Ewa Oglęcka: Tania działka to nie wszystko

fot. Archiwum
Ewa Oglęcka
Ewa Oglęcka fot. Archiwum
Rozmowa z architektem, urbanistą i członkiem Krajowej Rady Izby Urbanistów.

- Na co powinny zwrócić uwagę osoby przygotowujące się do stawiania domu?
- Szukając wymarzonej działki, pamiętajmy o lokalizacji. Nawet najpiękniejszy dom może nie spełnić oczekiwać, gdy tuż obok niebawem ma pojawić się jakaś uciążliwa inwestycja lub hałaśliwa droga. Dlatego uważnie sprawdzajmy otoczenie, czyli to, co zapisano w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego i studium. Nie zapominajmy, że dobra cena działki to nie wszystko. Warto zastanowić się, jak będzie wyglądało nasze życie codzienne, gdzie znajduje się najbliższa szkoła, przychodnia. Bo, choć zazwyczaj dom ma nam umożliwić ucieczkę od zgiełku miasta, to z drugiej strony powinien być tak położony, aby dojazd do pracy nie zajmował zbyt wiele czasu i nie stał się zbytnio uciążliwy.

- Sprawdziliśmy lokalizację i jest w porządku. Mamy się już decydować?
- Poczekajmy i sprawdźmy, jak wygląda możliwość podłączenia działki do tzw. mediów, czyli linii przesyłowych energii elektrycznej, gazu, wody, a także kanalizacji. Odległości mają ogromny wpływ na koszt całej inwestycji. Jeszcze przed przystąpieniem do wykonania projektu budowlanego należy uzgodnić warunki podłączenia mediów i ich eksploatacji. Uzgodnienia dotyczące mediów będą jednocześnie załącznikami do projektu budowlanego.

- A co, gdy działka nie ma charakteru budowlanego?
- Zmiana przeznaczenia ziemi rolnej na budowlaną może zająć nawet kilka lat. Sporo osób kupuje takie działki, ale zapomina, że wiąże się to z ogromnym ryzykiem. Uwaga! Działka może nigdy nie spełnić warunków, aby stać się budowlaną. Dlatego radzę kupować działki mające już charakter budowlany i objęte planem miejscowym. Tylko wówczas możemy być niemal pewni, że dostaniemy pozwolenie na budowę domu.

- Co zrobić, gdy działka ma nieregularny kształt? Wiele osób z takich terenów rezygnuje.
- Nie należy się ich bać. Czasami bywa, że jest okazja do zakupu kawałka ziemi, który w wyniku podziału przez właścicieli ma nieatrakcyjny kształt. Tyle że dobry architekt potrafi sobie poradzić z zagospodarowaniem nietypowego terenu i zaproponowaniem oryginalnego projektu domu, który będzie też funkcjonalny. Oczywiście to nie zawsze będzie taki idealny dom, o jakim marzą właściciele, ale z drugiej strony wynagrodzą nam to nie tylko tańsza działka, ale np. dobra infrastruktura czy bliskość miasta.

- Budując dom, chcemy, aby był funkcjonalny, dobrze położony, ładny i jeszcze do tego tani. Można osiągnąć taki ideał?
- Można próbować się do niego zbliżyć. Oszczędny dom powinien mieć prosty, dwuspadowy dach, bez uskoków i lukarn, ponieważ taki będzie najmniej kosztował. Przy prostej bryle najłatwiej uniknąć mostków termicznych, a późniejsza eksploatacja domu będzie tańsza, bo mniej wydamy na ogrzewanie. Również dlatego nie opłaca się oszczędzać np. na oknach, materiałach do budowy ścian czy na ocieplaniu.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska