Dziś w świątyniach buduje się Boże Groby

Redakcja
Budowa Bożego Grobu w kościele Opolu Nowej Wsi Królewskiej.
Budowa Bożego Grobu w kościele Opolu Nowej Wsi Królewskiej. Paweł Stauffer
W piątek wieczorem i w Wielką Sobotę wierni będą się przy nich modlić, czekając na Wielkanoc.

W wielu świątyniach budowano wczoraj Boże Groby. W kościele Opolu Nowej Wsi Królewskiej zajmowała się tym s. Eligia Pietruska z pomocą młodzieży.

- Nasz Boży Grób ma w tym roku kształt wrót wiary - mówi siostra Eligia. - W trwającym w Kościele Roku Wiary ma on przypominać, że właśnie wiara pomaga nam przejść przez bramę śmierci do nadziei Zmartwychwstania.

W Bożym Grobie tradycyjnie umieszcza się figurę Chrystusa. Najświętszy Sakrament przenosi się tam w monstrancji w Wielki Piątek wieczorem po ceremoniach Męki Pańskiej. Wierni będą się przy Bożych Grobach modlić do późnych godzin wieczornych i przez całą Wielką Sobotę, aż do wieczornej liturgii Wigilii Paschalnej.

Zwyczaj budowania Bożych Grobów zawdzięczamy biskupowi Augsburga, Ulrykowi, który w drugiej połowie X wieku przenosił w Wielki Piątek konsekrowaną hostię do miejscowego kościoła św. Ambrożego, tam składał ją na ołtarzu i przykrywał kamieniem. W niedzielę Wielkiej Nocy zanosił ją w procesji z powrotem do parafialnego kościoła św. Jana.

Od XI wieku zwyczaj budowania Bożego Grobu pojawił się także we Francji, Włoszech, Austrii i w Czechach. W Polsce od XV wieku przenoszono do Bożego Grobu Najświętszy Sakrament i krzyż. Sto lat później utrwalił się obowiązujący do dziś zwyczaj przechowywania w Bożym Grobie monstrancji zasłoniętej welonem. Wtedy też pojawił się zwyczaj modlitewnego czuwania w Bożym Grobie i zaciągania przy nim symbolicznych wart przez różne grupy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska