Europejskie Dni Dziedzictwa na pływalni Akwarium w Opolu. Dyscypliny sportowe również mogą być niematerialnym dziedzictwem kulturowym

Marcin Żukowski
Marcin Żukowski
W ramach tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa w Opolu zorganizowano zawody pływackie.
W ramach tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa w Opolu zorganizowano zawody pływackie. Archiwum organizatora
Prawie 50 osób uczestniczyło w zawodach pływackich przygotowanych w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa przez Szkołę Pływania „Barabasz” w Opolu. Rywalizację przeprowadzono w niedzielę (17 września) na pływalni Akwarium w Opolu. Wszyscy zawodnicy otrzymali medale i pamiątkowe dyplomy. Elementem ubogacającym wydarzenie była wyświetlana na ścianie pływalni prezentacja przybliżająca tradycje pływackie w Polsce przygotowana przez doktora Marcina Wielocha.

W niedzielę (17) września w pływalni miejskiej Akwarium w opolu zorganizowano zawody pływackie pod hasłem „Żywe dziedzictwo – tradycje od pokoleń”. Każdy z uczestników miał za zadanie pokonać dystans 25 metrów stylem dowolnym. Inicjatywę przeprowadzono w ramach 31. edycji Europejskich Dni Dziedzictwa.

Wbrew pozorom, zarówno pływanie, jak i wiele innych dyscyplin sportu, śmiało mogą być postrzegane w kategoriach dziedzictwa kultury niematerialnej.

- W środowisku sportowym szerokim echem odbił się wpis w 2019 roku alpinizmu na Listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO. Zaczęliśmy inaczej pojmować to czym jest dziedzictwo, tradycje. Pływanie też ma swoje zwyczaje, praktyki i kulturę opartą o wiedzę i umiejętności. Po za tym integruje i budując wspólnotę. To wielka wartość więc czemu nie mówić o pływaniu w kontekście tradycji? - wyjaśniał trener i właściciel szkoły pływania „Barabasz” Artur Pokorny.

O bogatych tradycjach pływackich opowiedział dr Marcin Wieloch. Korzeniami sięgają starożytności.

- Ludzie z tamtego okresu bardzo często wykorzystywali swoje umiejętności pływackie, o czym świadczą rysunki sprzed 4000 lat, odnalezione przez archeologów w Libii i Egipcie. Pierwszy konkurs pływacki zorganizowano w Japonii w 1 w. p.n.e. - mówił.

Pierwszy klub pływacki powołano w 1796 roku w Szwecji. Dokładnie wiek później, w 1896 roku w Londynie powstało towarzystwo pływackie. Rozegrano też pierwsze pływackie zawody sportowe.

- Dzisiaj takimi zawodami są Mistrzostwa Świata w pływaniu, Mistrzostwa Europy czy Igrzyska Wspólnoty Brytyjskiej. Najważniejsze jest jednak to, że pływanie stało się dyscypliną najbardziej prestiżowej imprezy, czyli Igrzysk Olimpijskich - wskazywał Artur Pokorny.

W Polsce pierwsze krajowe zawody w pływaniu przeprowadzono w Warszawie w 1926 r. Sześć lat później Polacy wystartowali na Igrzyskach Olimpijskich w Berlinie.

- Najważniejszymi osiągnięciami polskich pływaków były między innymi dwa rekordy świata na 100 m stylem klasycznym Marka Petrusewicza w 1953 roku i 1954 roku. Potem wyrośli kolejni mistrzowie, a po Otylii Jędrzejczak pływanie stało się jeszcze bardziej popularną dyscypliną sportu - wymieniał dr Marcin Wieloch.

Zobacz prace artystów sztuki współczesnej z całej Polski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska
Dodaj ogłoszenie