Gala ludzi kultury województwa opolskiego. W Teatrze Kochanowskiego marszałek regionu nagrodził najlepszych animatorów i twórców

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
20 nagrodzonych animatorów i twórców kultury, 19 wyróżnionych, 4 nagrody specjalne i 8 wyjątkowych wydarzeń muzealnych - to plon minionego roku w regionalnej kulturze. Marszałek województwa uhonorował osoby zajmujące się działalnością kulturalną społecznie lub zawodowo, za istotne osiągnięcia w tej dziedzinie.

- W województwie opolskim kultura jest wielowymiarowa. To jest słowo, piosenka, muzyka, twórczość teatralna, filmowa, fotografia. Staramy się w obszarach kultury, sportu, turystyki, pokazywać osoby, które je tworzą. Artyści potrzebują odbiorców, którzy zaakceptują ich działalność. Nagradzając osoby wyjątkowe, docenia się ich dorobek, dotychczasową twórczość i działalność dla regionu – mówił marszałek Andrzej Buła podczas poniedziałkowej gali w Teatrze Kochanowskiego.

Nagroda specjalna dla animatorów i twórców kultury (przyznawana za całokształt działalności).

W tym roku otrzymali ją:

 • Ks. prof. dr hab. Piotr Paweł Maniurka - twórca i wieloletni dyrektor Muzeum Diecezjalnego Opolu, które uczynił jedną z najważniejszych placówek miasta i regionu; opiekun licznych śląskich budowli zabytkowych i dzieł sztuki kościelnej, które zachowały się na Śląsku Opolskim. Jest autorem licznych publikacji i artykułów, laureatem Nagrody Marszałka Województwa Opolskiego dla Animatorów i Twórców Kultury (2012) oraz Nagrody Karola Miarki (2018).
 • Ryszard Łabus - fotograf i operator kamery, przez lata związany z opolskim radiem i telewizją. Jego pasją jest fotografia, stworzył olbrzymią kolekcję zdjęć dokumentujących najnowszą historię Opola. Wśród nich należy wyróżnić zwłaszcza zdjęcia pochodzące z lat 70. i 80., ukazujące Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki. Dwa i pół tysiąca swoich zdjęć przekazał za darmo do Muzeum Polskiej Piosenki. Jego pierwsze zdjęcia z powodzi w Głuchołazach trafiły do Telewizji CNN, podobnie jak zdjęcia z pożaru lasu z Kuźni Raciborskiej (1992 r.)
 • Różą Zgorzelska - społecznik, radna z Głogówka, inicjatorka i organizatorka wielu cyklicznych imprez kulturalnych. Pomysłodawczyni „Muzeum Farska Stodoła" Współautorka i wydawca książek: „W śląskim domu i zagrodzie", „Śląski tygiel kulinarny", „Spojrzenie przez gardinkę. Wielokulturowość Górnego Śląska na przykładzie Ziemi Prudnickiej i Głubczyckiej", których tematyka ściśle związana jest z dziejami mieszkańców i wsi Biedrzychowice.
 • Józef Kaniowski - ceniony nauczyciel z Głubczyc. W swojej 44-letniej karierze zawodowej pracował —jako jeden z nielicznych nauczycieli na wszystkich szczeblach edukacji, w przedszkolu, szkole podstawowej, gimnazjum i liceum ogólnokształcącym. Obecnie uczy muzyki w podstawówce i pracuje w ośrodku kultury. Jest autorem książki pt. „Śpiewnik Rodzinny". Podczas swojej wieloletniej działalności zrealizował 65 autorskich programów artystycznych.

Nagrody Marszałka dla Animatorów i Twórców Kultury

 • Beata Kupiec - pracuje w Domu Kultury w Dobrodzieniu, gdzie prowadzi zajęcia dla dzieci i dorosłych. Z jej inicjatywy powstała stolarnia i pracownia ceramiczna. Własnymi silami wyremontowała nieużywane pomieszczenia, stworzyła w nich niezwykły klimat, malując wzór opolski na ścianach. Przygotowuje scenografie do wszelkich działań artystycznych domu kultury, organizuje jarmarki i festiwale związane z rękodziełem, organizuje wystawy i spotkania z nietuzinkowymi ludźmi, wydobywa talent z osób, które często w siebie nie wierzą, a przy niej rozwijają skrzydła.
 • Jacek Kaczor - organizował Festival Off Opole, współtworzył wiele filmów w ramach serialu „Opole miasto legend i tajemnic: pokazujących życie osady, grodu, miasta Opola na przestrzeni ponad 1000 lat. Organizował i współorganizował liczne wydarzenia kulturalne, tworzył oprawy wizualne do najważniejszych wydarzeń z życia miasta i województwa. W 2021 r. współtworzył niezwykły film „Opole na weekend” (ponad 80 tys. wyświetleń). Z pasją angażuje się w różne działania o charakterze charytatywnym.
 • Arkadiusz Bronowicki - twórca klubowego muzeum retro komputerów, gier i demosceny. Swoją pasją do retro komputerów postanowił podzielić się z innymi i najpierw założył stowarzyszenie, a od jakiegoś czasu na placu Sebastiana w każdy weekend nieodpłatnie zaprasza do muzeum. Można nie tylko zobaczyć komputery, ale i na nich zagrać. Cały czas poszerza kolekcję.
 • Sebastian Ruszała - twórca profilu na facebooku „Kocham Opole i Opolskie”, przybliżające historię regionu, pokazujące archiwalne zdjęcia, odnalezione przez twórcę artefakty (niektóre zakupione na giełdach staroci). Autor artykułów poświęconych np. postaciom ze świata nauki, wywodzących się z naszego regionu. Współautor wystaw organizowanych m.in. przez Archiwum Państwowe w Opolu.
 • Andrzej Skiba - współorganizator i prowadzący Jarmarku Franciszkańskiego oraz siedmiu edycji Orszaku Trzech Króli. Działa na rzecz dzieci, młodzieży i dorosłych (spektakle teatralne, prowadzenie imprez kulturalnych ). Współtwórca projektu filmowego pt. Nierozpoznani w MDK w Opolu; prowadzi w MDK zajęcia z emisji głosu dla młodzieży i dorosłych, plenery malarskie „Opole kredką malowane" , cykliczne spotkania artystyczne pt. „Pokolenia poetów".
 • Andrzej Mikosza - aktor w Opolskim Teatrze Lalki i Aktora, przez 40 lat pracy artystycznej stworzył mnóstwo arcyciekawych i pasjonujących kreacji aktorskich, którymi potrafił widzów wzruszyć, rozbawić i zaintrygować. Kiedy teatr byt zamknięty podczas pandemii opracował i zrealizował cykl filmików oparty na polskich baśniach, bajkach i legendach „Dziadkowe bajanie". Uwielbia pracę z dziećmi i młodzieżą. Prowadzi dla dzieci i młodzieży lekcje teatralne swojego autorstwa.
 • Agnieszka Włoch - reżyserka teatralna, pedagożka, wykładowczyni akademicka, animatorka kultury. Zawodowo związana jest z Młodzieżowym Domem Kultury w Opolu i Uniwersytetem Opolskim. Zajmuje się twórczością i edukacją teatralną, jest jurorką na festiwalach teatralnych, koordynatorką licznych inicjatyw edukacyjno-artystycznych dla dzieci, młodzieży, dorosłych. Prowadzi warsztaty teatralne w kraju i za granicą. Od 25 lat inicjuje i organizuje szereg działań artystycznych w mieście i województwie.
 • Jacek Hornik - muzyk, saksofonista, pedagog; od 1995 prowadzi klasę saksofonu w PSM I i II st. w Opolu i w Krapkowicach. Pod jego kierunkiem powstały i działają w tych szkołach big-bandy, z którymi koncertował w wielu europejskich krajach, a także odbył tournée po USA i Meksyku. Jako instrumentalista był związany z teatrami w Opolu, Chorzowie - Teatr Rozrywki, Gliwicach – Gliwicki Teatr Muzyczny. Obecnie jest muzykiem zespołów: Saxesfull Plus (kwartet saksofonowy),Take Style (zespół jazzowy), OPO Puma Jazz Quartet. Współpracuje z Filharmonią Opolską i nowo powstałym BBUO Big-bandem Uniwersytetu Opolskiego.
 • Artur Kansy-Budzicz - animator kultury oraz instruktor gry na fortepianie i akordeonie od ponad 20 lat, założyciel „Studia instrumentalnego" w Łubniańskim Ośrodku Kultury, dbający o wszechstronny rozwój muzyczny dzieci i młodzieży. Podstawą jego działalności animacyjnej jest indywidualne podejście do rozwoju młodych artystów-muzyków, polegające na doborze repertuaru z różnorodnych stylów i gatunków muzycznych, ale także form wyrazu muzycznego. Ponadto jako pracownik samorządowy włącza się w realizację projektów społecznokulturalnych, realizowanych przez gminę Popielów i Samorządowe Centrum Kultury, Turystyki i Rekreacji w Popielowie, wykorzystując swoje umiejętności i wiedzę muzyczną
 • Janusz Sawicz - artysta , mistrz sztuki kowalskiej; od 2007 roku związany jest Prószkowem i prószkowskim Muzeum Kowalstwa. Prowadzi liczne warsztaty, spotkania oraz lekcje pokazowe i prelekcje dotyczące ginącego rzemiosła kowalstwa. W ramach oferty zajęć Ośrodka Kultury i Sportu w Prószkowie pełni również funkcję „kustosza" Muzeum Kowalstwa ulokowanego w zabytkowym budynku prószkowskiej kuźni, która jednocześnie stanowi jego pracownię.
 • Józef Tomasz Juros - prezes Stowarzyszenia „Doliny Małej Panwi” od lat promującego historię regionu. Organizuje m.in. wykłady, spotkania autorskie i konferencje. Stowarzyszenie prowadzi także Muzeum Hutnictwa Doliny Małej Panwi w Ozimku.
 • Ewa Maria Sikorska - od 15 lat organizuje festiwal tanga w Brzegu. Uczestniczą w nim pasjonaci tanga oraz profesjonaliści z całego świata, również Argentyny.
 • Ryszard Makowiecki - od wielu lat angażuje się w gromadzenie i ratowanie cennych eksponatów sztuki sakralnej. Duży wysiłek wkłada w rewitalizację zabytków architektury, często przeznaczając na to prywatne środki. Założone przez niego Muzeum Sztuki Sakralnej w Ligocie Dolnej (największe prywatne muzeum o tej tematyce) zdobyło w 2018 r. wyróżnienie w konkursie Opolska Marka w kategorii promocja regionu za „unikatową kolekcję zabytków sakralnych", a w 2019 roku Certyfikat OROT Najlepszy Produkt Turystyczny Województwa Opolskiego.
 • Oksana Walkowiak - choreograf, instruktor tańca jazzowego, klasycznego i współczesnego. Od 10 lat związana jest z Centrum Kultury w Kluczborku, gdzie prowadzi dziewięć grup tanecznych. Upowszechnia wśród mieszkańców powiatu kluczborskiego chęć aktywnego spędzania czasu. Regularnie prowadzi zajęcia połączone z profesjonalnym przygotowaniem choreografii dla solistek, formacji i mini formacji, które odnoszą liczne sukcesy na konkursach i festiwalach w całej Polsce.
 • Daniela Długosz-Penca - od 50 lat tworzy poezję, animuje środowiska literackie, inspiruje kolejne pokolenia ludzi, którzy w sposób szczególny umiłowali słowo i poezję. Aktywnie uczestniczy w życiu kulturalnym i społecznym ziemi prudnickiej. Jej poezja jest ściśle związana z tożsamością małej ojczyzny.
 • Rafał Magosz - muzyk, stworzył Bialską Orkiestrę Dętą, która jest wizytówką gminy Biała. Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Walcach. Orkiestra Reprezentacyjna Euroregionu Pradziad to jego pomysł na stworzenie międzynarodowej, transgranicznej orkiestry połączonej z Bialskiej Orkiestry Dętej oraz Orkiestry Zakladni umelecka śkola Jesenik z Republiki Czeskiej.
 • Ewa Pawęska - instruktor ds. kultury w Wiejskim Domu Kultury w Pilszczu. Podejmuje działania wybiegające poza zakres obowiązków zawodowych angażując się w różnego rodzaju przedsięwzięcia i projekty aktywizujące lokalne społeczeństwo. Współpracuje z liderami lokalnych organizacji: Koło Gospodyń Wiejskich, Rada Sołecka, Ochotnicza Straż Pożarna w Pilszczu, LZS „Płomień Pilszcz", Koło Emerytów Rencistów i Inwalidów „Magnolia", Rada Parafialna. Pomimo nabycia praw emerytalnych wciąż aktywnie angażuje się w prowadzenie Wiejskiego Domu Kultury, biblioteki, organizuje spotkania z seniorami, włącza się w organizację przedsięwzięć lokalnych stowarzyszeń i instytucji, m.in. Szkoły Podstawowej w Pilszczu.
 • Anna Dudziak - kierownik terapii zajęciowej w Specjalistycznym Szpitalu w Branicach. Promotorka prezentowania prac pacjentów szpitala na terenie województwa opolskiego, w tym pozyskiwania dodatkowych pieniędzy na wzbogacanie oferty terapeutycznej dla chorych, realizowanej w pracowniach szpitala. Pomysłodawczyni zasiania pola lawendowego przy szpitalu psychiatrycznym w Branicach, z którego zbiory wykorzystywane są w zajęciach terapeutycznych pacjentów.
 • Arkadiusz Oleksak - od wielu lat wspiera Polaków na Kresach wschodnich. Jest ambasadorem Opolszczyzny we Lwowie i na Huculszczyźnie. Z jego inicjatywy w Jaremczy powstała klasa języka polskiego, którą od wielu lat nieustannie zabezpiecza w podręczniki i pomoce naukowe. Pierwsi absolwenci tej klasy ukończyli już studia polonistyczne. Oddany pracownik Namysłowskiego Ośrodka Kultury. Jest pomysłodawcą i współorganizatorem wielu ciekawych wydarzeń kulturalnych związanych z promocją oraz historią miasta. Jest również przewodnikiem wycieczek po Namysłowie oraz jego zabytkach.
 • Jan Koloczek - malarz, rzeźbiarz; najwybitniejszy przedstawiciel nurtu nieprofesjonalnego w woj. opolskim. Nazywany bywa nyskim Nikiforem. W ciągu 30 lat działalności stworzył własne niepowtarzalny styl – uwagę przykuwa wielobarwna, intensywna polichromia, dynamika oraz symbolika. Jego prace znajdują się w zbiorach Muzeum w Prudniku, Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu, Wielkopolskim Parku Etnograficznym w Dziekanowicach i Muzeum Polskiej Sztuki Ludowej w Otrębusach.

Wyróżnienia dla Animatorów i Twórców Kultury otrzymali:

 • Anna Konik,
 • Krystyna Przezdzienk-Grzybek,
 • Justyna Sikora,
 • Anna Weigel,
 • Gabriela Księżyk,
 • Agnieszka Jarocka,
 • Jan Konopka,
 • Katarzyna Krawczyk,
 • Maria Sikora,
 • Marek Pyzowski,
 • Janusz Żyłka,
 • Gizela Szendzielorz,
 • Ewa Leonarda Zgadzaj-Martyniuk,
 • Przemysław Szypotra,
 • Waldemar Jocher,
 • Natalia Rygiel,
 • Dominik Wąsik,
 • Ryszard Radomiński,
 • Daniel Podobiński.

Wyróżnienie specjalnej otrzymał Jakub Dubik, wiolonczelista znany z duetu Cello Brothers oraz organizator Banku Talentów.

Wydarzenia Muzealne 2021

 • Muzeum w Praszce - wystawa „W setną rocznicę III powstania śląskiego"
 • Muzeum Wsi Opolskiej - wystawa „Sąsiedzi. Od narodzin aż po śmierć. Fotografie Franciszka Lepicha z Oleszki”
 • Centralne Muzeum Jeńców Wojennych - ekspozycja edukacyjna „Miejsce z blizną"
 • Muzeum im. Jana Dzierżona w Kluczborku - projekt „Otwierają Muzea...O!twórz się na sztukę".
 • Muzeum Śląska Opolskiego - „Muzeum w podróży" – mobilny projekt edukacyjny
 • Muzeum Regionalne w Dobrodzieniu – seria "Zeszyty Dobrodzieńskie"
 • Muzeum Ziemi Kozielskiej - czasopismo „Z Zamkowego Wzgórza: Zeszyty Muzealne Muzeum Ziemi Kozielskiej w Kędzierzynie – Koźlu”
 • Muzeum Śląska Opolskiego - publikacja „Maria Bujakowa. Rzeczy piękne, Opole 2021"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

kup najtaniej

Sony

Sony Xr-55X90S

4 249,00 zł

kup najtaniej

Samsung

Samsung QE75Q77B

6 495,00 zł

kup najtaniej

Samsung

Samsung UE50AU7192

1 999,00 zł

kup najtaniej

Sony

Sony KD-32W800

1 359,00 zł

kup najtaniej

Thomson

Thomson 43UG6300

1 170,00 zł

kup najtaniej

Philips

PHILIPS 65PUS7556

2 577,99 zł
Materiały promocyjne partnera

Z Gwiazdami - Marcin Możdżonek - zajawka

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska
Dodaj ogłoszenie