Dbałość o środowisko jest kluczowa

Artykuł sponsorowany Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.
Ochrona środowiska to jedno z priorytetowych zadań Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Spółka minimalizuje negatywny wpływ na środowisko m.in. poprzez redukcję emisji metanu i dążenie do samowystarczalności energetycznej. W ramach realizacji działań prośrodowiskowych Grupa JSW planuje do 2030 roku wydać ok. 4,3 mld zł.

JSW jest największym producentem węgla koksowego oraz jednym z czołowych wytwórców koksu w Unii Europejskiej. Spółka mając świadomość, że należące do niej kopalnie i koksownie mają wpływ na środowisko naturalne traktuje działania związane z ochroną środowiska jako jedno ze strategicznych zadań.

Grupa JSW od lat podejmuje działania w zakresie środowiska, w czterech głównych obszarach -    ochronie powietrza i redukcji emisji gazów cieplarnianych, poszanowaniu wód i bioróżnorodności, gospodarce obiegami zamkniętymi i rekultywacji terenów. W minionym roku wydatki na ochronę środowiska w Grupie JSW wyniosły 438 mln zł. Jeśli chodzi o kolejne lata to kierunki działań środowiskowych szczegółowo określa przyjęta w lutym minionego roku Strategia środowiskowa GK JSW do roku 2030 z perspektywą do roku 2050.

W ramach pierwszego obszaru kluczową kwestią jest ograniczenie emisji metanu. To gaz, który towarzyszy zasobom złóż węgla i uwalnia się podczas prac górniczych. Z jednej strony metan jest bardzo poważnym zagrożeniem dla bezpieczeństwa pracy w kopalniach - jest gazem palnym i zmieszany w odpowiednim stosunku z powietrzem daje mieszaninę wybuchową. Z drugiej, z uwagi na wyjątkowo wysoką wartość opałową jest cennym surowcem, który może być wykorzystany do produkcji prądu, ciepła lub chłodu. Oprócz tego metan jest silnym gazem cieplarnianym, a to oznacza, że jego emisja przyczynia się globalnego ocieplenia.

Metan jest głównym źródłem emisji gazów cieplarnianych wynikającym z działalności Grupy JSW. Stanowi ok. 74 proc. śladu węglowego wytwarzanego przez spółkę, dlatego JSW rozwija program redukcji emisji metanu poprzez jego podziemne ujmowanie oraz wykorzystanie do produkcji energii – to się dzieje w silnikach metanowych zabudowanych na powierzchni. Od 2018 roku spółka prowadzi program „Gospodarcze wykorzystanie metanu”, natomiast w kolejnych latach    te działania mają być jeszcze bardziej zintensyfikowane. W Strategii środowiskowej przyjęto redukcję śladu węglowego o 30 proc. do 2030 r. i osiągnięcie neutralności klimatycznej w roku 2050. Kolejnym programem związanym z redukcją emisji metanu, który Grupa JSW zamierza wprowadzić w życie jest „Redukcja emisji metanu”. Program ten ma na celu zwiększenie ujęcia metanu do 50 proc. i jego zagospodarowania do 95 proc. Dodatkowa ilość ujętego w kopalniach metanu będzie trafiała do nowo zainstalowanych kogeneracyjnych silników gazowych, a dzięki temu produkcja prądu produkowana z kopalnianego metanu ma zostać zwiększona do 60 MWe od 2025 roku.

Jeśli chodzi o drugi obszar, czyli poszanowanie wód i bioróżnorodności, to już teraz w kopalniach JSW w celu oszczędności wody i zminimalizowania negatywnego oddziaływania na środowisko, wody technologiczne, stosowane m.in. do procesów wzbogacenia węgla w zakładach przeróbczych oraz do chłodzenia sprężarek - znajdują się w zamkniętych obiegach, więc zakłady nie odprowadzają się ścieków technologicznych do środowiska. Jeśli chodzi o zasolone w dużym stopniu wody pochodzące z odwodnienia kopalń, to ich część jest wykorzystywana w procesach technologicznych, a pozostałe trafiają do Odry poprzez system retencyjno-dozujący „Kolektor Olza” albo do Zakładu Odsalania, gdzie poddawane są procesowi odsalania. W ramach zobowiązań wynikających z zapisów Strategii środowiskowych Grupa JSW w kolejnych latach będzie m.in. dalej rozwijać racjonalną gospodarkę wodną w procesach produkcyjnych i dbanie o jakość wód oddawanych do środowiska oraz wdrażać projekty umożliwiające przywrócenie różnorodności biologicznej i przyrodniczej na terenach będących pod wpływem oddziaływania zakładów spółki.

W ramach podjętych już działań związanych z kolejnym obszarem - gospodarki obiegami zamkniętymi – Grupa JSW prowadzi m.in. produkcję kruszyw z odpadów wydobywczych oraz wykorzystuje odpady wydobywcze i kruszywa do rekultywacji terenów przekształconych. Natomiast Strategia środowiskowa przewiduje m.in. wdrożenie projektów umożliwiających ograniczenie ilości wytwarzanej skały płonnej, planowanie i rozwój doskonalszych sposobów zagospodarowania odpadów oraz ograniczanie ilości wytwarzanych odpadów innych niż wydobywcze.

Ostatni obszar to rekultywacja. Wśród realizowanych obecnie działań można wymienić naprawę szkód górniczych, zalesianie terenów po wycinkach drzew oraz rekultywację terenów przekształconych z wykorzystaniem odpadów wydobywczych i kruszyw. Natomiast Strategia środowiskowa zakłada m.in. prowadzenie rekultywacji za postępem frontu robót oraz inwentaryzację terenów poprzemysłowych i opracowanie projektów ich rewitalizacji lub wykorzystania pod budowę infrastruktury np. OZE. Dokument mówi o budowie farm fotowoltaicznych o łącznej mocy 110 MWp do 2028 roku. Co ważne realizacja tych planów już się rozpoczęła – przebadano już tereny wokół kopalń i koksowni należących do spółki pod kątem takich inwestycji.

Strategia środowiskowa zakłada, że wydatki Grupy JSW na działania związane z ochroną środowiska do 2030 roku mają wynieść ok. 4,3 mld zł – w tym na działania związane z: ochroną powietrza, w tym dostosowania do wymogów BAT (ang. Best Available Technology – Najlepsze dostępne techniki) spółka planuje wydać ok. 3,7 mld zł, ochroną wód – 0,5 mld zł, racjonalną
gospodarką odpadami i rekultywacją terenu – ok. 0,1 mld zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Dbałość o środowisko jest kluczowa - Portal i.pl

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska