Dzieci imigrantów i Opolan uczestniczą w projekcie "Razem dla integracji"

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Ukraińskie i polskie dzieci podczas półkolonii brały udział m.in. w zawodach sportowych, zwiedzały Niemodlin, Moszną i Krasiejów i wiele innych ważnych miejsc w regionie.
Ukraińskie i polskie dzieci podczas półkolonii brały udział m.in. w zawodach sportowych, zwiedzały Niemodlin, Moszną i Krasiejów i wiele innych ważnych miejsc w regionie. Krzysztof Ogiolda
Celem projektu jest integracja cudzoziemców regionie. Jednym z jego elementów są wspólne półkolonie dla dzieci pochodzących z Ukrainy i z naszego regionu. Uczestniczyło w nich 68 dzieci.

Jego realizacja w regionie to wspólne dzieło Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego oraz Uniwersytetu Opolskiego. Ukraińskie i polskie dzieci podczas półkolonii brały udział m.in. w zawodach sportowych, zwiedzały Niemodlin, Moszną i Krasiejów i wiele innych ważnych miejsc w regionie.

Obecny turnus półkolonii prowadzi Akademia Edukacyjna w Opolu. - Proponujemy dzieciom zabawę klockami lego połączoną z tym, co nowoczesne - robotyką, kodowaniem, programowaniem - mówi Sławomir Górecki, jej właściciel. - Prowadzimy też zajęcia manualne i kulinarne. Po śniadaniu przy wspólnym stole przechodzimy do szkoły nr 1. Tam mamy do dyspozycji salę gimnastyczną i plac zabaw. Po obiedzie spędzamy czas na wyjazdach integracyjnych, na przykład na kręgielnię czy rejs statkiem. Dzieci w pierwszym dniu trzymają się w grupach, które już znają. Potem idą za swoimi zainteresowaniami, co powoduje, że integracja się rozwija.

O projekcie i jego realizacji opowiadali podczas konferencji prasowej wojewoda opolski Adrian Czubak i rektor UO prof. Marek Masnyk. Dzieci bawiły się na pobliskim placu zabaw.

- Na Opolszczyźnie przebywa bardzo wiele osób spoza naszej ojczyzny – mówi Adrian Czubak wojewoda opolski. - Wiele z nich chce tu zostać na stałe. Aby było im łatwiej, by mogły się lepiej przystosować do obowiązujących w Polsce praw, zwyczajów i obyczajów powstał ten program współfinansowany z Funduszu Azylu Migracji i Integracji.

- Jest naturalne, że uniwersytet jest otwarty na tego typu projekty – dodał rektor UO, prof. Marek Masnyk. - Wyraża się nim społeczna misja uniwersytetu wychodząca poza uczelnię, ale w jakiejś mierze obejmuje on także naszych studentów z Ukrainy i Białorusi, którzy zostają po studiach w Opolu i zakładają tutaj rodziny.

Projekt jest zaplanowany na dwa lata.

OPOLSKIE INFO - 6.07.2018

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska