Czas na kontrolę w firmie

Piotr Bębenek, zastępca dyrektora AIP PO
Piotr Bębenek, zastępca dyrektora Akademickiego Inkubatora Przedsiębiorczości Politechniki Opolskiej. (fot. archiwum)
Piotr Bębenek, zastępca dyrektora Akademickiego Inkubatora Przedsiębiorczości Politechniki Opolskiej. (fot. archiwum)
Wykonywanie działalności gospodarczej powiązane jest z płaceniem różnego rodzaju danin publicznych. Paradoksalnie ci, co płacą są pod lupą organów kontrolnych, w przeciwieństwie do tych, którzy nie płacą. Ich kontrolerzy nie ścigają, bo dla nich nie istnieją.

Reguły gry między przedsiębiorcami a kontrolerami uległy ostatnio istotnym zmianom. To ważne dla prowadzących firmy, bo przeprowadzenie czynności kontrolnych z natury związane jest z wnikaniem w sferę osobistą i majątkową przedsiębiorcy.

Zobacz: Pieniądze pożyczone z banku trzeba oddać

Od 1 stycznia 2009 r. została wprowadzona nowa instytucja mająca na celu stworzenie najlepszych warunków umożliwiających kontrolowanym właściwą organizację pracy w myśl hasła: organy podatkowe dla nas a nie odwrotnie.

Zgodnie z nowymi przepisami regułą jest zawiadomienie o zamiarze kontroli podatkowej z co najmniej 7-dniowym wyprzedzeniem. A gdy kontrola nie zostanie wszczęta w ciągu 30 dni od doręczenia zawiadomienia, konieczne jest ponowne zawiadomienie. Za to wszczęcie kontroli w terminie wcześniejszym wymaga zgody kontrolowanego.

Zobacz: Bądź świadom swoich praw za granicą

Żeby nie było tak pięknie, to kontroli nie da się uniknąć np. nie przychodząc do firmy w wyznaczonym wcześniej terminie. Wówczas właściciel powinien wskazać osobę upoważnioną do przyjęcia kontrolerów. Są także sytuacje, w których organy podatkowe nie zawiadamiają podatnika o wizycie.

Na przykład, gdy dotyczy to zwrotu różnicy podatku, najczęściej VAT-u. Niestety, brak precyzji zapisów w ustawie powoduje, iż nie jest jednoznaczne, czy kontrola ma miejsce przed, czy po dokonaniu zwrotu na rachunek bankowy podatnika.

U wielu przedsiębiorców zajmujących się głównie eksportem czy wewnątrz wspólnotowymi dostawami albo gdy zdecydowana większość dostaw jest opodatkowana preferencyjnymi stawkami, zwrot bezpośredni jest wykazywany w prawie każdym rozliczeniu VAT-7.

I proszę pamiętać że kontrola może sprawdzać również zasadność zwrotów dokonanych w ubiegłych latach a nie tylko bieżących.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska