej osady sprzed 7000 lat. Odkopano dwa rowy, które wyznaczały granicę i strzegły osady przed wrogami. Były to najstarsze elementy fortyfikacyjne, jakie odkryto na ziemiach polskich.

Z badań wykopaliskowych wynika że już u schyłku starszej epoki kamienia istniały w zakolach rzeki Odry osady. Pierwszymi gospodarzami na terenie obecnej gminy Cisek byli przybywający tu prawdopodobnie z południa przez Bramę Morawską łowcy mamutów, reniferów, wołów piżmowych i lisów polarnych.

Około czwartego tysiąclecia p.n.e. nowa fala emigracyjna ludów południowych przyczyniła się do gwałtownej przemiany w gospodarce tutejszych mieszkańców. Z ustąpieniem lodowca, najpierw na mokradłach i rozlewiskach Odry rozwinęło się rybołówstwo i łowiectwo ptactwa wodnego, a następnie produkcja zwierzęca i roślinnych środków spożywczych. Zaczęło się rolnictwo i hodowla, co u schyłku młodszej epoki kamienia doprowadziło do wykorzystania w pracach polowych siły pociągowej zwierząt.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska