Dzieci uczą dorosłych, jak nie śmiecić

Jarosław Staśkiewicz [email protected]
Tony makulatury, puszek, zużytych baterii i plastikowych butelek uprzątnęli uczestnicy ekologicznego programu w powiecie namysłowskim.

NAGRODY DLA WSZYSTKICH
Wyróżnienia i nagrody otrzymały wszystkie placówki biorące udział w programie. Najcenniejszymi upominkami uhonorowano zdobywców wyróżnień specjalnych oraz wyróżnień I stopnia.
Wyróżnienia specjalne: przedszkole integracyjne w Namysłowie, przedszkole w Bukowej Śląskiej, przedszkole w Smarchowicach Śląskich, Szkoła Podstawowa nr 5 w Namysłowie.
Wyróżnienia pierwszego stopnia: Publiczne Gimnazjum nr 2 w Namysłowie, SP w Kamiennej.

NIE MARNOWAĆ ŚMIECI
Mariusz Wysocki, koordynator programu "Wyższość zbiórki selektywnej nad zbiórką odpadów mieszanych" z Zakładu Wodociągów i Usług Komunalnych "Ekowod" w Namysłowie:
- Program realizowany był w 19 różnych placówkach oświaty na terenie powiatu namysłowskiego (przedszkola, szkoły podstawowe, gimnazja) od 1 października do 16 grudnia. Nadrzędnym jego celem było promowanie selektywnej zbiórki odpadów zarówno wśród uczniów, jak i w środowisku lokalnym. Wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy z tego, że śmieci, które codziennie produkują, można ponownie wykorzystać, a rezygnacja z segregacji jest czystym marnotrawstwem. Zdajemy sobie też sprawę, iż zmiana nawyków związanych z wrzucaniem wszystkiego do jednego kosza jest trudnym i długotrwałym procesem. Dlatego szczególny nacisk położyliśmy na edukację, która jest najskuteczniejszym sposobem do zmiany myślenia w związku z gospodarką odpadami. Program jest realizowany wśród dzieci, gdyż śmiało można stwierdzić, że to właśnie one w sprawach ekologii mogą być nauczycielami dorosłych.

Te liczby mówią o wymiernym efekcie pracy uczniów, ale większe znaczenie może mieć nauka, którą młodzi ludzie przekazali swoim rodzicom i będą przekazywać swoim dzieciom.
- Świadomość ekologiczna jest wśród dorosłych coraz większa także dzięki działaniom szkoły i jesteśmy bardzo zadowoleni, że mogliśmy wziąć udział w takim przedsięwzięciu - mówiła po uroczystości podsumowującej program Irena Rzewucka, nauczycielka w Szkole Podstawowej w Kamiennej. Razem ze swoimi uczniami miała ona podwójne powody do radości, bo szkoła zdobyła jedną z trzech głównych nagród w konkursie.
- Zbieraliśmy baterie, makulaturę, puszki, a potem robiliśmy z tego makiety i wiele innych rzeczy - mówili dwaj uczniowie Damian Biedka i Szymon Wolski. - Samej makulatury uzbieraliśmy około 400 kg, a baterii ponad tysiąc - chwalili się osiągnięciami szkoły chłopcy.
Uczniowie z Kamiennej, podobnie jak dzieci chodzące do wszystkich wiejskich szkół, nie zapomnieli o dzikich wysypiskach śmieci. - Nagroda, którą otrzymaliśmy - cyfrowy aparat - przyda się szczególnie do robienia zdjęć na tych wysypiskach i przekazywania ich do "Ekowodu" - dodawała Rzewucka.
Szczególna rola podczas dwumiesięcznego programu przypadła uczennicy Szkoły Podstawowej nr 5 w Namysłowie Idzie Waszczuk. Dziewczynka wygrała casting i wzięła udział w nagraniu filmu promującego segregację odpadów. Premiera obrazu odbyła się podczas uroczystości w Namysłowskim Ośrodku Kultury i spotkała się z bardzo życzliwym przyjęciem także młodych widzów. Teraz film trafi do szkół i przedszkoli, i będzie pokazywany jako jeden z elementów edukacji ekologicznej.
- To były trzy ciężkie dni, na samym wysypisku śmieci spędziliśmy półtorej godziny - opowiadały o realizacji filmu Ida i jej mama Iwona Waszczuk.
Pani Iwona właśnie dzięki roli córki przekonała się do segregacji odpadów. - Zobaczyłam na własne oczy, że ludzie nie tylko o tym mówią, ale też naprawdę segregują śmieci. I choć wymaga to poświęcenia i pochłania trochę więcej czasu, to doszłam do wniosku, że warto to robić - podkreślała Iwona Waszczuk.
Dzieci ze szkół biorących udział w programie także przekonują do ekologii swoich rodziców. - Nikt się nie buntuje i wszystkich do tego przekonaliśmy - zapewniali Damian Biedka i Szymon Wolski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska