Domy szeregowe zdobyły tytuł Mistera Architektury Województwa Opolskiego 2007

Artur  Janowski
Artur Janowski
Nagrodzone szeregówki powstały w Opolu przy ul. Ciołkowskiego. Na ich parterach znajdują się połączone kuchnia, jadalnia i salon. Na górze są trzy sypialnie i łazienka.
Nagrodzone szeregówki powstały w Opolu przy ul. Ciołkowskiego. Na ich parterach znajdują się połączone kuchnia, jadalnia i salon. Na górze są trzy sypialnie i łazienka. fot. Krzysztof Świderski
Nagrodzony zespół domków jednorodzinnych w zabudowie szeregowej zaprojektowany został przez Adama Szczegielniaka i jego żonę Beatę z pracowni Arch-Studio z Opola.

Architektom przyznającym tę prestiżową nagrodę spodobała się prostota formy, a także nawiązanie do tradycyjnego kształtu domów na Opolszczyźnie.

Szczegielniak otrzymał także wyróżnienie za nowy budynek Centrum Kształcenia Języków Obcych przy ul. Hallera w Opolu.

- Nagrodę przyznaliśmy jednogłośnie - opowiada Zbigniew Bomersbach, architekt i przedstawiciel Stowarzyszenia Architektów Polskich, które zorganizowało konkurs.
- Projekt ujął nas prostotą, uchwyconą w nowoczesnej zabudowie i uwzględniającą przy tym tradycyjne budownictwo domów na Opolszczyźnie.

Szczegielniak - którego projekty były już kilkakrotnie wyróżniane w poprzednich edycjach konkursu - był wczoraj mocno zaskoczony nagrodą.
- To nie moja zasługa, lecz całego zespołu i wykonawcy, który z nami pracował
- podkreślał architekt.

Pod lupą

Pod lupą

Do konkursu zgłoszono 10 projektów i sami architekci przyznawali, że rywalizacja stała na niższym poziomie w porównaniu do ubiegłego roku, gdy rywalizację wygrał dom jednorodzinny, wcześniej uznany za... najpiękniejszy na świecie. W tym roku do ścisłego finału dostały się poza budynkami nagrodzonymi także trzy realizacje autorstwa Mirosława Paleja z biura projektowego Techno-Arch. Są nimi budynek administracyjny przy ul. Ostrówek (różnorodna architektura, dobrze wpisana w otoczenie), budynek usługowy firmy Artim przy ul. Oleskiej (ciekawa konstrukcja, bardzo śmiałe łączenie kolorów i szarości betonu) oraz budynek mieszkalny przy ul. Ligonia (interesujące zderzenie elewacji drewnianej z tynkiem i ze szkłem).

Nagrodzone szeregówki powstały w Opolu przy ul. Ciołkowskiego. Na ich parterach znajdują się połączone kuchnia, jadalnia i salon. Na górze są trzy sypialnie i łazienka. Czternaście segmentów wyróżnia się ciekawą zabudową o współczesnej formie, ale nawiązującej do tradycyjnej formy śląskich domów.

- Opolski dom wyróżnia się tym, że nie ma okapu, nie musi być kryty dachówką, wreszcie przedwojenne domy na Śląsku miały bardzo proste formy - wyliczał wczoraj Szczegielniak, który otrzymał także wyróżnienie w konkursie.

Jury doceniło jego projekt budynku Centrum Kształcenia Języków Obcych przy ul. Hallera w Opolu. Architekci zwrócili uwagę na zastosowanie nowoczesnych materiałów oraz udane wpisanie budynku w istniejącą już szkołę.

Wyróżnienia przyznano także wykonawcom oraz inwestorom. Tu najwięcej braw zebrał Jan Dudzik, właściciel firmy, która wykonała oba nagrodzone obiekty.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska