Energia popłynie z... gnojówki. Nowa inwestycja na Opolszczyźnie

Piotr Koszyk
Herbert Huber, inżynier  z Monachium.
Herbert Huber, inżynier z Monachium.
Niemcy zainwestują w budowę biogazowni.

Firma IHB Bioenergie europejski potentat w dziedzinie projektowania i budowy nowoczesnych i wydajnych instalacji do wytwarzania biogazu, zaprezentowała atrakcyjną ofertę ich budowy podczas konferencji: "Nowe technologie oraz dobre praktyki w zakresie odnawialnych żródeł energii na obszarach wiejskich", która odbyła się w Opolu.

Dwaj inżynierowie z Monachium, Herbert Huber oraz Markus Bauml przedstawili polskim inwestorom kompleksową ofertę, (od projektowania po całkowitą realizację pod klucz).

Koszt budowy takiej supernowoczesnej biogazowni to ok. 4 mln euro, zaś czas jej powstawania wynosi nie więcej niż ok. 6 miesięcy. Technologia powstawania tych instalacji jest już na tyle opanowana i precyzyjna że, jak zapewnia producent, są one całkowicie zapachoszczelne i nieuciążliwe dla środowiska i otoczenia człowieka. Według Herberta Hubera, w naszym kraju o tyle łatwiej rozmawiać na temat budowy takich instalacji, że świadomość społeczna i nastawienie lokalnych władz są takie, że nie trzeba, specjalnie nikogo przekonywać do walorów takiej inwestycji.

Niemiecka spółka podpisała już pierwsze umowy na budowę biogazowni o mocy 1 MW w północnych rejonach Polski, zaś kolejnych 5 projektów jest w fazie starań o konieczne pozwolenia i wszystko wskazuje na to, że już w przyszłym roku może ruszyć ich realizacja. W ocenie niemieckich partnerów, Opolszczyzna, to region szczególnie korzystny dla szybkiego rozwoju tej gałęzi produkcji energii, zarówno z powodu wysokiego stopnia idustrializacji (zapotrzebowanie na energię), jak i dobrze rozwiniętego rolnictwa, co gwarantuje stały dopływ substratów koniecznych do ciągłej pracy biogazowni.

Prawdopodobnie jako pierwsza powstanie na Opolszczyźnie, biogazownia na terenie gminy Skarbimierz w okolicach Pępic i Małujowic. Coraz bardziej zaawansowane są też prace nad uruchomieniem instalacji biogazowej w elektrociepłowni w Gogolinie.

Niemieccy partnerzy są zdania, że w Opolskiem mogą liczyć na większą przychylność władz i administracji, w uzyskiwaniu niezbędnych zezwoleń co do warunków realizacji samej inwestycji, jak i przyłączenia do sieci energetycznej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska