Fundusze Europejskie dla Opolskiego 2021-2027

Materiał informacyjny Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego

Województwo opolskie w latach 2021-2027 otrzymało rekordową wysokość Funduszy Europejskich tj. ponad 966 milionów euro. Potencjalni beneficjenci w ramach tych środków będą mogli ubiegać się o dofinansowanie w następujących obszarach:

Fundusze Europejskie na innowacyjność i konkurencyjność

Będzie można inwestować w szeroko rozumianą przedsiębiorczość. Środki europejskie przeznaczane będą dla podmiotów gospodarczych, na rozwój potencjału regionalnych przedsiębiorstw oraz zwiększenie liczby miejsc pracy w sektorze MŚP. Oferowane wsparcie będzie miało charakter kompleksowy i obejmie pomoc na każdym etapie prowadzenia działalności począwszy od jej rozpoczęcia, m.in. poprzez doradztwo w przygotowaniu biznesplanu, badania rynku, aż po wsparcie infrastruktury, czy też szkolenia i promocję gospodarczą.

Wspieranie i rozwój innowacyjności to wymóg naszych czasów. Fundusze Europejskie w województwie opolskim wspierać będą także rozwój e-usług i zasobów cyfrowych dla obywateli i przedsiębiorstw, a także wdrażanie technologii cyfrowych w MŚP i administracji publicznej.

Fundusze Europejskie dla czystej energii i ochrony środowiska

Chcemy dążyć do zmniejszania zapotrzebowania na wytwarzanie energii elektrycznej i ciepła dlatego wspierane będzie zastosowanie energooszczędnych technologii, wprowadzanie, usprawnianie systemów zarządzania energią oraz przeprowadzanie termomodernizacji energetycznej budynków wraz z wymianą systemów ogrzewania na niskoemisyjne źródła ciepła, w tym również z wykorzystaniem instalacji OZE. Środki europejskie przeznaczane będą na rozwój energetyki odnawialnej poprzez m. in. budowę i rozbudowę OZE w zakresie wytwarzania i magazynowania energii elektrycznej.

Przystosowanie się do zmian klimatu i zapobieganie ryzyku związanemu z klęskami żywiołowymi i katastrofami będzie realizowane na przykład poprzez dofinansowanie projektów z zakresu mikroretencji, zakupu sprzętu do prowadzenia akcji ratowniczych, inwestycji w sieci kanalizacyjne i oczyszczalnie ścieków. Kontynuowane będzie wsparcie finansowe dla działań poprawiających funkcjonowanie gospodarki odpadami, czyli dofinansowywać będziemy dalszy rozwój systemów selektywnego zbierania odpadów.

Ponadto kontynuowane będzie wsparcie na wzmacnianie ochrony i zachowania przyrody, różnorodności biologicznej oraz zielonej infrastruktury. Możliwe do realizacji będą np. działania mające na celu ochronę i regenerację istniejących obszarów chronionych, a także działania rekultywacyjne na terenach zdegradowanych i poprzemysłowych oraz tworzenie centrów ochrony różnorodności biologicznej, centrów edukacyjnych.

Fundusze Europejskie na zrównoważony transport miejski i dostępność komunikacyjną

Chcemy stale poprawiać warunki życia mieszkańców naszego województwa, a także uwzględniać w dofinansowywanych inwestycjach aspekt środowiskowy, w tym jakość powietrza. Stawiamy na działania ukierunkowane na rozwój proekologicznych rozwiązań transportu publicznego oraz infrastruktury transportu niezmotoryzowanego.

Wsparcie z Funduszy Europejskich kierować będziemy na zakup bezemisyjnego, niskoemisyjnego taboru autobusowego oraz rozbudowę infrastruktury transportu publicznego (np. centra przesiadkowe), w tym infrastrukturę dla paliw bezemisyjnych, tj. punkty, stacje ładowania/tankowania pojazdów elektrycznych i wodorowych. Będziemy kontynuować na potrzeby regionalnych przewozów pasażerskich wsparcie wymiany taboru kolejowego na zeroemisyjny, a także prowadzić inwestycje w infrastrukturę drogową o znaczeniu regionalnym. O dofinansowanie ubiegać się będzie można na inwestycje dotyczące budowy i modernizacji infrastruktury dla ruchu niezmotoryzowanego, w tym drogi rowerowe oraz ciągi pieszo-rowerowe.

Fundusze Europejskie dla opolskiego rynku pracy i edukacji

Chcemy zapobiegać przedwczesnemu opuszczaniu rynku pracy, poprawiać warunki niektórych grup szczególnie narażonych na negatywne zjawiska wpływające na znalezienie i utrzymanie zatrudnienia. Środki przeznaczane będą na aktywizację zawodową osób pozostających bez zatrudnienia, działania na rzecz równości szans kobiet i mężczyzn na rynku pracy, czy dostosowanie pracowników, przedsiębiorstw i przedsiębiorców do zmian zachodzących na rynku pracy.

Dofinansowywane z Funduszy Europejskich będzie także wspieranie dostępu do dobrej jakości kształcenia, od wychowania przedszkolnego po wsparcie kształcenie ogólnego i zawodowego po wsparcie uczenia się przez całe życie czyli podnoszenie i zmiana kwalifikacji dla wszystkich.

Fundusze Europejskie wspierające włączenie społeczne

To podejmowanie działań skierowane zarówno do osób biernych zawodowo, jak i dotkniętych wykluczeniem społecznym polegające m. in. na aktywizacji społecznej, zawodowej, edukacyjnej i zdrowotnej. To także wspieranie integracji społecznej osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym, w tym osób najbardziej potrzebujących oraz dzieci. Możliwe do realizacji będą m. in. inwestycje w nowe, rodzinne domy dziecka i inne rodzinne formy pieczy zastępczej, działania na rzecz osób będących w kryzysie bezdomności lub innych osób doświadczających wykluczenia społecznego, (np. osób uzależnionych od substancji psychoaktywnych). Ponadto unijne środki przeznaczane będą na integrację społeczno-gospodarczą obywateli państw trzecich, w tym migrantów oraz społeczności marginalizowanych, takich jak Romowie.

Fundusze Europejskie wspierające usługi społeczne i zdrowotne oraz inwestycje społeczne

Będziemy podejmować szereg działań zmierzających do poprawy dostępności usług zdrowotnych, w tym m.in. poprzez deinstytucjonalizację opieki, zwiększanie roli podstawowej opieki zdrowotnej oraz ambulatoryjnej opieki specjalistycznej oraz wsparcie dla kadry medycznej. Realizowane będą m. in. programy profilaktyczne, usługi zdrowotne, dla zwiększenia dostępność do opieki środowiskowej w miejscu zamieszkania rozwijane będą formy opieki w najbliższym otoczeniu osób starszych.

Wśród katalogu wspieranych obszarów w ramach inwestycji społecznych dofinansowanie z Funduszy Europejskich dotyczyć będzie wsparcia dla m in.: infrastruktury przedszkoli, szkół i placówek kształcenia zawodowego i ustawicznego, infrastruktury i wyposażenia podmiotów świadczących usługi społeczne dla osób starszych i z niepełnosprawnościami, infrastruktury i wyposażenia podmiotów świadczących rodzicielstwo zastępcze zawodowe, infrastruktury i wyposażenia placówek opieki zdrowotnej.

Europejski Budżet dla Społeczeństwa Opolskiego

To kontynuacja podejmowanych dotychczas w województwie rozwiązań. Samorząd Województwa Opolskiego w ramach programu regionalnego na lata 2014-2020 zrealizował pilotażowy projekt pn. Europejski Budżet Obywatelski. Wówczas działania podejmowane w ramach tego projektu skupiały się wyłącznie na wsparciu kształcenia ustawicznego. Analiza efektów projektu dała podstawę sądzić, że należy nie tylko kontynuować wsparcie, ale co więcej, rozszerzyć je na inne sfery życia mieszkańców regionu. Dlatego przyznawane wsparcie będzie odpowiadać na zdiagnozowane oddolnie problemy, co w wymierny, bezpośrednio odczuwalny sposób wpływać będzie na poprawę jakości życia.

Fundusze Europejskie na wzmacnianie potencjałów endogenicznych

To wsparcie głównie prorozwojowej i wspólnototwórczej roli kultury i dziedzictwa kulturowego oraz turystyki, a także procesu rewitalizacji miast. Inwestycje obejmą m. in. rozwój obiektów dziedzictwa kulturowego, rozwój działalności kulturalnej i aktywności kulturalnej, obiekty/miejsca tworzące turystyczne szlaki tematyczne lub turystyczne szlaki rodzajowe (np. kajakowe, rowerowe), rewitalizację przestrzeni.

Chcesz poznać wszystkie możliwości wsparcia z Funduszy Europejskich w województwie opolskim?

Zapraszamy do skorzystania z bezpłatnych usług Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich w województwie opolskim.

Główny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Opolu (ul. Leona Powolnego 8)

- Telefony do konsultantów: 77 44 04 720, 77 44 04 721, 77 44 04 722
- Kontakt mailowy: [email protected]

Lokalny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Nysie (ul. Słowiańska 19)

Lokalny Punkt znajduje się na III piętrze, ale jest możliwość udzielania konsultacji na parterze budynku. W razie takiej potrzeby prosimy o wcześniejszy kontakt telefoniczny lub mailowy z pracownikami Punktu w celu ustalenia szczegółów wizyty.
- Telefony do konsultantów: 77 448 99 63, 77 448 25 86
- Kontakt mailowy: [email protected]

Zapraszamy także na stronę www.funduszeue.opolskie.pl oraz do obserwowania profilu Europejskie Opolskie w social mediach. W miejscach tych publikowane są m.in. ważne informacje dla chętnych do skorzystania ze wsparcia z Funduszy Europejskich, zapowiedzi organizowanych bezpłatnych szkoleń lub zaproszenia do wydarzeń organizowanych nie tylko dla beneficjentów środków unijnych, ale także dla mieszkańców naszego województwa.

Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego oraz środków budżetu województwa opolskiego w ramach pomocy technicznej Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014-2020

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska