Ewa Cichoń opowiadała o tajemnicach kościoła św. Michała w Oleśnie

fot. Mirosław Dragon
fot. Mirosław Dragon
Znawczyni historii Olesna, autorka książki "Olesno. Róża wśród lasów", wygłosiłą wykład w ramach cyklu "Historia Lokalna".

- Kościół pod wezwaniem św. Michała jest nierozerwalnie związany z najstarszą historią Olesna - mówiła Ewa Cichoń, nauczycielka historii i znawczyni dziejów miasta. - Świątynia ta stoi w sercu miasta i jest nazywana "matką oleskich kościołów".

Skąd takie znaczenie stojącego tuż przy oleskim Rynku kościoła?

Pierwsza wzmianka żródłowa o Oleśnie z 1226 roku to właśnie dokument konsekracyjny kościoła grodowego, czyli dzisiejszego kościoła pw. św. Michała.

- Na uroczystość konsekracji pofatygował się sam biskup wrocławski Laurentius, z czego wynika, że Olesno było wówczas już znacznym grodem - wyjaśnia Ewa Cichoń. - Dokument, oprócz konsekracji, potwierdza też taryfę opłat dla komory celnej, znajdującej się w Oleśnie.

Historyczny pergamin zachował się do dzisiaj. Przechowywany jest w Archiwum Archidiecezjalnym we Wrocławiu.
Ewa Cichoń opowiedziała też o podziemnych kryptach ze szczątkami braci augustianów, którzy przez ponad 400 lat administrowali parafią w Oleśnie.

- Augustianie pochowani są w białych habitach i białych rękawiczkach, mają krzyże i brewiarze - opowiada Ewa Cichoń.

Krypty są jednak w złym stanie, dlatego nie są udostępnianiane dla turystów.
Właśnie w kościele św. Michała znajduje się obraz Matki Boskiej Oleskiej, ukoronowany przez arcybiskupa Alfonsa Nossola 3 maja 2009 roku.
Ewa Cichoń podważa datę powstania tego świętego wizerunku.

- W katalogach można przeczytać, że obraz ten powstał w XVIII wieku - przypomina Ewa Cichoń. - Moim zdaniem musiał powstać wcześniej, w drugiej połowie XVII wieku. Dlaczego tak uważam? W Oleśnie powstało wtedy bractwo Matki Boskiej Szkaplerznej, w 1673 roku przywileje dla bractwa zatwierdził sam papież Klemens X. Niewątpliwie przyczyniło się to do powstania obrazu patronki trzymającej w jednej ręce Dzieciątko, a w drugiej szkaplerz.

Matka Boska Oleska ma na sobie metalową, trybowaną sukienkę. Odsłonięte są tylko twarze, dłonie i stópki Dzieciątka. Właśnie przez metalową sukienkę obraz Matki Boskiej Oleskiej znalazł się w 1945 roku w wielkim niebezpieczeństwie.

- Żołnierze armii radzieckiej bagnetami rozerwali sukienkę, szukając kosztowności, na szczęście obraz, choć zniszczony, ocalał - mówi Ewa Cichoń.

Kościół św. Michała, choć od 1935 roku nie jest już kościołem parafialnym, nadal jest symbolem Olesna. Jego wieża widnieje w logo Olesna.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska