Co robimy prowadząc samochód?

oprac. Dorota Richter [email protected]
Podczas jazdy 33 proc. kobiet oraz 25 proc. mężczyzn koncentruje się wyłącznie na prowadzeniu samochodu. (fot. sxc)
Podczas jazdy 33 proc. kobiet oraz 25 proc. mężczyzn koncentruje się wyłącznie na prowadzeniu samochodu. (fot. sxc)
Polacy za kierownicą najczęściej słuchają radia lub muzyki z odtwarzaczy cd. Robi tak 37,5 proc. kobiet i 42 proc. mężczyzn - wynika z badania przeprowadzonego przez porównywarkę ubezpieczeń komunikacyjnych rankomat.pl.

Wysoki odsetek ankietowanych kierowców uprawia lub uprawiało seks w samochodzie. Do takich doświadczeń przyznaje się 29 proc. panów i 15,5 proc. pań.

Zobacz: Piłeś? Na drugi dzień nie siadaj za kierownicą

Podczas jazdy 33 proc. kobiet oraz 25 proc. mężczyzn koncentruje się wyłącznie na prowadzeniu samochodu. Zaś rozmowy przez telefon za kółkiem prowadzi 11,5 proc. pań i prawie tyle samo mężczyzn (12 proc.).

Co ciekawe, rozmawianie przez telefon w trakcie prowadzenie auta to według Polaków najpoważniejsza przyczyna wypadków spośród wszystkich rozpraszających uwagę czynności wykonywanych podczas prowadzenia auta! Uważa tak ponad połowa mężczyzn i aż 62 proc. kobiet.

W dodatku rozmawianie przez telefon komórkowy to również najbardziej denerwujące zachowanie kierowców w oczach osób, które są pasażerami. Sądzi tak prawie 30 proc. kobiet i ponad 26 proc. mężczyzn.

- Polacy coraz lepiej rozumieją negatywny wpływ rozmów telefonicznych na bezpieczeństwo jazdy - mówi Wojciech Rabiej z porównywarki rankomat.pl. - Rozkojarzenie podczas biznesowej czy prywatnej pogawędki często kończy się nie tylko wypadkiem, ale również problemami z ubezpieczeniem. Jeśli firma ubezpieczeniowa sprawdzi, że uczestnicząc w wypadku rozmawialiśmy przez komórkę, może odmówić wypłaty odszkodowania.

Drugą najpoważniejszą przyczyną wypadków według kobiet jest robienie makijażu np. podczas jazdy w korku (sądzi tak 11 proc. ankietowanych), ale jednocześnie tylko 2 proc. pań deklaruje, że prowadząc auto poświęca się właśnie tej czynności.

Polacy nie przyznają się też do palenia papierosów. Za kierownicą pali jedynie 1 proc. kobiet i 3,5 proc. mężczyzn. Może dlatego, że gdy kierowcy palą, bardzo przeszkadza to pasażerom, co potwierdziło 18,5 proc. kobiet i 15 proc. mężczyzn.

Zobacz: Jadąc szybko, nie zawsze szybciej dojedziemy do mety

Choć 79 proc. respondentów badania „Co Polacy robią za kierownicą?” podczas kierowania samochodem nigdy nie doświadczyło niczego dziwnego, to wielu stawia czoła niecodziennym sytuacjom takim jak: niespodziewane pojawienie się na drodze stada krów lub dzików, zderzenie z ogromnym jeleniem lub sarną, a nawet… wpadnięcie przez uchylone okno zająca!

Badanie „Co Polacy robią za kierownicą?” zostało przeprowadzone na zlecenie rankomat.pl przez firmę Pactor Sp. z o.o. w październiku 2009 r.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska