Co musisz wiedzieć o e-recepcie?

Materiał partnera zewnętrznego
Od 1 stycznia do lamusa odeszły dawne, papierowe recepty, a zastąpiły je elektroniczne wersje. Co to oznacza dla pacjentów?

Jak czytamy na stronie Ministerstwa Zdrowia: „E-recepta to elektroniczny dokument, który zastępuje tradycyjną, papierową receptę. E-receptę zrealizujesz na podstawie czterocyfrowego kodu, który otrzymasz e-mailem lub SMS-em; możesz też dostać wydruk informacyjny - w zależności od tego, jak skonfigurujesz swoje Konto Pacjenta”.

A w praktyce? Są dwie możliwości - albo przed wizytą nie robisz nic, albo konfigurujesz Internetowe Konto Pacjenta.

W tym pierwszym przypadku podczas wizyty lekarskiej otrzymasz tzw. wydruk informacyjny, na którym może znaleźć się maksymalnie 5 e-recept, czyli pięć pozycji, składających się na receptę zbiorczą. W celu realizacji takiego wydruku należy udać się do apteki, gdzie farmaceuta sczyta kod kreskowy recepty zbiorczej lub tylko konkretnej e-recepty lub wpisze do systemu 4 -cyfrowy kod dostępowy wraz z numerem PESEL pacjenta. I to wszystko! Dzięki takiemu rozwiązaniu, istnieje możliwość częściowej realizacji e - recepty, tzn. w przypadku przepisania kilku opakowań jednego leku, możliwe jest wydanie tylko części (np. 1 opakowania) i zaznaczenia „częściowej realizacji”. Co ważne - w takim przypadku kolejne opakowania trzeba kupić w tej samej aptece. W przypadku, gdy recepta zbiorcza zawiera kilka pozycji, czyli kilka e- recept, możliwe jest wykupienie ich w różnych aptekach (każda e - recepta zawiera bowiem indywidualny kod, pozwalający na jej realizację w różnych miejscach).

Natomiast konfiguracja Internetowego Konta Pacjenta (IKP) pozwala na to, by e - receptę otrzymywać w formie SMS-a lub mailowo. Jak skonfigurować IKP? Możesz użyć profilu zaufanego albo zalogować się używając dowodu osobistego z warstwą elektroniczną (e-dowodu). Możesz również zalogować się bezpośrednio przez bank PKO BP, jeśli masz konto internetowe iPKO lub Inteligo. Internetowe Konto Pacjenta pozwoli dodatkowo na: wykupienie leków z recepty w różnych aptekach nie tracąc refundacji, udostępnienie bliskiej osobie lub lekarzowi informacji o stanie zdrowia i historii przepisanych leków, dostęp do danych medycznych dzieci do 18. roku życia oraz otrzymanie kolejnej e-recepty bez wizyty w gabinecie (w przypadku choroby przewlekłej, po ustaleniu z lekarzem).

Jak długo ważna jest e-recepta? Standardowo - 30 dni, lecz jeśli lekarz to zaznaczy - będzie ważna przez 365 dni. Wyjątkiem są recepty na wykupienie antybiotyku - 7 dni oraz preparaty immunologiczne - 120 dni.

Wszelkie informacje na temat e-recept oraz Internetowego Konta Pacjenta można uzyskać na stronie internetowej https://pacjent.gov.pl/. W razie jakichkolwiek wątpliwości, wyjaśnień udzielają pracownicy Gminnego Ośrodka Zdrowia w Gogolinie (tam też znajdują się bezpłatne broszury informacyjny), a także Wydział Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Miejskiego w Gogolinie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska