CZAS NA MŁODYCH – punkt doradztwa dla młodzieży z powiatu krapkowickiego już działa!

Materiał informacyjny - Powiatowy Urząd Pracy w Krapkowicach
Mieszkańcy powiatu krapkowickiego do 30 roku życia mogą liczyć na kompleksowe wsparcie i pomoc w ramach pilotażowego projektu realizowanego przez Powiatowy Urząd Pracy w Krapkowicach pod nazwą „Czas na Młodych – punkty doradztwa dla młodzieży”. Realizacja zdania ma być odpowiedzią na wyzwania, przed jakimi stają młodzi ludzie szukający zatrudnienia przy obecnych wymaganiach rynku pracy.

W praktyce oznacza to, że w formie one-stop-shop, czyli w jednym miejscu, z pełną obsługą mieszkańcy powiatu do 30 roku życia będą mogli skorzystać z punktu, który ma na celu pomóc im w przezwyciężaniu barier i problemów. W ramach projektu możliwe będą konsultacje między innymi doradcy zawodowego, psychologa, coacha pracy, prawnika, doradcy finansowego, a także doradcy z zakresu pomocy społecznej.

- Obserwujemy jak zmienił się rynek i też jak inne podejście do pracy, życia, świata mają osoby z pokolenia „Z”. Część z nich nie widzi potrzeby rejestracji w Powiatowym Urzędzie Pracy, dla części kłopotliwe okazuje się „załatwianie jakichkolwiek formalność”, a my chcemy im pomóc, podpowiedzieć rozwiązania, ale przede wszystkim stworzyć nowe możliwości - mówi dyrektor PUP w Krapkowicach Anita Spałek. Dzięki udziałowi w projekcie możliwe będzie też wsparcie młodzież z grupy NEET, czyli osób które nie pracują, nie kształcą się i nie szkolą.

Uczestnicy projektu mogą liczyć na bogaty wachlarz usług w następujących obszarach:

  • doradztwa zawodowego przy współpracy z coachem pracy
  • doradztwa psychologicznego
  • doradztwa ekonomiczno-finansowego
  • doradztwa prawnego
  • porad specjalisty ds. pomocy społecznej
  • porad w zakresie zdrowia i profilaktyki zdrowotnej,
  • doradztwa w zakresie edukacji,
  • informacji w zakresie kwestii mieszkaniowych

W dotarciu do jak najszerszego grona osób młodych pomocne będą profile w mediach społecznościowych, a w niedalekiej przyszłości uruchomiona zostanie aplikacja zawierająca najważniejsze informacje pomocne w lepszym odnalezieniu się na rynku pracy.

Aby oferta Punktu była różnorodna Powiatowy Urząd Pracy w Krapkowicach zaprosił do udziału w projekcie Partnerów i są to m.in. szkoły, uczelnie wyższe, instytucje oraz lokalni pracodawcy.

- Współpracujemy z pracodawcami w celu pozyskania jak najlepszej jakości oferty staży dla uczestników projektu, które zawierają również bonus dla pracodawcy. Oprócz form pomocy jakie osoby pozostające bez zatrudnienia mogą otrzymać w urzędzie pracy, zapewniamy niestandardowe wsparcie, które zostanie ustalone podczas indywidualnej rozmowy z pracownikiem Punktu i bezpośrednio wesprze proces wejścia na rynek pracy młodej osoby - tłumaczy dyrektor Anita Spałek.

Punkt jest czynny codziennie w godzinach pracy urzędu, dodatkowo we wtorki od 10 – 18, co daje możliwość skorzystania z jego usług również w dogodnych godzinach popołudniowych. Osoby zainteresowane działalnością Punktu będą mogły skorzystać również ze spotkań podczas lokalnych wydarzeń, a niebawem zorganizowane zostaną także ciekawe eventy w każdej z gmin powiatu. Wystąpią na nich ludzie, którzy osiągnęli sukces zawodowy i mogą stanowić pozytywny wzorzec dla młodych.

Po zakończeniu projektu czyli na początku 2025 roku Powiatowy Urząd Pracy oceni czy innowacyjne rozwiązania przyniosły oczekiwany rezultaty i mogą na stałe wpisać się w działania urzędów pracy w całym kraju.

Tu podaj tekst alternatywny

Dofinansowano ze środków rezerwy funduszu pracy w ramach naboru na projekty pilotażowe pod nazwą "Czas na Młodych - punkty doradztwa dla młodzieży". Dofinansowanie - 1 211 784,20 zł

Termin realizacji projektu lipiec 2023 r. – grudzień 2024 r.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska