Egzotyczne rośliny upiększą twój dom

Redakcja
Głównym walorem gloriozy są dekoracyjne kwiaty. Roślina jest bardzo popularna jako kwiat cięty.
Głównym walorem gloriozy są dekoracyjne kwiaty. Roślina jest bardzo popularna jako kwiat cięty.
Egzotyczny klimat w naszym domu uzyskamy sadząc rośliny z całego globu.

Egzotyczne wakacje zaczęły być dostępne nie tylko dla bogaczy. Odwiedzamy najdalsze zakątki świata: od Afryki, przez Azję, obie Ameryki i Australię.

A tam zachwycamy się nie tylko ludźmi i widokami, ale też roślinami, których kolory i zapach oszałamiają.

Niestety, zazwyczaj nie możemy przywieźć sadzonek do kraju, bo zabraniają tego międzynarodowe przepisy celne. Ale możemy kupić je na miejscu, w Polsce, a potem, stosując się do trudnych czasem zasad uprawy, stworzyć na własnym parapecie namiastkę dzikich dalekich lądów.

Kraje Śródziemnomorskie

Wędrując po Grecji, Hiszpanii, przez Włochy i Francję, zachwycamy się krzewami bugenwilli, porastających mury i drewniane pergole. Najbardziej dekoracyjne są ich przylistki: różowe, białe, czerwone lub lilaróż.

W mieszkaniu bugenwilla najlepiej się będzie czuła tuż przy południowym lub wschodnim oknie. Pokój trzeba latem często wietrzyć, by roślina nie uległa poparzeniu. Latem bugenwilla świetnie się rozwija na balkonie albo zadołowana wraz z doniczką na rabacie.

Jesienią zabieramy ją do domu. Od listopada do lutego musi odpoczywać, najlepiej w temperaturze około 10 st. C, w jasnej piwnicy lub lekko ogrzewanej szklarni. Jeśli pozostanie w suchym i ciepłym pokoju, nie zakwitnie w przyszłym roku.

Zimą podlewamy ją raz w tygodniu niewielką ilością wody. Może zgubić w tym czasie liście, ale pędy powinny pozostać jędrne i zielone.

Ameryka Środkowa

Plumeria (inaczej Frangipani) to krzew lub drzewo z subtelnymi, choć mięsistymi kwiatkami, które wieczorem intensywnie pachną.

Plumeria pochodzi z Nikaragui, naczęściej spotykamy ją na Hawajach, choć także w Tajlandii, Indiach, Chinach. To właśnie te kwiatki zdobią wszystkie dalekowschodnie salony SPA, z nich też plecie się tzw. hawajskie girlandy.

Sadzonkę plumerii można zamówić lub kupić w naszych centrach ogrodniczych. Kwitnie od marca do grudnia, jeśli zapewnimy jej słoneczną ekspozycję. Latem lubi średnią wilgotność, w zimie nie należy jej nawadniać.

Jest wytrzymała na zimno (zniesie nawet 1 stopień C), ale tylko wtedy, gdy przechowywana będzie w suchym pomieszczeniu.

Roślina traci liście między listopadem a lutym, niezależnie od tego, czy jest przechowywana w cieple czy w chłodzie; jest to normalne i odpowiada okresowi odpoczynku rośliny. Liście odrastają w maju i czerwcu następnego roku.

Ameryka Południowa

Największą ozdobą rosliny są lejkowate kwiaty, które w godzinach wieczornych bardzo często wytwarzają intensywny zapach.

Bieluń, zwany daturą, to roślina pokroju krzaczastego lub drzewiastego, pochodzi z krajów Ameryki Południowej.

Największą ozdobą rośliny są duże lejkowate kwiaty, pojedyncze, pełne kształtu trąbkowego. Kwiaty w godzinach wieczornych bardzo często wytwarzają intensywny zapach. Do doniczek wysiewamy w marcu. Na stałe miejsce - w drugiej połowie maja.

Wymaga gleby żyznej, próchniczej, bogatej w substancje odżywcze. Bielunie wymagają częstego przesadzania i stanowiska jasnego, słonecznego, ale osłoniętego przed wiatrem. Lubi wilgoć.

Australia

Na antypodach metrosideros ma postać rozłożystego drzewa, osiągającego 15 m wysokości. Jest rośliną zimozieloną, która właśnie zimą kwitnie, obsypując się pęczkami karmazynowych płatków skupionych w dużych kwiatostanach.

W pozostałych porach zdobią go skórzaste liście. Zaadaptowana do warunków domowych radzi sobie całkiem nieźle, osiągając nawet 1,5 metra. Trzeba tylko pilnować, by temperatura nie była niższa niż 5 stopni.

Podczas pełnego wzrostu wymaga bardzo obfitego podlewania, które w późniejszym czasie należy ograniczyć. Najlepiej czuje się w bardzo dobrze oświetlonym miejscu. Zimą woli chłodniejsze otoczenie, minimum 6 stopni C.

Azja

Głównym walorem gloriozy są dekoracyjne kwiaty. Roślina jest bardzo popularna jako kwiat cięty.

Glorioza pochodzi z Azji i przypomina troszkę storczyka. Jej głównym walorem dekoracyjnym są kwiaty, dlatego też jest tak popularna jako kwiat cięty.

Od czerwca do jesieni pojawiają się bardzo atrakcyjne kwiaty. Wymaga stanowiska ciepłego, jasnego, choć osłoniętego przed bezpośrednimi promieniami słonecznymi. Optymalna dla niej temperatura waha się między 18 a 30 st. C.

Latem możemy ją przenieść na balkon. Po przekwitnięciu kłącza przechodzą w stan spoczynku i musimy ją wówczas przezimować. Stanowisko powinno być wówczas jasne, ciepłe i słoneczne. Pozostawiamy je w doniczce i nie podlewamy.

Afryka

Klimat Czarnego Lądu warto przenieść do domu w postaci klerodendrum - kongijskiego pnącza, które tam sięga nawet 4 metrów. Roślina ma ciemnozielone, sercowate liście i szkarłatne kwiaty, zebrane w grona, otulone białym kielichem, które pojawiają się w kwietniu.

W naszych warunkach roślina dorośnie do metra, jeśli zapewnimy jej odpowiednie warunki. A wymaga stanowiska jasnego, choć osłoniętego przed palącym słońcem. Dobrze rośnie także jako typowy kwiat parapetowy (o wysokosci 40-50 cm).

Temperatura powietrza nie powinna być niższa niż 10 stopni C. Podlewamy letnią miękką wodą. W zimie bardzo znikomo, bo roślina wtedy odpoczywa.

Klerodendrum lubi wysoką wilgotność powietrza. W innym wypadku jej piękne kwiaty mogą opadać. Od marca do września należy je umiarkowanie zasilać.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska