Filharmonia Opolska to nie tylko muzyka poważna. Przedstawiono harmonogram nowego sezonu 2023/2024. Mają ofertę dla każdego

OPRAC.:
Marcin Żukowski
Marcin Żukowski
Filharmonia Opolska ma w ofercie koncerty symfoniczne, kameralne, program dla rodzin i wydarzenia edukacyjne.
Filharmonia Opolska ma w ofercie koncerty symfoniczne, kameralne, program dla rodzin i wydarzenia edukacyjne. Michał Grocholski / FIlharmonia Opolska
Filharmonia Opolska przedstawiła plany na rozpoczynający się sezon. W programie są nie tylko koncerty symfoniczne, ale też występy kameralne, propozycje dla rodzin i zajęcia artystyczne, czy też propozycje nieco lżejsze, jak koncerty muzyki filmowej. Każdy znajdzie swoje miejsce podczas uczty muzycznej.

Muzyka klasyczna? To właściwie ta pisana w drugiej połowie XVIII wieku, w epoce klasycyzmu. Poważna? Czasem tak. Ale czy poważnymi można nazwać Tańce węgierskie Brahmsa, ilustracje muzyczne baśni lub uwertury do komicznych oper?

Dlatego tak bardzo doceniamy określenie symfoniczna. Jest prawdziwe i pojemne; mieści w sobie muzykę wielu epok, charakterów i form. Swego czasu ów przymiotnik chętnie dodawano do nazw projektów rozrywkowych wraz z kilkoma (lub kilkunastoma) nieco zagłuszanymi przez zestaw perkusyjny muzykami na scenie.

- Cieszy nas, że w Opolu i okolicy funkcjonuje grono odbiorców kultury, którzy na takie hasła reklamowe nie dają się nabrać i doceniają prawdziwą symfonikę, która jest podstawą naszej działalności - przekonują pracownicy filharmonii.

72. Sezon Artystyczny Filharmonii Opolskiej rozpocznie się w ostatni piątek września i - jak nakazuje tradycja - otworzą go dźwięki kompozycji patrona instytucji, Józefa Elsnera.

Nie zabraknie także istotnej w naszej polityce programowej muzyki polskiej: znany już w Opolu Janusz Wawrowski zaprezentuje Koncert skrzypcowy Ludomira Różyckiego w nowej, maksymalnie zbliżonej do wizji kompozytora instrumentacji - informują filharmonicy opolscy.

Prawdziwym bohaterem koncertu inauguracyjnego będą jednak organy - w letnich miesiącach instrument VEB Frankfurter Orgelbau Sauer przeszedł gruntowny remont. W efekcie prac wykonanych przez renomowaną firmę organmistrzowską Wiesława Jelenia organy odzyskały swój blask i pełną funkcjonalność.

W kolejnych miesiącach 2023 i 2024 roku na opolskiej scenie pojawią się artyści między innymi tacy jak: Christian Blex - dyrygent-asystent w Filharmonii Berlińskiej, pianista Piotr Alexewicz, odnosząca spektakularne sukcesy dyrygentka Anna Sułkowska-Migoń, pochodząca z Opolszczyzny dyrygentka chóralna Agnieszka Franków-Żelazny, solistka Opery Wiedeńskiej - Joanna Kędzior, wiolonczelista Maciej Kułakowski, skrzypek Jakub Jakowicz, koncertmistrz Izraelskiej Orkiestry Symfonicznej - Dumitru Pocitari, obchodzący jubileusz 80-lecia urodzin maestro Antoni Wit, organista tytularny katedry w Lille i Saint-Sulpice w Paryżu - Karol Mossakowski czy czeski pianista Karel Košárek.

W kontekście repertuarowym na szczególną uwagę zasługują symfonie Gustava Mahlera - IV Symfonia G-dur w grudniu oraz II Symfonia c-moll „Zmartwychwstanie” na zakończenie sezonu, w czerwcu.

Pojawi się też Bruckner, sporo będzie Brahmsa, a wielu melomanów doceni z pewnością możliwość wysłuchania na żywo klasycznych evergreenów takich jak VII Symfonia A-dur Beethovena, IX Symfonia e-moll „Z nowego świata” oraz Koncert wiolonczelowy h-moll Dvořáka, „Bolero” Ravela czy „Błękitna rapsodia” Gershwina.

Szczególnie podniosłą atmosferę stworzą również koncerty z muzyką wokalno-instrumentalną. W grudniu będzie to „Messa di gloria” Pucciniego, którą zaśpiewa Chór „Angelus Cantat” wraz z Chórem Filharmonii Opolskiej.

Podczas koncertów z serii „Wielki Post - Wielka Muzyka” tym razem zabrzmi „Stabat Mater” Dvořáka, w którym obok solistów (Adamski, Kowalinska, Załęski, Tyshkov) usłyszymy Chór Filharmonii Krakowskiej. W czerwcu zaś prawykonaniem „Te Deum” Marcina Pospieszalskiego świętować będziemy z Diecezjalnym Instytutem Muzyki Kościelnej jubileusz 50-lecia istnienia.

Filharmonia przygotowała również program dla poszukujących nieco lżejszych formatów. Zaplanowano koncerty sylwestrowe „Magia lat dwudziestych” i „Wiedeńskie Gale Noworoczne” oraz „Walentynkowe Koncerty Muzyki Filmowej”.

Koncerty kameralne i coś dla rodzin

To nie koniec propozycji. Przygotowano również m.in. wydarzenia rodzinne i edukacyjne. Największym przedsięwzięciem w tej grupie jest cieszący się stale rosnącą popularnością cykl koncertów rodzinnych „Proste historyjki o muzyce”. Po raz szósty Filharmonia Opolska przygotowała także cykl koncertów kameralnych, które z jednej strony stoją w opozycji do wielkiej symfoniki - z drugiej zaś doskonale ją uzupełnia i pozwala lepiej zrozumieć.

Bilety i abonament

Filharmonia Opolska bilety rozprowadza w kasie mieszczącej się wewnątrz budynku oraz na stronie www.bilety.filharmonia.opole.pl. Z myślą o słuchaczach przygotowano również korzystne bilety abonamentowe.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

NaM - Podlaskie ligawki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska