Gala ludzi kultury województwa opolskiego. W Teatrze Kochanowskiego marszałek regionu nagrodził najlepszych animatorów i twórców

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
20 nagrodzonych animatorów i twórców kultury, 19 wyróżnionych, 4 nagrody specjalne i 8 wyjątkowych wydarzeń muzealnych - to plon minionego roku w regionalnej kulturze. Marszałek województwa uhonorował osoby zajmujące się działalnością kulturalną społecznie lub zawodowo, za istotne osiągnięcia w tej dziedzinie.

- W województwie opolskim kultura jest wielowymiarowa. To jest słowo, piosenka, muzyka, twórczość teatralna, filmowa, fotografia. Staramy się w obszarach kultury, sportu, turystyki, pokazywać osoby, które je tworzą. Artyści potrzebują odbiorców, którzy zaakceptują ich działalność. Nagradzając osoby wyjątkowe, docenia się ich dorobek, dotychczasową twórczość i działalność dla regionu – mówił marszałek Andrzej Buła podczas poniedziałkowej gali w Teatrze Kochanowskiego.

Nagroda specjalna dla animatorów i twórców kultury (przyznawana za całokształt działalności).

W tym roku otrzymali ją:

 • Ks. prof. dr hab. Piotr Paweł Maniurka - twórca i wieloletni dyrektor Muzeum Diecezjalnego Opolu, które uczynił jedną z najważniejszych placówek miasta i regionu; opiekun licznych śląskich budowli zabytkowych i dzieł sztuki kościelnej, które zachowały się na Śląsku Opolskim. Jest autorem licznych publikacji i artykułów, laureatem Nagrody Marszałka Województwa Opolskiego dla Animatorów i Twórców Kultury (2012) oraz Nagrody Karola Miarki (2018).
 • Ryszard Łabus - fotograf i operator kamery, przez lata związany z opolskim radiem i telewizją. Jego pasją jest fotografia, stworzył olbrzymią kolekcję zdjęć dokumentujących najnowszą historię Opola. Wśród nich należy wyróżnić zwłaszcza zdjęcia pochodzące z lat 70. i 80., ukazujące Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki. Dwa i pół tysiąca swoich zdjęć przekazał za darmo do Muzeum Polskiej Piosenki. Jego pierwsze zdjęcia z powodzi w Głuchołazach trafiły do Telewizji CNN, podobnie jak zdjęcia z pożaru lasu z Kuźni Raciborskiej (1992 r.)
 • Różą Zgorzelska - społecznik, radna z Głogówka, inicjatorka i organizatorka wielu cyklicznych imprez kulturalnych. Pomysłodawczyni „Muzeum Farska Stodoła" Współautorka i wydawca książek: „W śląskim domu i zagrodzie", „Śląski tygiel kulinarny", „Spojrzenie przez gardinkę. Wielokulturowość Górnego Śląska na przykładzie Ziemi Prudnickiej i Głubczyckiej", których tematyka ściśle związana jest z dziejami mieszkańców i wsi Biedrzychowice.
 • Józef Kaniowski - ceniony nauczyciel z Głubczyc. W swojej 44-letniej karierze zawodowej pracował —jako jeden z nielicznych nauczycieli na wszystkich szczeblach edukacji, w przedszkolu, szkole podstawowej, gimnazjum i liceum ogólnokształcącym. Obecnie uczy muzyki w podstawówce i pracuje w ośrodku kultury. Jest autorem książki pt. „Śpiewnik Rodzinny". Podczas swojej wieloletniej działalności zrealizował 65 autorskich programów artystycznych.

Nagrody Marszałka dla Animatorów i Twórców Kultury

 • Beata Kupiec - pracuje w Domu Kultury w Dobrodzieniu, gdzie prowadzi zajęcia dla dzieci i dorosłych. Z jej inicjatywy powstała stolarnia i pracownia ceramiczna. Własnymi silami wyremontowała nieużywane pomieszczenia, stworzyła w nich niezwykły klimat, malując wzór opolski na ścianach. Przygotowuje scenografie do wszelkich działań artystycznych domu kultury, organizuje jarmarki i festiwale związane z rękodziełem, organizuje wystawy i spotkania z nietuzinkowymi ludźmi, wydobywa talent z osób, które często w siebie nie wierzą, a przy niej rozwijają skrzydła.
 • Jacek Kaczor - organizował Festival Off Opole, współtworzył wiele filmów w ramach serialu „Opole miasto legend i tajemnic: pokazujących życie osady, grodu, miasta Opola na przestrzeni ponad 1000 lat. Organizował i współorganizował liczne wydarzenia kulturalne, tworzył oprawy wizualne do najważniejszych wydarzeń z życia miasta i województwa. W 2021 r. współtworzył niezwykły film „Opole na weekend” (ponad 80 tys. wyświetleń). Z pasją angażuje się w różne działania o charakterze charytatywnym.
 • Arkadiusz Bronowicki - twórca klubowego muzeum retro komputerów, gier i demosceny. Swoją pasją do retro komputerów postanowił podzielić się z innymi i najpierw założył stowarzyszenie, a od jakiegoś czasu na placu Sebastiana w każdy weekend nieodpłatnie zaprasza do muzeum. Można nie tylko zobaczyć komputery, ale i na nich zagrać. Cały czas poszerza kolekcję.
 • Sebastian Ruszała - twórca profilu na facebooku „Kocham Opole i Opolskie”, przybliżające historię regionu, pokazujące archiwalne zdjęcia, odnalezione przez twórcę artefakty (niektóre zakupione na giełdach staroci). Autor artykułów poświęconych np. postaciom ze świata nauki, wywodzących się z naszego regionu. Współautor wystaw organizowanych m.in. przez Archiwum Państwowe w Opolu.
 • Andrzej Skiba - współorganizator i prowadzący Jarmarku Franciszkańskiego oraz siedmiu edycji Orszaku Trzech Króli. Działa na rzecz dzieci, młodzieży i dorosłych (spektakle teatralne, prowadzenie imprez kulturalnych ). Współtwórca projektu filmowego pt. Nierozpoznani w MDK w Opolu; prowadzi w MDK zajęcia z emisji głosu dla młodzieży i dorosłych, plenery malarskie „Opole kredką malowane" , cykliczne spotkania artystyczne pt. „Pokolenia poetów".
 • Andrzej Mikosza - aktor w Opolskim Teatrze Lalki i Aktora, przez 40 lat pracy artystycznej stworzył mnóstwo arcyciekawych i pasjonujących kreacji aktorskich, którymi potrafił widzów wzruszyć, rozbawić i zaintrygować. Kiedy teatr byt zamknięty podczas pandemii opracował i zrealizował cykl filmików oparty na polskich baśniach, bajkach i legendach „Dziadkowe bajanie". Uwielbia pracę z dziećmi i młodzieżą. Prowadzi dla dzieci i młodzieży lekcje teatralne swojego autorstwa.
 • Agnieszka Włoch - reżyserka teatralna, pedagożka, wykładowczyni akademicka, animatorka kultury. Zawodowo związana jest z Młodzieżowym Domem Kultury w Opolu i Uniwersytetem Opolskim. Zajmuje się twórczością i edukacją teatralną, jest jurorką na festiwalach teatralnych, koordynatorką licznych inicjatyw edukacyjno-artystycznych dla dzieci, młodzieży, dorosłych. Prowadzi warsztaty teatralne w kraju i za granicą. Od 25 lat inicjuje i organizuje szereg działań artystycznych w mieście i województwie.
 • Jacek Hornik - muzyk, saksofonista, pedagog; od 1995 prowadzi klasę saksofonu w PSM I i II st. w Opolu i w Krapkowicach. Pod jego kierunkiem powstały i działają w tych szkołach big-bandy, z którymi koncertował w wielu europejskich krajach, a także odbył tournée po USA i Meksyku. Jako instrumentalista był związany z teatrami w Opolu, Chorzowie - Teatr Rozrywki, Gliwicach – Gliwicki Teatr Muzyczny. Obecnie jest muzykiem zespołów: Saxesfull Plus (kwartet saksofonowy),Take Style (zespół jazzowy), OPO Puma Jazz Quartet. Współpracuje z Filharmonią Opolską i nowo powstałym BBUO Big-bandem Uniwersytetu Opolskiego.
 • Artur Kansy-Budzicz - animator kultury oraz instruktor gry na fortepianie i akordeonie od ponad 20 lat, założyciel „Studia instrumentalnego" w Łubniańskim Ośrodku Kultury, dbający o wszechstronny rozwój muzyczny dzieci i młodzieży. Podstawą jego działalności animacyjnej jest indywidualne podejście do rozwoju młodych artystów-muzyków, polegające na doborze repertuaru z różnorodnych stylów i gatunków muzycznych, ale także form wyrazu muzycznego. Ponadto jako pracownik samorządowy włącza się w realizację projektów społecznokulturalnych, realizowanych przez gminę Popielów i Samorządowe Centrum Kultury, Turystyki i Rekreacji w Popielowie, wykorzystując swoje umiejętności i wiedzę muzyczną
 • Janusz Sawicz - artysta , mistrz sztuki kowalskiej; od 2007 roku związany jest Prószkowem i prószkowskim Muzeum Kowalstwa. Prowadzi liczne warsztaty, spotkania oraz lekcje pokazowe i prelekcje dotyczące ginącego rzemiosła kowalstwa. W ramach oferty zajęć Ośrodka Kultury i Sportu w Prószkowie pełni również funkcję „kustosza" Muzeum Kowalstwa ulokowanego w zabytkowym budynku prószkowskiej kuźni, która jednocześnie stanowi jego pracownię.
 • Józef Tomasz Juros - prezes Stowarzyszenia „Doliny Małej Panwi” od lat promującego historię regionu. Organizuje m.in. wykłady, spotkania autorskie i konferencje. Stowarzyszenie prowadzi także Muzeum Hutnictwa Doliny Małej Panwi w Ozimku.
 • Ewa Maria Sikorska - od 15 lat organizuje festiwal tanga w Brzegu. Uczestniczą w nim pasjonaci tanga oraz profesjonaliści z całego świata, również Argentyny.
 • Ryszard Makowiecki - od wielu lat angażuje się w gromadzenie i ratowanie cennych eksponatów sztuki sakralnej. Duży wysiłek wkłada w rewitalizację zabytków architektury, często przeznaczając na to prywatne środki. Założone przez niego Muzeum Sztuki Sakralnej w Ligocie Dolnej (największe prywatne muzeum o tej tematyce) zdobyło w 2018 r. wyróżnienie w konkursie Opolska Marka w kategorii promocja regionu za „unikatową kolekcję zabytków sakralnych", a w 2019 roku Certyfikat OROT Najlepszy Produkt Turystyczny Województwa Opolskiego.
 • Oksana Walkowiak - choreograf, instruktor tańca jazzowego, klasycznego i współczesnego. Od 10 lat związana jest z Centrum Kultury w Kluczborku, gdzie prowadzi dziewięć grup tanecznych. Upowszechnia wśród mieszkańców powiatu kluczborskiego chęć aktywnego spędzania czasu. Regularnie prowadzi zajęcia połączone z profesjonalnym przygotowaniem choreografii dla solistek, formacji i mini formacji, które odnoszą liczne sukcesy na konkursach i festiwalach w całej Polsce.
 • Daniela Długosz-Penca - od 50 lat tworzy poezję, animuje środowiska literackie, inspiruje kolejne pokolenia ludzi, którzy w sposób szczególny umiłowali słowo i poezję. Aktywnie uczestniczy w życiu kulturalnym i społecznym ziemi prudnickiej. Jej poezja jest ściśle związana z tożsamością małej ojczyzny.
 • Rafał Magosz - muzyk, stworzył Bialską Orkiestrę Dętą, która jest wizytówką gminy Biała. Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Walcach. Orkiestra Reprezentacyjna Euroregionu Pradziad to jego pomysł na stworzenie międzynarodowej, transgranicznej orkiestry połączonej z Bialskiej Orkiestry Dętej oraz Orkiestry Zakladni umelecka śkola Jesenik z Republiki Czeskiej.
 • Ewa Pawęska - instruktor ds. kultury w Wiejskim Domu Kultury w Pilszczu. Podejmuje działania wybiegające poza zakres obowiązków zawodowych angażując się w różnego rodzaju przedsięwzięcia i projekty aktywizujące lokalne społeczeństwo. Współpracuje z liderami lokalnych organizacji: Koło Gospodyń Wiejskich, Rada Sołecka, Ochotnicza Straż Pożarna w Pilszczu, LZS „Płomień Pilszcz", Koło Emerytów Rencistów i Inwalidów „Magnolia", Rada Parafialna. Pomimo nabycia praw emerytalnych wciąż aktywnie angażuje się w prowadzenie Wiejskiego Domu Kultury, biblioteki, organizuje spotkania z seniorami, włącza się w organizację przedsięwzięć lokalnych stowarzyszeń i instytucji, m.in. Szkoły Podstawowej w Pilszczu.
 • Anna Dudziak - kierownik terapii zajęciowej w Specjalistycznym Szpitalu w Branicach. Promotorka prezentowania prac pacjentów szpitala na terenie województwa opolskiego, w tym pozyskiwania dodatkowych pieniędzy na wzbogacanie oferty terapeutycznej dla chorych, realizowanej w pracowniach szpitala. Pomysłodawczyni zasiania pola lawendowego przy szpitalu psychiatrycznym w Branicach, z którego zbiory wykorzystywane są w zajęciach terapeutycznych pacjentów.
 • Arkadiusz Oleksak - od wielu lat wspiera Polaków na Kresach wschodnich. Jest ambasadorem Opolszczyzny we Lwowie i na Huculszczyźnie. Z jego inicjatywy w Jaremczy powstała klasa języka polskiego, którą od wielu lat nieustannie zabezpiecza w podręczniki i pomoce naukowe. Pierwsi absolwenci tej klasy ukończyli już studia polonistyczne. Oddany pracownik Namysłowskiego Ośrodka Kultury. Jest pomysłodawcą i współorganizatorem wielu ciekawych wydarzeń kulturalnych związanych z promocją oraz historią miasta. Jest również przewodnikiem wycieczek po Namysłowie oraz jego zabytkach.
 • Jan Koloczek - malarz, rzeźbiarz; najwybitniejszy przedstawiciel nurtu nieprofesjonalnego w woj. opolskim. Nazywany bywa nyskim Nikiforem. W ciągu 30 lat działalności stworzył własne niepowtarzalny styl – uwagę przykuwa wielobarwna, intensywna polichromia, dynamika oraz symbolika. Jego prace znajdują się w zbiorach Muzeum w Prudniku, Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu, Wielkopolskim Parku Etnograficznym w Dziekanowicach i Muzeum Polskiej Sztuki Ludowej w Otrębusach.

Wyróżnienia dla Animatorów i Twórców Kultury otrzymali:

 • Anna Konik,
 • Krystyna Przezdzienk-Grzybek,
 • Justyna Sikora,
 • Anna Weigel,
 • Gabriela Księżyk,
 • Agnieszka Jarocka,
 • Jan Konopka,
 • Katarzyna Krawczyk,
 • Maria Sikora,
 • Marek Pyzowski,
 • Janusz Żyłka,
 • Gizela Szendzielorz,
 • Ewa Leonarda Zgadzaj-Martyniuk,
 • Przemysław Szypotra,
 • Waldemar Jocher,
 • Natalia Rygiel,
 • Dominik Wąsik,
 • Ryszard Radomiński,
 • Daniel Podobiński.

Wyróżnienie specjalnej otrzymał Jakub Dubik, wiolonczelista znany z duetu Cello Brothers oraz organizator Banku Talentów.

Wydarzenia Muzealne 2021

 • Muzeum w Praszce - wystawa „W setną rocznicę III powstania śląskiego"
 • Muzeum Wsi Opolskiej - wystawa „Sąsiedzi. Od narodzin aż po śmierć. Fotografie Franciszka Lepicha z Oleszki”
 • Centralne Muzeum Jeńców Wojennych - ekspozycja edukacyjna „Miejsce z blizną"
 • Muzeum im. Jana Dzierżona w Kluczborku - projekt „Otwierają Muzea...O!twórz się na sztukę".
 • Muzeum Śląska Opolskiego - „Muzeum w podróży" – mobilny projekt edukacyjny
 • Muzeum Regionalne w Dobrodzieniu – seria "Zeszyty Dobrodzieńskie"
 • Muzeum Ziemi Kozielskiej - czasopismo „Z Zamkowego Wzgórza: Zeszyty Muzealne Muzeum Ziemi Kozielskiej w Kędzierzynie – Koźlu”
 • Muzeum Śląska Opolskiego - publikacja „Maria Bujakowa. Rzeczy piękne, Opole 2021"
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

NaM - Podlaskie ligawki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska