Odpust ku czci św. Walentego w Łączniku. W tym roku uroczystości odpustowe potrwają 6 dni. Będą pielgrzymki zakochanych, chorych, strażaków

Marcin Żukowski
Marcin Żukowski
W parafii w Łączniku św. Walenty czczony jest od 400 lat. Wspólnota posiada relikwie tego świętego męczennika - patrona nie tylko zakochanych.
W parafii w Łączniku św. Walenty czczony jest od 400 lat. Wspólnota posiada relikwie tego świętego męczennika - patrona nie tylko zakochanych. Archiwum parafii Nawiedzenia NMP w Łączniku
W Łączniku w gminie Biała odbędzie się 6-dniowy odpust ku czci św. Walentego. Męczennik z Włoch jest nie tylko patronem zakochanych. W Łączniku za jego wstawiennictwem modlą się także młodzi, matki oczekujące dziecka, chorzy i cierpiący oraz strażacy. W parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Łączniku znajdują się relikwie św. Walentego pozyskane z jego grobu we Włoszech.

Walentynki, czyli obchodzony 14 lutego dzień zakochanych, ma współcześnie bardzo komercyjny charakter. W zalewie czerwonych serduszek i innych gadżetów, łatwo zapomnieć, że tego dnia wspominany jest św. Walenty, męczennik rzymski z okresu wczesnego chrześcijaństwa.

W jednej z parafii na Opolszczyźnie od kilkuset lat jest żywy kult tego świętego.

- To nie jest wymysł XX czy XXI wieku. Tutaj, w Łączniku przynajmniej od XVI, XVII wieku ten kult św. Walentego był obecny. Mimo, że tytuł (patron) parafii został zmieniony, ten kult idzie równolegle. Paradoksalnie w XXI wieku nawet ożył – tłumaczy ks. Damian Cebulla, proboszcz parafii w Łączniku.

Pobożność parafian i mieszkańców okolicznych wsi skłoniła obecnego proboszcza do wystarania się o relikwie św. Walentego.

- Skoro mamy tak zacny kościół, dwa ołtarze, dwa obrazy i ponad 400 lat kultu, zaczęliśmy starania o relikwie. Sprowadziliśmy je z Włoch. Przez Rzym, a właściwie z Terni, gdzie święty męczennik ma swoje sanktuarium. Otrzymaliśmy relikwie pierwszego stopnia - ex ossibus - to znaczy z kości z grobu, mimo upływu 1750 lat. Kult świętego Walentego był znany już w kościele starożytnym – tłumaczy ks. Cebulla.

Każdego roku w lutym w Łączniku organizowane są kilkudniowe obchody wspomnienia św. Walentego. Pielgrzymują tam nie tylko zakochani, ale też m.in. młodzi, chorzy i strażacy. W tym roku 6-dniowe obchody odpustowe będą trwały od 9 do 14 lutego. Kazania wygłosi o. Ireneusz Sajewicz, kamilianin, duszpasterz parafii w Białej.

Relikwie św. Walentego są obecne w kilku miejscach w Polsce. Na Śląsku, poza Łącznikiem, znajdują się w Bieruniu w diecezji katowickiej.

Program 6-dniowych obchodów odpustowych ku czci św. Walentego w Łączniku w 2024 roku

w piątek 9 lutego

 • o godz. 18.00 Msza św. szkolna dla wszystkich dzieci i ich rodziców.
 • o godz. 19.30 DEKANALNE CZUWANIE MŁODYCH
 • o godz. 20.15 Msza św. w intencji MŁODZIEŻY naszej parafii i dekanatu.

w sobotę 10 lutego

 • o godz. 9.00 Różaniec i Spowiedź św. dla chorych i starszych
 • o godz. 9.30 Msza św. ku czci Matki Bożej z Lourdes i św. Walentego w INTENCJI CHORYCH i CIERPIĄCYCH.
 • o godz. 15.00 Nowenna do św. Walentego z BŁOGOSŁAWIEŃSTWEM DLA MATEK OCZEKUJĄCYCH NARODZIN DZIECKA.
 • o godz. 18.00 Msza św. przez wstawiennictwo św. Walentego w INTENCJI NARZECZONYCH i MAŁŻONKÓW naszej parafii, dekanatu i gości.

w niedzielę 11 lutego

 • o godz. 8.00 i 17.00 Msze św. odpustowe z kazaniem
 • o godz. 9.30 SUMA ODPUSTOWA ku czci św. Walentego w INTENCJI WSZYSTKICH PARAFIAN, CZCICIELI I GOŚCI.
 • godz. 16.00 Nowenna do św. Walentego oraz Koronka do Miłosierdzia Bożego.

w poniedziałek 12 lutego

 • o godz. 18.00 Msza św. w int. STRAŻAKÓW dekanatu oraz okolicznych gmin i powiatów.

we wtorek 13 lutego

 • o godz. 12.30 Msza św. w int. Czcicieli św. Walentego i mieszkańców Frącek.
 • o godz. 18.00 Msza św. w int. Czcicieli św. Walentego i mieszkańców całej naszej parafii,
 • dekanatu Biała i okolic, pielgrzymów i gości.

w Środę Popielcową 14 lutego o godz. 18.00 Msza św. w int. Czcicieli św. Walentego i mieszkańców Łącznika, wszystkich parafian, pielgrzymów i gości.

od 12 lat
Wideo

Płomień Solidarności z Ukrainą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska