Eurowybory 2019. Mniej europosłów z okręgu nr 12. Do Brukseli awansowali Janina Ochojska, Beata Kempa, Anna Zalewska i Jarosław Duda

Piotr Guzik
Piotr Guzik
Eurowybory 2019. Państwowa Komisja Wyborcza podała oficjalne wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego. W okręgu nr 12, obejmującym województwa opolskie i dolnośląskie.
Eurowybory 2019. Państwowa Komisja Wyborcza podała oficjalne wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego. W okręgu nr 12, obejmującym województwa opolskie i dolnośląskie. Fot. Lukasz Kaczanowski/Polska Press
Eurowybory 2019. Państwowa Komisja Wyborcza podała oficjalne wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego. W okręgu nr 12, obejmującym województwa opolskie i dolnośląskie, mandaty wywalczyło czworo kandydatów: Janina Ochojska i Jarosław Duda (Koalicja Europejska) oraz Beata Kempa i Anna Zalewska (PiS). Oznacza to, że Opolszczyzna nie ma przedstawiciela w PE, a nasz okręg stracił dwóch europosłów.

Państwowa Komisja Wyborcza oficjalne wyniki Eurowyborów 2019. W skali kraju wygrał komitet PiS, na który oddano blisko 6,2 mln głosów, co przełożyło się na 45,38 proc. poparcia.

Drugie miejsce zajęła Koalicja Europejska. Na listy tego komitetu oddano łącznie blisko 5,25 mln głosów. To oznacza 38,47 proc. poparcia.

W podziale mandatów uczestniczy jeszcze tylko Wiosna. Ten komitet zagłosowało blisko 827 tys. wyborców. To dało poparcie na poziomie 6,06 proc.

Pod progiem w skali kraju znalazły się:

  • Konfederacja (prawie 622 tys. głosów, 4,55 proc. poparcia);
  • Kukiz'15 (503,5 tys. głosów, 3,69 proc. poparcia);
  • Lewica Razem (blisko 169 tys. głosów, 1,24 proc. poparcia)

Eurowybory 2019. Czterech europosłów z okręgu nr 12

W okręgu nr 12 obejmującym województwa opolskie i dolnośląskie wygrała Koalicja Europejska. Na jej kandydatów oddano 574 397 głosów], co dało 43,87 proc. poparcia w skali okręgu. Na PiS głosowało 506 921 osób, co dało 38,72 proc. poparcia.

I to właśnie po dwie osoby z obu tych list uzyskały mandaty europosłów. W przypadku Koalicji Europejskiej są to Janina Ochojska (ponad 307 tys. głosów) oraz senator Jarosław Duda z PO (ponad 77,5 tys. głosów).

Z listy PiS do Brukseli awansowały minister ds. uchodźców Beata Kempa (ponad 209 tys. głosów) oraz minister edukacji narodowej Anna Zalewska (blisko 168,5 tys. głosów).

Do ostatniej chwili ważyło się, czy w okręgu nr 12 będzie piąty europoseł. Tutaj gra szła o trzeci mandat dla KE (który mogłaby objąć Małgorzata Sekuła Szmajdzińska, zdobywczyni ponad 63 tys. głosów) oraz o pierwszy mandat dla Wiosny (dla lidera listy Krzysztofa Śmiszka, który zdobył ponad 46,5 tys. głosów, a cała lista ponad 88,5 tys.).

Ostatecznie okazało się jednak, że okręgowi nr 12 przypadły cztery z 52 mandatów w skali kraju. Oznacza to, że w porównaniu do kończącej się kadencji 2014-2019, w naszym okręgu będzie o dwóch europosłów mniej.

Opolszczyzna bez przedstawiciela w Parlamencie Europejskim

Sytuacja ta oznacza również, że są bardzo niewielkie szanse na to, aby woj. opolskie miało swojego reprezentanta w Brukseli. Taka sytuacja do tej pory się nie zdarzyła. W latach 2004-2009 region reprezentował tam Stanisław Jałowiecki. Potem przez 10 lat robiła to Danuta Jazłowiecka z PO.

Marszałek Andrzej Buła uzyskał czwarty wynik na liście KE, zdobywając blisko 59 tys. głosów. Gdyby komitet zdobył trzy euromandaty w okręgu, to mógłby liczyć na wejście do Brukseli w sytuacji, gdyby - przykładowo - Janina Ochojska zrezygnowała z euromandatu w trakcie kadencji. W przypadku ziszczenia się takiego scenariusza pierwszeństwo będzie jednak miała Małgorzata Sekuła-Szmajdzińska.

W przypadku listy PiS sytuacja jest podobna. Sławomir Kłosowski zdobył 28 610 głosów, co dało mu czwarte miejsce spośród wszystkich kandydatów PiS z okręgu nr 12. Posłanka Katarzyna Czochara startowała z 7. miejsca.

Uzyskała piąty wynik na liście. Zdobyła 20 374 głosów. Gdyby Beata Kempa bądź Anna Zalewska zrezygnowały z miejsca w Brukseli w trakcie kadencji, to najpierw będzie mogła je objąć Mirosława Stachowiak-Różecka, nr 10 na liście, która zdobyła blisko 35 tys. głosów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska