Co należy zrobić, żeby sięgnąć po pożyczkę dla firmy? (cz.I)

Redakcja
fot. sxc
fot. sxc
Przedsiębiorcom chcącym współpracować z Fundacją Rozwoju Śląska radzi Rudolf Grabiński z działu pożyczek.

Podczas spotkań informacyjnych dla przedsiębiorców zwykle przypominamy, że obok kryteriów formalnych wnioskodawca starający się o pieniądze z fundacji powinien znać i umieć w pierwszej rozmowie określić trzy ważne parametry.

Zobacz: Opolszczyzna. Fundacja 20 lat daje dobre pożyczki dla biznesu

- Pierwszym jest cel pożyczki, czyli to, na co chce przeznaczyć pożyczony w fundacji kapitał. Znając ów cel, pracownik fundacji będzie mógł powiedzieć klientowi, czy może on starać się o pożyczkę.

- Pożyczka może być przeznaczona na cele bezpośrednio związane z prowadzoną działalnością, zarówno na cele obrotowe, jak i inwestycyjne. Przeznaczeniem pożyczki może być zarówno remont budynku, jak i na przykład zakup towarów czy pojazdu albo wyposażenie lokalu.

Ale pieniądze pozyskane w fundacji można przeznaczyć wyłącznie na ten cel, który został we wniosku wskazany. Przy czym można łączyć różne cele, np. odnowienie lokalu, jego wyposażenie i towar potrzebny do sklepu.

- Drugim ważnym parametrem, który przynajmniej co do rzędu wielkości wnioskodawca powinien znać przy pierwszym kontakcie z fundacją, jest wysokość pożyczki, jaką zamierza uzyskać (możliwa jest kwota do 500 tys. zł).

- Bardzo ważny trzeci parametr to termin realizacji pożyczki. Wnioskodawca pownien mieć świadomość, czy potrzebuje pieniędzy szybko, czy też jego przedsięwzięcie będzie odłożone w czasie. I czy termin ten jest jakoś uwarunkowany: na przykład może rozpocząć działalność, gdy będzie dysponował lokalem.

- W celu nawiązania pierwszego kontaktu klienci fundacji najczęściej telefonują lub przyjeżdżają do fundacji osobiście.

- Wraz z wnioskiem ubiegający się o pożyczkę powinien złożyć szereg dokumentów (między innymi wpis do ewidencji, zaświadczenie REGON, NIP, zaświadczenie z Urzędu Skarbowego oraz z ZUS-u o niezaleganiu, opinię bankową, zeznanie podatkowe itd.).

Lista niezbędnych dokumentów, które trzeba zgromadzić, znajduje się na stronie internetowej Fundacji – www.fundacja.opole.pl

Podczas osobistej lub telefonicznej rozmowy pracownik fundacji uściśli, jakie dokumenty konkretny wnioskodawca jest zobowiązany przedstawić.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska