Działka Żydów, budynek samorządu

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
Gmina wyznaniowa żydowska z Wrocławia domaga się od strzeleckiej gminy oddania nieruchomości przy placu Żeromskiego 5b.

Na terenie tym stoi hala sportowa strzeleckiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Żydzi twierdzą, że do nich należy sama działka. W ostatnim piśmie, z ubiegłego tygodnia, sugerują, że istniejący obiekt można przenieść w inne miejsce. Miałoby to zaspokoić interesy społeczności lokalnej.

Mieszkańcy miasta przypominają sobie, że na miejscu obecnego OSiR był magazyn, w którym składowano śrut i paszę dla zwierząt. Jego właścicielem była Gminna Spółdzielnia. Magazyn powstał z bożnicy, która zachowała się w tym miejscu jeszcze po wojnie. Wejście do niej znajdowało się przy ul. Wałowej.
Teren przy placu Żeromskiego 5 strzelecki samorząd przejął od skarbu państwa w 1991 roku. Zdaniem burmistrza Strzelec, jeżeli rzeczywiście należy on do gminy żydowskiej, to skarb powinien odpowiadać na jej żądania.
- To tak jak z samochodem. Jak udowodni się komuś, że sprzedał kradziony, to on ponosi za to odpowiedzialność, a nie nabywca. My nabyliśmy teren w dobrej wierze. Nie wiem, kiedy i w jaki sposób Żydzi go stracili - mówi Krzysztof Fabianowski.

Logika przedstawicieli gminy żydowskiej jest inna: "Jeżeli obecnym właścicielem jest gmina, to nasz wniosek złożony do Strzelec jest zasadny" - pisze Lucyna Rofzen-Siedlecka, wiceprzewodnicząca zarządu wrocławskiej gminy wyznaniowej żydowskiej w piśmie do Urzędu Gminy.
Sprawa roszczeń żydowskich ciągnie się przynajmniej od roku. Do tej pory obydwie gminy (wyznaniowa i samorządowa) wymieniały się oświadczeniami i pismami. W ubiegłym tygodniu strzeleccy samorządowcy otrzymali kolejny dokument z Wrocławia, podpisany przez wiceprzewodniczącą zarządu tamtejszej gminy wyznaniowej. Napisano w nim, że żądanie Żydów o zwrot nieruchomości trafiło do Komisji Regulacyjnej ds. Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Warszawie i tam czeka na rozstrzygnięcie.
Gmina żydowska sugeruje w nim rozwiązanie sprawy w inny sposób niż przez zwrot nieruchomości. Chciałaby otrzymać pieniądze albo inną działkę. - Ustawa o stosunku państwa do gmin wyznaniowych żydowskich w RP nie przeszkadza w ugodowym załatwieniu sprawy, przez wypłatę stosownej rekompensaty czy przekazanie prawa własności do innej nieruchomości - proponuje wiceprzewodnicząca zarządu wrocławskiej gminy.

Usiłowaliśmy w piątek skontaktować się z przewodniczącym gminy wyznaniowej żydowskiej we Wrocławiu. Był jednak nieuchwytny. Osoba, która rozmawiała przez telefon, oświadczyła, że nie będzie udzielać żadnych informacji na temat roszczeń wobec Strzelec Opolskich aż do czasu orzeczenia Komisji Regulacyjnej ds. Gmin Wyznaniowych Żydowskich. Prawo do odebrania działki przy pl. Żeromskiego 5 uzasadniała ustawą o stosunku państwa do gmin wyznaniowych żydowskich z dn. 26 kwietnia 1997 roku. Nic chciała mówić o żadnych dowodach własności działki przy placu Żeromskiego 5b.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska