Gdy firma łamie prawo, zgłoś to Państwowej Inspekcji Pracy

(jotel)
Roman Zemanek, ekspert Państwowej Inspekcji Pracy w Opolu. (fot. archiwum)
Roman Zemanek, ekspert Państwowej Inspekcji Pracy w Opolu. (fot. archiwum)
Na pytania odpowiada Roman Zemanek, ekspert z Państowej Inspekcji Pracy w Opolu.

Opolanin: Pracuję w handlu, codziennie po 9 godzin. Niezależnie od tego, pracuję też w co drugą sobotę, także po 9 godzin. Czy jest to zgodne z prawem? Jakie powinienem dostawać wynagrodzenie?

Zobacz: Prawo pracy. Zwolnienie z powodu braku zaufania

Taka organizacja czasu pracy jest niezgodna z przepisami. Nie ma odrębnych przepisów o czasie pracy dla handlu, toteż odpowiednie zastosowanie będą tu miały przepisy działu VI Kodeksu pracy. Stanowią one, że w Polsce obowiązuje przeciętnie 5-dniowy i 40-godzinny tydzień pracy.

Codziennie pracuje pan w godzinach nadliczbowych, a za pracę w tzw. wolne soboty nie otrzymuje pan dnia wolnego. W tej sytuacji przysługuje panu, oprócz normalnego wynagrodzenia za pracę wynikającego z umowy, także prawo do odrębnego wynagrodzenia za godziny nadliczbowe wraz z dodatkiem:

  • 50 proc. za przekroczenie dobowego czasu pracy w zwykłych dniówkach roboczych,
  • 100 proc. za przekroczenie średniotygodniowego czasu pracy.

Roszczeń z tego tytułu można dochodzić do 3 lat wstecz, w tym także odsetek ustawowych liczonych indywidualnie od każdej daty wypłaty wynagrodzenia za dany miesiąc. Niezależnie od tego, w związku z tak poważnym naruszeniem prawa pracy, które stanowi wykroczenie, może Pan wystąpić z wnioskiem do Państwowej Inspekcji Pracy o podjęcie czynności kontrolnych.

Mieszkaniec Zdzieszowic: W grudniu odchodzę na emeryturę. Obecnie pracuję u dwóch różnych pracodawców i u obydwóch rozwiążę umowę z dniem nabycia uprawnień emerytalnych. Jaka przysługuje mi odprawa emerytalna i czy powinni mi ją wypłacić obydwaj pracodawcy?

Kwestie uprawnień do odprawy emerytalnej reguluje art. 92(1) Kodeksu pracy. Ustala on, że każdy pracownik odchodzący na emeryturę powinien otrzymać odprawę w wysokości co najmniej jednomiesięcznego wynagrodzenia. Przepisy wewnętrzne obowiązujące u danego pracodawcy mogą przewidywać wyższe odprawy.

Odprawę taką wypłaca się z datą ustania stosunku pracy. W razie jej niewypłacenia w tym terminie, pracownik może dochodzić odsetek ustawowych.

Ze względu na fakt, że pana stosunek pracy ulegnie rozwiązaniu w określonych okolicznościach jednocześnie u obu pracodawców, zarówno jeden jak i drugi winni wypłacić panu stosowną odprawę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska