Dom wybudujesz bez pozwolenia

Sławomir Draguła
Sławomir Draguła
Jeszcze w tym roku wejdą w życie przepisy, według których przed rozpoczęciem inwestycji konieczne będzie jedynie zgłoszenie do starostwa lub urzędu miasta chęci budowy wraz z projektem.
Jeszcze w tym roku wejdą w życie przepisy, według których przed rozpoczęciem inwestycji konieczne będzie jedynie zgłoszenie do starostwa lub urzędu miasta chęci budowy wraz z projektem.
Mało jest na świecie krajów, gdzie trudniej niż w Polsce uzyskać pozwolenie na budowę. Teraz łatwiej postawimy wymarzony dom.

- Zmiany w prawie są potrzebne, bo te całe ceregiele, z którymi musiałem się zmierzyć, załatwiając formalności budowlane, to niepotrzebna strata czasu i nerwów - mówi pan Krzysztof, który wiosną rozpoczął stawianie domu w Dębskiej Kuźni. - Przecież to tylko budowa niewielkiego prywatnego domu , a zachodu przy tym, jak by to był strategiczny obiekt.

To prawda. Jak wynika z rankingu prowadzonego przez Bank Światowy, w 2013 roku Polska - pod względem łatwości uzyskiwania pozwolenia na budowę - zajęła 161. miejsce na 185 badanych państw. To fatalny wynik. Projekt nowelizacji prawa budowlanego, przygotowany przez ministerstwo infrastruktury i rozwoju, które we wtorek przyjął rząd, ma ułatwić budowę domów jednorodzinnych i przyspieszyć uzyskiwanie zgody na ich użytkowanie.

- Nowe prawo znosi przede wszystkim wymóg uzyskiwania decyzji o pozwoleniu na budowę lub przebudowę takiego domu - mówi Izabela Małkowska, opolska architektka. - Rozwiązanie to dotyczy tylko tych budynków, które nie będą uciążliwe dla sąsiadów.
Teraz wydziały budownictwa w starostwach lub urzędach miasta na prawach powiatu mają 65 dni na wydanie decyzji o pozwoleniu na budowę.

- To termin maksymalny, u nas takie sprawy załatwiamy do miesiąca - zapewnia Józef Kozina, starosta głubczycki.
Podobnie jest w powiecie opolskim.
- Jeśli wszystko zgadza się w dokumentacji, do 30 dni wydajemy decyzję - mówi Magdalena Fleszar z opolskiego starostwa.

Teraz przed rozpoczęciem inwestycji konieczne będzie jedynie zgłoszenie do starostwa lub urzędu miasta chęci budowy wraz z projektem budowlanym, a starosta będzie miał 30 dni na ewentualne wniesienie sprzeciwu. Jeśli tego nie zrobi będzie można ruszać z pracami.

- Bardzo ważne dla ludzi, którzy marzą o własnym domu, jest również to, że znika obowiązek załączania do projektu budowlanego oświadczeń o zapewnieniu energii, wody, ciepła, gazu i warunkach przyłączenia do tych sieci, oraz oświadczenia zarządcy drogi o dostępie do niej - mówi Izabela Małkowska. - Ustawodawca wychodzi bowiem z założenia, że zapewnienie ich jest w interesie inwestora.

Ale na tym nie koniec zmian. Zlikwidowany ma być również obowiązek zgłoszenia o zamierzonym terminie rozpoczęcia robót budowlanych. Obecnie inwestor musi co najmniej 7 dni przed planowanym terminem prac zawiadomić o tym nadzór budowlany.

Zgodnie z projektem nowela prawa budowlanego ma wejść w życie po 3 miesiącach od daty ogłoszenia jej w Dzienniku Ustaw.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska