Duże firmy też mogą starać się o dotacje z Unii

fot. Krzysztof Świderski
Michał Knapik
Michał Knapik fot. Krzysztof Świderski
Udostępnij:
Duże przedsiębiorstwa mogą ubiegać się o pieniądze w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka (POIG) oraz Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (POIS).

- We wrześniu nasze przedsiębiorstwo chciało złożyć wniosek o dofinansowanie projektu w ramach poddziałania 1.3.2 Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego, gdyż planowaliśmy wdrożenie innowacyjnej technologii. Podczas przygotowań do składania projektu okazało się, iż nasza firma w świetle prawa europejskiego jest dużym przedsiębiorstwem, chociaż zatrudnia 80 pracowników. Wynika to z powiązań kapitałowych z innym przedsiębiorstwem. W konsekwencji nie mogliśmy złożyć naszego wniosku. Czy oznacza to, iż duże firmy nie mogę ubiegać się o dotację UE, a jedynie sektor małych i średnich przedsiębiorstw?

Odpowiada Michał Knapik, CTC Polska:
- Ustalenie wielkości przedsiębiorstwa jest bardzo ważnym etapem ubiegania się o dotacje z funduszy unijnych. Wyróżniamy mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa (sektor MSP) oraz duże przedsiębiorstwa, zatrudniające powyżej 249 pracowników, jak też mające roczny obrót powyżej 50 mln euro, których całkowity bilans roczny przekracza 43 mln euro.
Należy zwrócić uwagę, iż przy ustalaniu wielkości przedsiębiorstwa powinniśmy wziąć pod uwagę zatrudnienie i wyniki finansowe nie tylko naszego przedsiębiorstwa ale również firm, które są powiązane z nami kapitałowo lub dysponują prawami głosu.

Sytuacja taka ma miejsca w przypadku jeżeli np. przedsiębiorstwo posiada powyżej 25% kapitału lub praw głosów w innym przedsiębiorstwie. Należy podkreślić, iż na potrzeby składania wniosku o dofinansowanie projektu powiązane przedsiębiorstwa muszą być z tej samej branży.

Jeżeli przedsiębiorstwo jest np. spółką córką, powinno uwzględnić swoich udziałowców przy obliczaniu zatrudnienia i wyników finansowych. Sytuacja ta w wielu przypadkach dotyczy również "zwykłych" przedsiębiorców, którzy mają po prostu udziały w innych podmiotach.

Duże przedsiębiorstwa niestety nie mogą ubiegać się o unijną dotacje w ramach RPO WO, jednak istnieje taka możliwość w programach krajowych. Duże firmy składają wnioski o dofinansowanie projektów w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka (POIG) oraz Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (POIS).
I tak np. w ramach POIG można ubiegać się o dofinansowanie inwestycji zarówno na wdrożenie innowacji nowych, stosowanych nie dłużej niż 3 lata na świecie bądź posiadających stopień rozprzestrzenienia na świecie w danej branży nie przekraczający 15 procent, jak i mających na celu rozwój laboratoriów B+R w przedsiębiorstwie lub mających na celu opracowania i wdrożenia wzoru przemysłowego lub użytkowego.

Dopuszczalne jest również uzyskanie wsparcia na mniej innowacyjne działania jednak przy planowanym dużym zatrudnieniu powstałym w wyniku realizacji inwestycji.

Natomiast w ramach POIS duże przedsiębiorstwa mogą starać się o dofinansowanie inwestycji ukierunkowanych na dostosowywanie do zapisów Traktatu Akcesyjnego w aspekcie ochrony środowiska lub inwestycji polegających na wytwarzaniu i przesyłaniu "zielonej energii" lub na budowie linii technologicznych wytwarzających urządzenia wykorzystywane do produkcji energii elektrycznej i cieplnej ze źródeł odnawialnych i biokomponentów.

Należy jednak zwrócić uwagę, iż do krajowych programów operacyjnych mogą również aplikować małe i średnie przdsiębiorstwa, dla których zastosowanie mają korzystniejsze warunki. I tak, MSP mają obowiązek utrzymać trwałość projektu przez 3 lata, natomiast duże przedsiębiorstwa przez 5 lat. Poziom dofinansowania jest również bardziej korzystny dla małych i średnich firm.

Chociaż UE wspiera przede wszystkim sektor MSP, co zostało potwierdzone w Strategii Lizbońskiej, duże przedsiębiorstwa mogą również liczyć na dofinansowanie swoich inwestycji infrastrukturalnych, jak i badawczych.

Instytucją odpowiedzialną na naszym terenie za wdrażanie programów krajowych z zakresu "innowacyjne gospodarki" jest nowo powstała Regionalna Instytucja Finansująca, działająca przy Fundacji Rozwoju Śląska.

Na Państwa pytania w sprawie eurodotacji czekamy pod adresem e-mailowym ue@nto.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wojna na Ukrainie to wyzwanie dla całej branży IT, opinia eksperta

Wideo

Komentarze 9

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

n
na
W dniu 02.12.2008 o 16:08, gs napisał:

No właśnie! Dlaczego redaktor zgłosił się akurat do nich?


Bo są najlepsi
g
gs
W dniu 02.12.2008 o 11:04, UNIA napisał:

Mam jedno pytanie dlaczego wciąż specjaliści z firmy CTC wypowiadają się na temat unijnych doatcji. Moze najpierw udowodnią nam swoje doświadczenie w tym temacie, bo 3 wnioski w działaniu dla mikroprzedsiębiorców któe dostały dotację to chyba nalezy uzanć jako porażkę !!!


No właśnie! Dlaczego redaktor zgłosił się akurat do nich?
z
zalotka
I tak nie wierze, ze dla przecietnego czlowieka dotacje sa dostepne. I jak zwykle rozdawanie kasy tym co maja a nie tym co potrzebuja:/
n
niezadowolony
I znowu CTC....
C
CEDB13
Jednak największym problemem z tego co widzę jest nie to czy można takie projekty składać, tylko że posiadają straszne warunki brzegowe, które często uniemożliwiają złożenie wniosku. No bo nie każda innowacja w dużym przedsiębiorstwie to od razu hi-tech lub masowe utworzenie miejsc pracy.
f
forumowicz
Jednak największym problemem z tego co widzę jest nie to czy można takie projekty składać, tylko że posiadają straszne warunki brzegowe, które często uniemożliwiają złożenie wniosku. No bo nie każda innowacja w dużym przedsiębiorstwie to od razu hi-tech lub masowe utworzenie miejsc pracy.
k
kolo
W sumie prawda. Wiele firm myśli o składaniu projektów do RPO a tutaj bęc-okazuje się, że nie może bo mam dużą "mamusie". Tak było z moim przedsiębiorstwem w którym pracuję.
U
UNIA
Mam jedno pytanie dlaczego wciąż specjaliści z firmy CTC wypowiadają się na temat unijnych doatcji. Moze najpierw udowodnią nam swoje doświadczenie w tym temacie, bo 3 wnioski w działaniu dla mikroprzedsiębiorców któe dostały dotację to chyba nalezy uzanć jako porażkę !!!
g
gs
A ja uważam, że przede wszystkim duże firmy korzystają z dotacji unijnych, wynika to i z harmonogramu naboru wniosków (ilość naborów w ciągu roku) i z tego,że np. innowacyjność wdrażają duże podmioty gospodarcze(bo je stać na wdrażanie drogich technologii) a właśnie na innowacyjność UE kładzie duży nacisk. Strategia Lizbońska ma ambitne założenia i stawia raczej na duże firmy mimo,że tyle mówi o pieniądzach unijnych dla małych i średnich firm. Mało naborów w ciągu roku dla małych firm takich , których jest najwięcej na rynku np o profilu remontowo-budowlanym czy warsztatów, skomplikowane procedury, duża ilość załączników... To powoduje,że moim zdaniem z pieniędzy unijnych korzystają przede wszystkim duże podmioty gospodarcze.
Przejdź na stronę główną Nowa Trybuna Opolska
Dodaj ogłoszenie