Muzyka klasyczna? To właściwie ta pisana w drugiej połowie XVIII wieku, w epoce klasycyzmu. Poważna? Czasem tak. Ale czy poważnymi można nazwać Tańce węgierskie Brahmsa, ilustracje muzyczne baśni lub uwertury do komicznych oper?
Dlatego tak bardzo doceniamy określenie symfoniczna. Jest prawdziwe i pojemne; mieści w sobie muzykę wielu epok, charakterów i form. Swego czasu ów przymiotnik chętnie dodawano do nazw projektów rozrywkowych wraz z kilkoma (lub kilkunastoma) nieco zagłuszanymi przez zestaw perkusyjny muzykami na scenie.
- Cieszy nas, że w Opolu i okolicy funkcjonuje grono odbiorców kultury, którzy na takie hasła reklamowe nie dają się nabrać i doceniają prawdziwą symfonikę, która jest podstawą naszej działalności - przekonują pracownicy filharmonii.
72. Sezon Artystyczny Filharmonii Opolskiej rozpocznie się w ostatni piątek września i - jak nakazuje tradycja - otworzą go dźwięki kompozycji patrona instytucji, Józefa Elsnera.
Nie zabraknie także istotnej w naszej polityce programowej muzyki polskiej: znany już w Opolu Janusz Wawrowski zaprezentuje Koncert skrzypcowy Ludomira Różyckiego w nowej, maksymalnie zbliżonej do wizji kompozytora instrumentacji - informują filharmonicy opolscy.
Prawdziwym bohaterem koncertu inauguracyjnego będą jednak organy - w letnich miesiącach instrument VEB Frankfurter Orgelbau Sauer przeszedł gruntowny remont. W efekcie prac wykonanych przez renomowaną firmę organmistrzowską Wiesława Jelenia organy odzyskały swój blask i pełną funkcjonalność.
W kolejnych miesiącach 2023 i 2024 roku na opolskiej scenie pojawią się artyści między innymi tacy jak: Christian Blex - dyrygent-asystent w Filharmonii Berlińskiej, pianista Piotr Alexewicz, odnosząca spektakularne sukcesy dyrygentka Anna Sułkowska-Migoń, pochodząca z Opolszczyzny dyrygentka chóralna Agnieszka Franków-Żelazny, solistka Opery Wiedeńskiej - Joanna Kędzior, wiolonczelista Maciej Kułakowski, skrzypek Jakub Jakowicz, koncertmistrz Izraelskiej Orkiestry Symfonicznej - Dumitru Pocitari, obchodzący jubileusz 80-lecia urodzin maestro Antoni Wit, organista tytularny katedry w Lille i Saint-Sulpice w Paryżu - Karol Mossakowski czy czeski pianista Karel Košárek.
W kontekście repertuarowym na szczególną uwagę zasługują symfonie Gustava Mahlera - IV Symfonia G-dur w grudniu oraz II Symfonia c-moll „Zmartwychwstanie” na zakończenie sezonu, w czerwcu.
Pojawi się też Bruckner, sporo będzie Brahmsa, a wielu melomanów doceni z pewnością możliwość wysłuchania na żywo klasycznych evergreenów takich jak VII Symfonia A-dur Beethovena, IX Symfonia e-moll „Z nowego świata” oraz Koncert wiolonczelowy h-moll Dvořáka, „Bolero” Ravela czy „Błękitna rapsodia” Gershwina.
Szczególnie podniosłą atmosferę stworzą również koncerty z muzyką wokalno-instrumentalną. W grudniu będzie to „Messa di gloria” Pucciniego, którą zaśpiewa Chór „Angelus Cantat” wraz z Chórem Filharmonii Opolskiej.
Podczas koncertów z serii „Wielki Post - Wielka Muzyka” tym razem zabrzmi „Stabat Mater” Dvořáka, w którym obok solistów (Adamski, Kowalinska, Załęski, Tyshkov) usłyszymy Chór Filharmonii Krakowskiej. W czerwcu zaś prawykonaniem „Te Deum” Marcina Pospieszalskiego świętować będziemy z Diecezjalnym Instytutem Muzyki Kościelnej jubileusz 50-lecia istnienia.
Filharmonia przygotowała również program dla poszukujących nieco lżejszych formatów. Zaplanowano koncerty sylwestrowe „Magia lat dwudziestych” i „Wiedeńskie Gale Noworoczne” oraz „Walentynkowe Koncerty Muzyki Filmowej”.
Koncerty kameralne i coś dla rodzin
To nie koniec propozycji. Przygotowano również m.in. wydarzenia rodzinne i edukacyjne. Największym przedsięwzięciem w tej grupie jest cieszący się stale rosnącą popularnością cykl koncertów rodzinnych „Proste historyjki o muzyce”. Po raz szósty Filharmonia Opolska przygotowała także cykl koncertów kameralnych, które z jednej strony stoją w opozycji do wielkiej symfoniki - z drugiej zaś doskonale ją uzupełnia i pozwala lepiej zrozumieć.
Bilety i abonament
Filharmonia Opolska bilety rozprowadza w kasie mieszczącej się wewnątrz budynku oraz na stronie www.bilety.filharmonia.opole.pl. Z myślą o słuchaczach przygotowano również korzystne bilety abonamentowe.

NaM - Podlaskie ligawki
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?