Gmina Jemielnica walczy o pieniądze dla pocysterskiego klasztoru

fot. R. Dimitrow (archiwum)
Gmina chce pozyskać 2,5 mln złotych na budowę infrastruktury wokół klasztoru.
Gmina chce pozyskać 2,5 mln złotych na budowę infrastruktury wokół klasztoru. fot. R. Dimitrow (archiwum)
Dzięki unijnej dotacji, pocysterski kościół ma szansę, by stać się atrakcją turystyczną. Gminni włodarze podpisali wczoraj porozumienie w sprawie przystąpienia Jemielnicy do projektu "Południowo-Zachodni Szlak Cysterski".

Pod lupą

Pod lupą

Cystersi to katolicki zakon, założony we Francji, który dotarł do Jemielnicy w XIII wieku. Mnisi słynęli z prostego, ubogiego życia. Ich klasztory były samowystarczalne. Bracia potrafili dobrze gospodarować nawet najgorszej jakości ziemią. Cystersi zniknęli z Jemielnicy w XIX w. Decyzję o rozwiązaniu podjął król Prus w 1810 roku.

Projekt skupia 29 miejscowości z województw: dolnośląskiego, wielkopolskiego, śląskiego, małopolskiego i opolskiego, w których mnisi prowadzili niegdyś swoje klasztory.

Teraz samorządy chcą, by zabytkowe budowle stały się atrakcją turystyczną.

Wspólnie będą ubiegać się o pieniądze z Unii Europejskiej, by utworzyć "Szlak Cystersów". Liderem projektu jest województwo dolnośląskie, które wspólnie z gminami i organizacjami turystycznymi chce pozyskać dofinansowanie w wysokości 53 mln złotych.

- Jeżeli uda się je pozyskać Jemielnica dostanie z tego 2,5 miliona złotych - mówi Joachim Jelito, wójt gminy.

Za te pieniądze gmina chce wybudować przy klasztorze dwa duże parkingi, punkt informacji turystycznej oraz toalety. Projekt zakłada ustawienie w wiosce sześciu infokiosków, gdzie wyświetlane będą informacje o zakonie cystersów.
Ponadto na drogach wojewódzkich i wzdłuż autostrady A4 samorząd zamierza ustawić 200 tablic z informacją jak dojechać do klasztoru w Jemelnicy.

- Już teraz naszym zabytkiem interesuje się sporo osób - mówi Jelito. - Gdy obiekt będzie stanowił część szlaku turystów powinno być jeszcze więcej. Chcemy by po klasztorze oprowadzał ich przewodnik.

Więcej o planach włodarzy względem pocysterskiego klasztoru czytaj we wtorek w papierowym wydaniu Nowej Trybuny Opolskiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska