Firmy z branży chemicznej wspierają Zespół Szkół nr 3

Tomasz Kapica
Tomasz Kapica
Krzysztof Kamiński z ZAK wręczył nauczycielom przedmiotów zawodowych wirówkę laboratoryjną.
Krzysztof Kamiński z ZAK wręczył nauczycielom przedmiotów zawodowych wirówkę laboratoryjną.
Podarowały im urządzenia do nauki i stypendia dla uczniów.

Technikum chemiczne w Sławięcicach było przed laty najlepszą kuźnią kadr dla firm chemicznych. Potem straciło na znaczeniu, a dziś znów odbudowuje swoją pozycję.

Zależy na nim przede wszystkim przedstawicielom kędzierzyńsko-kozielskich firm chemicznych, które już teraz martwią się o swoją przyszłą załogę. Przy okazji pasowania nowych uczniów w ZS nr 3 przedstawiciele biznesu przyjechali do szkoły, by ją wesprzeć finansowo i sprzętowo. Dla najlepszych uczniów trzecich i drugich klas chemicznych firma ZAK ufundowała stypendia.

Mogą na nie liczyć osoby, które mają bardzo dobrą ocenę z chemii i przynajmniej dobrą z przedmiotów ścisłych. Średnia ocen z wszystkich przedmiotów zawodowych musi wynosić co najmniej 4,5. W tym roku stypendia otrzymali: Julia Wolny, Agnieszka Żak, Betina Wąsik, Agata Drechsler, Anna Chrin, Anna Bury oraz Barbara Łempicka.

- Absolwenci klas chemicznych będą poszukiwaną grupą zawodową - podkreśla Krzysztof Kamiński, wiceprezes ZAK.

Kamiński wręczył nauczycielom przedmiotów zawodowych wirówkę laboratoryjną, która pomoże w nauczaniu chemii. Od Petrochemii Blachownia szkoła dostała czek na zakup tzw. dygestorium, czyli przeszklonej komory w kształcie dużej szafy. Stanie ono w laboratorium, gdzie będzie wydmuchiwać zużyte powietrze w trosce o zdrowie uczniów.

- Mamy nadzieję, że dzięki pomocy naszych sponsorów będziemy mogli kontynuować chlubne tradycje sławięcickiego technikum - podkreśla Beata Lipok, wicedyrektor placówki.

Chcą uruchomić centrum edukacyjne

Kędzierzyńsko-kozielskie firmy zrzeszone w tzw. klastrze chemicznym mają więcej pomysłów na to, jak zachęcić młodzież do nauki przedmiotu. W jednym z byłych biurowców ZAK planują uruchomić centrum edukacyjne o roboczej nazwie "All-chemik“. Mają się tam znaleźć sale tematyczne, gdzie młodzi ludzie będą mogli oglądać eksperymenty, albo nawet sami je przygotowywać. W ten sposób specjaliści z branży chcą w nich zaszczepić miłość do chemii. Uruchomienie centrum edukacyjnego przy ul. Mostowej może kosztować kilkanaście milionów złotych. Zakłady chcą się starać o te pieniądze w Brukseli, część kosztów mogą pokryć także z własnej kasy. W inicjatywę, oprócz ZAK, mocno zaangażowany jest także Instytut Ciężkiej Syntezy Organicznej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska