Festiwal Książki 2017 rusza już dziś. Rozpoczynamy zaczytany weekend

Małgorzata Kroczyńska
Małgorzata Kroczyńska
Katarzyna Grochola
Katarzyna Grochola Arkadiusz Lawrywianiec
Spotkania z gwiazdami literatury, Targi Książki z udziałem wydawnictw z całej Polski, koncerty, warsztaty i Wielkie Dyktando Opolskie to najważniejsze, ale nie wszystkie wydarzenia drugiej edycji Festiwalu Książki w Opolu!

Tegoroczna edycja Festiwalu Książki jest pełna atrakcji, które rozłożyliśmy na trzy dni - mówi Natalia Pojasek, jedna z organizatorek.

Tak jak w ubiegłym roku, nie zabraknie autorów i autorek o wielkich nazwiskach: Katarzyna Grochola, Janusz Leon Wiśniewski, Grzegorz Miecugow, Wojciech Jagielski, Sylwia Chutnik, Marta Abramowicz, Tomasz Minkiewicz (WILQ), Jacek Pałkiewicz. Pojawią się również takie osobistości jak Marcin Kydryński, Tomasz Raczek, Artur Andrus, Tomasz Sekielski czy Maciej Orłoś. A to nie koniec listy gości, którzy odwiedzą Opole w ramach Festiwalu - dodaje.

Program jest bardzo urozmaicony i zróżnicowany pod względem licznych atrakcji. - Bardzo rozbudowana jest część skierowana do dzieci - podkreśla Monika Błażejewska, organizatorka Festiwalu Książki. - Już od piątku dla najmłodszych czytelników przygotowaliśmy wiele ciekawych propozycji. Maciej Orłoś na przykład będzie czytał dzieciom książki, Andrzej Grabowski, czyli Pan Tik Tak, współzałożyciel Fasolek, twórca Kulfona i Moniki przeniesie ich w krainę rozśpiewanego świata fantazji.

Przygotowaliśmy także wraz z Miejską Biblioteką Publiczną spotkanie autorskie z Martą Fox - autorką literatury młodzieżowej oraz warsztat z Agnieszką Antoniewicz - ilustratorką książek dla dzieci. Poza spotkaniami i warsztatami, mamy w programie konkursy książkowe i zagadki dla dzieci.

Ale to dopiero piątek. - Również sobota i niedziela wypełnione są atrakcjami dla dzieci - mówi Natalia Pojasek. W sobotę o 11.00 zapraszamy dzieci na drugie śniadanie. Z pomocą Moniki Bień-Koenigsman przygotują hiszpańskie tapas w ramach warsztatu „Hiszpania na talerzu!”. W MBP odbędzie również warsztat „Głowa do góry!”, czyli marzycielsko-plastyczne warsztaty dla dzieci z Urszulą Palusińską.

Cała Polska czyta dzieciom
W sobotę o 14.00 w całej Polsce, także na Festiwalu Książki w Opolu, nastąpi inauguracja akcji „Cała Polska czyta dzieciom”. - Zaprosiliśmy do włączenia się w tę akcję znanych Opolan - mówi Monika Błażejewska - W ramach tego bloku odbędzie się spotkanie z Edytą Jungowską, która zabierze dzieci w zaczarowany świat książek Astrid Lindgren, gdzie spotkają się z Lottą z ulicy Awanturników, Emilem ze Smalandii, czy rudowłosą Pippi. Między czytanymi fragmentami razem z Edytą Jungowską przedszkolaki będą udawać muchy, siłaczy, konie, a nawet spróbują usłyszeć ciszę. Będą wyczarowywać kurtynę teatralną i dowiedzą się, dlaczego Pippi nosiła zawsze za duże buty.

Na Festiwalu Książki każdy znajdzie coś dla siebie. W piątek po bloku dziecięcym, zaplanowano spotkanie autorskie z Anetą Jadowską, autorką fantastyki i kryminału.

Organizatorzy Festiwalu Książki nie zapomnieli także o rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów w historii Polski po II wojnie światowej. W ramach obchodów proponują spotkanie z prof. Antonim Dudkiem.

Następne spotkanie będzie z najsłynniejszą lekarz weterynarii i psycholog zwierzęcą. Opowieści Doroty Sumińskiej o zwierzętach można czytać bez końca. Autorka potrafi o nich pisać pięknie, obrazowo, anegdotycznie, po prostu z miłością, ale i z dystansem przyrodnika. Tym razem doktor weterynarii zabiera nas do Amazonii.

Również w piątek po południu pojawi się Maciej Orłoś w ramach zarówno spotkania autorskiego, jak i warsztatów z wystąpień publicznych. O 18.00 na scenie plenerowej przy pl. Wolności zastąpi go autorka głośnego reportażu „Zakonnice odchodzą po cichu” - Marta Abramowicz.

W tym samym dniu gośćmi Miejskiej Biblioteki Publicznej będą: Marta Fox, znana pisarka młodzieżowa, która z ogromną odwagą porusza sprawy płci i dojrzewania młodzieży; Krystyna Mirek - autorka książek obyczajowych zachęcających kobiety do walki o miłość, rodzinę i marzenia oraz Adam Jaworski, znany szerzej jako DJ Adamus, który wydał książkę autobiograficzną „Historia złego chłopca – Świadomość, szczęście, pasja”. O 18.00 na błoniach Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej odbędzie się spotkanie z Łukaszem Orbitowskim, który za swoją ostatnią powieść - „Szczęśliwą ziemię” - był nominowany do Literackiej Nagrody Nike.

Sobota, niedziela od rana do wieczora
Sobota również obfituje w duże nazwiska: Janusz Leon Wiśniewski (12.00); Tomasz Minki­ewicz, współtwórca legendarnego WILQ; Tomasz Sekielski, którego dobrze znamy jako dziennikarza śledczego, Tomasz Raczek oraz Artur Andrus. W murach MBP gościć będzie poeta Jacek Podsiadło, a w WBP o 15.00 Wojciech Chmielarz, autor kryminałów, dziennikarz, zdobywca Nagrody Wielkiego Kalibru (2015).

Festiwalowa niedziela rozpocznie się o 10.00 spotkaniem kulinarnym z Weroniką Madej­ską. Zdrowe śniadanie to jego temat przewodni. Niedługo później miejsca na scenie plenerowej zajmą: opolska chluba - Remi­giusz Mróz, podróżnik Jacek Pałkiewicz (12.00) oraz Katarzyna Grochola (13.00).

Nominowany do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego i Nagrody Nike 2010 - Wojciech Jagielski - o 14.00 podzieli się z czytelnikami swoimi doświadczeniami i opowieściami. Barwną postacią, która w ten dzień zawita na plac Wolności jest Sylwia Chutnik (15.00), pisząca wybitne książki w temacie Kobieta, Miasto, Historia.

W tym samym miejscu pojawi się postać znana ze Szkła Kontaktowego, czyli Grzegorz Miecugow oraz Natalia Fiedorczuk - Cieślak, która przygotowała spotkanie autorskie z muzyką w tle. W partnerskich bibliotekach wystąpią Marcin Kydryński (Miejska Biblioteka Publiczna, godz. 15.30) oraz wielokrotnie nagradzany Stefan Chwin (WBP, ul. Piastowska 18, godz. 17.00).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska