Do trzech razy sztuka. Jak się dzisiaj odchudza przetargi na drogi

Krzysztof Strauchmann
Krzysztof Strauchmann
Oddana do użytku w grudniu 2020 roku droga powiatu Prudnickiego Trzebina – Skrzypiec. Wtedy koszt 1 kilometra wynosił ok. 1,5 mln zł. W ciągu 2 lat podrożał do 2 mln.
Oddana do użytku w grudniu 2020 roku droga powiatu Prudnickiego Trzebina – Skrzypiec. Wtedy koszt 1 kilometra wynosił ok. 1,5 mln zł. W ciągu 2 lat podrożał do 2 mln. Krzysztof Strauchmann
Dopiero w trzecim przetargu powiat prudnicki wybrał wykonawcę, który hurtowo zmodernizuje 10 kilometrów powiatowych dróg na pięciu różnych odcinkach. Wcześniej firmy chciały za dużo pieniędzy. Co się zmieniło?

- Odchudziliśmy zakres robót, wymieniliśmy niektóre materiały na mniej kosztowne – tłumaczy wicestarosta prudnicki Janusz Siano. – W pierwszych dwóch przetargach wykonawcy chcieli nawet dwa razy więcej pieniędzy, niż mieliśmy zarezerwowane na to zadanie. Nie stać nas było na dołożenie. Dopiero w trzecim przetargu, po odchudzeniu zamówienia, udało się wybrać wykonawcę z kwotą, którą mieliśmy do dyspozycji - 16 mln zł.

Zarząd powiatu prudnickiego zdecydował się połączyć w jednym przetargu modernizację pięciu różnych odcinków drogowych we wszystkich czterech gminach w powiecie. Razem z władzami gmin wybrano trasy w najgorszym stanie, za to obciążone dużym ruchem, jak np. droga z Łąki Prudnickiej do Moszczanki, którą turyści z Opola jadą w Góry Opawskie. Powstanie kolejny odcinek nowej drogi z Dzierżysławic do Racławic Śląskich i droga od obwodnicy Prudnika do Prężynki, która jest alternatywnym połączniem na wypadek zamknięcia trasy wojewódzkiej 411.

- Odchudzanie zamówienia wymagało od nas dużej pracy sprawdzającej. W niektórych wypadkach zrezygnowaliśmy z wymiany podbudowy drogi, gdzie jeszcze stara podbudowa nadaje się do użytku. Tam powstanie tylko nowy asfalt. Zamiast granitowych krawężników zastosowaliśmy betonowe, zrezygnowaliśmy z części chodników - mówi wicestarosta Janusz Siano. – Dostaliśmy na to zadaniem 15 mln dofinansowania z programu Polski Ład. Ważne, że te pieniądze nie przepadną.

Ile kosztuje kilometr drogi

Koszt budowy kilometra drogi pomiędzy miejscowościami oscyluje wokół 2 milionów złotych. Koszt budowy drogi powiatowej biegnącej przez miejscowość, z chodnikami, odwodnieniem i oświetleniem dochodzi to obecnie ok. 4 mln zł. Przed dwoma laty powiat prudnicki modernizował drogę Skrzypiec - Trzebina. Tam 6 kilometrowy odcinek kosztował 9 mln czyli 1,5 miliona za kilometr.

Drogi, które zostaną zmodernizowane w ciągu 14 miesięcy

  • - Racławice Śląskie – Dzierżysławice – 2,5 km
  • - ul. Fabryczna w Łączniku – 600 m
  • - Moszczanka – Łąka Prudnicka – 2.05 km
  • - Chrzelice – skrzyżowanie z DW411 – 1,7 km
  • - Prężynka – skrzyżowanie z DK40 – 2,9 km
od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska